Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

Göz kaşıntısı nedenleri

Göz kategorisine
13 Mayıs 2012
eklenmiştir.

Göz Kaşıntısı , Kızarıklığının Nedenleri

Bakteriyel konjonktivit. Gözleriniz kaşınıyor, kızardı, şişti ve beyaz ya da sarımtrak bir akıntı var. Konjonktivitte göz akını kaplayan zar ve göz kapaklarının iç yüzeyi iltihaplanır. Buradaki konjonktivit tipi ise bir bakteriyel enfeksiyonun sonucudur. Kornea ülserine yol açma ihtimali olduğu için ciddiye alınmalıdır. Antibiyotikli göz damlasıyla tedavi edilmelidir. Tedavi edilmezse, görme yeteneğine zarar verir. Çok bulaşıcıdır ve genellikle makyaj malzemesinin paylaşılması nedeniyle meydana gelir.

Viral konjonktivit. Gözleriniz kaşınıyor, kırmızı ve şiş; berrak ve sulu bir akıntı var. Viral konjonktivitin belirtileri bakteriyel konjonktivite göre daha önemsiz ve az şiddetlidir. Viral konjonktivit soğuk algınlığı veya gribin bir komplikasyonudur ve geçmesi birkaç gün alır. Neden virüs olduğu için antibiyotiğin yararı olmaz.

Kornea iltihabı. Gözleriniz iltihaplandı ve ağrıyor, ama başka belirti yok. Lenslerinizi tavsiye edilenden daha uzun süre takıyorsunuzdur veya güneş ışığına maruz kalmışsınızdır. Korneanız yaralanmıştır.

Göz kapağı iltihabı. Gözleriniz kırmızı ve kaşınıyor. Göz kapağının kenarları iltihaplı ve çapaklı. Bu durum çoğu kez kepekle birlikte görülür. Kendi kendine tedavi yöntemleri işe yaramaz ve belirtiler devam ederse, sağlık uzmanına ya da doktora danışın. Gözünüze bir merhem sürmeniz ve tuzlu su banyosu yapmanız gerekebilir.

Göz kuruluğu. Gözleriniz kırmızı ve kuru; gözyaşı az veya hiç yok. Göz akınız kızarmış ve şiş, gözünüz yanıyor ve batıyor. Göz kuruluğu bazen romatizma! artritle birlikte görülür. Kadınlarda erkeklere göredaha sık meydana gelir ve menopoz döneminin sık karşılaşılan bir şikâyetidir.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
• Konjonktivit söz konusuysa, s. 11 l’e bakın.
• Kornea iltihabı için reçetesiz satılan ağrı kesicileri alın, lens kullanmayın ve doktora gidinceye kadar gözünüzü kapatın.
• Göz kapağı iltihabı için çapakları günde iki kere ılık su veya bebe şampuanıyla yıkayın.
• Göz kuruluğunun sıkıntısını reçetesiz satılan suni gözyaşıyla giderebilirsiniz.
• Göz akınızda aniden ağrı yapmayan bir kırmızı leke oluşursa kendi haline bırakın. Genellikle zararsızdır ve kendi kendine yok olur.
• Kızarıklığı gidermek için temiz bir bezle soğuk pansuman yapın.

Önleme
• Konjonktivitin yayılmasını önlemek için elinizi sık sık yıkayın, elbezi ve havlu paylaşmayın ve bunları sık sık kaynatın. Makyaj malzemesini hiçbir zaman başkasıyla paylaşmayın.
• Ultraviyole ışınlardan koruyucu bir güneş gözlüğü kullanın.
• Parfümlü bezler, makyaj malzemesi ve deterjanlar dahil, alerji yaratması mümkün maddeleri kullanmayın.