Anasayfa / Göz / Göz Akıntısı

Göz Akıntısı

Göz Akıntısının Nedenleri

Alerji. Alerjiniz olan havadaki bir madde nedeniyle gözleriniz yaşla dolu, kırmızı, şiş ve kaşınıyor. Polen, toz, döküm parçası, hayvan kılı, tüyü ya da deri parçaları, klorlu su, makyaj malzemesi veya lensler göz¬lerinizde alerjik tepkiye yol açabilir. Bu reaksiyondan kaçınmanın en etkili yolu, size dokunan alerjik maddeden uzak durmaktır; bunu yapamıyorsanız, kendi kendine tedavi yöntemlerini deneyin.

Bell felci. Yüzünüzün bir tarafındaki kaslar sarktı, o tarafta güçsüzlük ve salya söz konusu ve muhtemelen kulağınız ağrıyor, tat duygunuz değişti ve sese karşı duyarlılığınız arttı. Bell felci yüz sinirlerinin iltihaplanmasının sonucudur, ancak esas nedeni bilinmemektedir.

Arpacık. Göz kapağınızın üstünde veya altında küçük, kırmızı ve ağrı veren bir şişlik var. Gözünüzün üstünde bir şey var duygusuna kapılıyorsunuz; aşırı göz yaşı akıyor. Arpacığın nedeni kirpik bezinde bakteriyel enfeksiyondur. Şişi sıkmak enfeksiyonu yayabilir ve başka arpacıkların çıkmasına yol açabilir.

• Konjonktivit için:
– Uyandığınızda gözleriniz çapaklı ve zor açılıyorsa, çapakları ılık, sıkılmış elbeziyle temizleyin. Bu elbezini kaynatmadan kullanmayın.

– Göz kapaklarınızı yarım tatlı çay kaşığı ılık suda eritilmiş yarım çay kaşığı tuzla temizleyin.
– Günde 3-5 kere ılık suya batırılmış elbezini kapalı gözlerinizin üzerine koyun.
– Kaşınma ve tahriş olmaya karşı reçetesiz satılan göz damlalarından kullanın.
– Enfeksiyon başladığında kullanmakta olduğunuz makyaj malzemelerini atın ve gözünüzde enfeksiyon olduğu sürece makyaj yapmayın.
– Gözünüzü bağlamayın; gözün kapatılması enfeksiyonun yayılmasına yol açabilir.
– Enfeksiyon süresince lens kullanılmamalıdır.
Arpacık için:
– Gözün arpacık nedeniyle tahriş olmasını önlemek için günde 3-4 kere bölgeye 10’ar dakika ılık (temiz bir bezi akan suda ıslatarak) pansuman yapın. – Arpacığı hiçbir zaman sıkmayın; rahatla¬mak için antihistaminler ve göz damlası kullanın.

Önleme
• Gözünüz enfeksiyon kaptığında ellerinizi sık sık yıkayın ve başkasının havlusunu kullan¬mayın. Böylece enfeksiyonun başkalarına geçmesini önlemiş olursunuz.
• Başkalarıyla makyaj malzemesi, göz damlası veya lens paylaşmayın.
• Lenslerinizi dikkatle temizleyin ve eskiyince yenisiyle değiştirin.

İlginizi çekebilir

Göz kaşıntısı nedenleri

Göz Kaşıntısı , Kızarıklığının Nedenleri Bakteriyel konjonktivit. Gözleriniz kaşınıyor, kızardı, şişti ve beyaz ya da …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir