Anasayfa / Göz / Göz Sağlığı İle İlgili Uyulması Gereken Kurallar

Göz Sağlığı İle İlgili Uyulması Gereken Kurallar

Göz Sağlığı İle İlgili Uyulması Gereken Kurallar

Günümüzde teknolojinin gelişimiyle birlikte göz sağlığına daha çok dikkat etmemiz gerekmektedir. bunun içinde göz sağlığı ile ilgili uyulması gereken kuralları bilmeli, göz sağlııgı ile ilgili uyulması gereken kuralların neler olduğunu araştırmalıdır.

Sağlıklı hayatın korunması için temel sağlık kurallarına uyulması gerekir. Bu sağlık kuralları okul öncesi evde veya okulda kazanılması gereken kurallardır. Ancak bazı kuralları sonradan da kazanılabilir.

Okuyup yazarken yeterli ışığın soldan arkadan veya yukardan gelmesine dikkat edilmelidir. Hareketli taşıtlarda veya yüzüstü kitap okunmamalı , bu durumlarda gözün uyum yeteneği bozulabilir. Okunan yazı ile göz arasındaki uzaklık 40cm olmasına dikkat edilmelidir. Gözleri parlak ışıktan korumak için güneş gözlüğü takmak gerekir.

Göz sağlığı açısından televizyon ve bilgisayar başında fazla durmamak gerekir.

Kulağa yabancı cisimler sokulmamalıdır. Yüksek tonda ve kulaklıkla müzik dinlemek işitme kaybına neden olabilir.

Burun mukozasının zedelenmemesi için burnu karıştırmamak veya kıl koparmamak gerekir.
Hapşırırken ağız ve burun temiz bir bezle kapatılmalıdır.

Sivilcelerin sıkılması , iltihabın yayılması ve kalıcı deri yaralarına sebep olacağı için özellikle yüzdeki sivilceler sıkılmamalıdır.

Yerlere tükürmek , ağız , boğaz ve solunum yollarındaki mikropların çevreye yayılmasına sebep olur.bu yüzden yerlere tükürmemek tükürenleri uyarmak gerekir.

Bu maddeler sağlığımız açısından çok önemlidir. Bunlara dikkat edersek bizde sağlıklı olabiliriz. Sağlıklı yaşamda uyulması gereken kuralları çiğnemek ise ilerde bize çok kötü sonuçlar verebilir.

Sağlıklı hayatın korunması için bazı temel sağlık alışkanlıklarının kazanılması gerekir Bu alışkanlıkların büyük kısmı, okul öncesi dönemde evde ve yuvada kazanılması gereken alışkanlıklardır Ancak daha sonra kazanılabilecek davranışlar da vardır:
Okuyup yazarken yeterli ışığın soldan, arkadan ve yukarıdan gelmesine dikkat edilmelidir Hareketli taşıtlarda ve yüzükoyun yatarken okumamaya özen gösterilmelidir Çünkü bu durumda gözün uyum yeteneği bozulmaktadır Okunan yazı ile göz arasındaki uzaklığın 40 cm olmasına dikkat edilmelidir Ara sıra gözleri kapatarak veya uzağa bakarak gözleri dinlendirmek gerekir Deniz kenarında, parlak güneş altında ya da karda gözleri parlak ışıktan korumak amacıyla güneş gözlüğü kullanılmalıdır Ancak her güneş gözlüğü sağlıklı üretilmemiştir Gözlük camlarının yeterli koyulukta ve kaliteli camdan yapılmış olması gerekir Gözleri ovuşturmaktan ve gözlere bastırarak şaka yapmaktan kaçınılmalıdır Göz sağlığı açısından televizyon ve bilgisayar ekranlarına çok yakın oturulmamalı, çok uzun süre televizyon seyredilmemelidir
Kulağa, yabancı cisimler sokulmamalıdır Yüksek tonda ve kulaklıkla müzik dinlemek işitme kaybına sebep olabileceği için dikkatli davranılmalıdır
Burun mukozasının zedelenmemesi ve iltihaplanmaması için burun karıştırmamak ve burundan kıl koparmamak gerekir Hapşırıp öksürürken ağız ve burun temiz bir mendille kapatılmalıdır Böylece çevreye mikroorganizmaların yayılması engellenebilir Burundan soluk alınıp verilmelidir Bu yolla havadaki parçacıklar ve mikroorganizmalar tutulur ve alınan hava da ısıtılmış olur
Sivilcelerin sıkılması, iltihabın yayılmasına ve kalıcı derin izlerin kalmasına sebep olabileceği için özellikle yüzdeki sivilcelerin sıkılmaması gerekir
Yerlere tükürmek, ağız, boğaz ve solunum yollarındaki mikropların çevreye yayılmasına sebep olur Bu yüzden yere tükürmemek ve tükürenleri uyarmak gerekir

Sağlık bölümümüzde okuduklarınızın çoğunda yapılan açıklamalarda sağlıklı bir hayat için uyulması gereken kuralların bir çoğu açıklanmaya çalışıldı. Yapılan Açıklamaların Yanında uyulması gereken başta kurallar da vardır. Bu kuralları aşağıdaki gibi inceleyebiliriz.

* Kitap okurken veya yazı yazarken ışık yeterli olmalı ve ışık sol arka yukarıdan gelmelidir. Diğer bir ifadeyle kitap okurken veya yazı yazılırken ışık, yazı yazan elin ters tarafından arkadan gelmelidir.

* Gözlerin sağlığı için otobüs gibi titreşimi olan hareketli taşıtlarda kitap gazete vb şeyler okunmamalıdır. Okuma mesafesini azaltacağından yüzükoyun yatar durumda kitap, gazete okumak göz sağlığı için iyi değildir.

* Kitap okurken sayfa ile göz arasında en az 40 cm uzaklık olmalıdır.

* Ara sıra gözleri kapatarak veya uzağa bakara gözler dinlendirilmelidir.

İlginizi çekebilir

Göz kaşıntısı nedenleri

Göz Kaşıntısı , Kızarıklığının Nedenleri Bakteriyel konjonktivit. Gözleriniz kaşınıyor, kızardı, şişti ve beyaz ya da …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir