Anasayfa / Göz / Göz Sararması

Göz Sararması

Göz sararması hafife alınmayacak hastalıkların belirtisi olmakla beraber ciddidir. Göz sararması olan bir kişi acilen bir hekime başvurmalı göz sararması nedenlerini, gözde neden sararma olduğunu öğrenmeli teşhisten sonra tedaviye başlamalıdır.

Göz sararması halk arasında tabir ile sarılık belirtisidir.

İnsan kanında bilirubin denilen bir madde vardır. Total bilirubinin kandaki değeri 1 mg/dl.Eğer bu değer 2 ile 3 arasında olursa , gözlerin beyaz kısmı (sklerası) sarıya boyanır. Eğer 3 üstü olursa da deri de sarıya boyanır.

Peki nedeni ne olabilir?

Kısaca açıklayalım. Kanda bilirubin indirekt olarak bulunur. Karadiğere gelerek direkt bilirubin e dönüşür. Ve karaciğerden sonra safraya dökülür. Oradan bağırsaklara gider. Bir kısmı geri kana karışır.1 kısmı da dışkı ile atılır.

Eğer safradan barsaklara dökülmezse yani safra yollarında problem olursa , dışkı macun gibi olur ve tıkanma sarılığı tablosu ortaya çıkar.

Eğer sarılığınız var fakat dışkı renginiz de bir anormallik yok ise , o zaman karaciğerde bilirubin mekanızmasında sorun olabilir.

Eğer gözlerinizde belirgin bir sarılık ve de derinizde sarılık tablosu görüyorsanız , doktorunuza gitmeniz gerekir.

Karaciğer hastalıklarının ortak belirtiler:

* Hasta, sağ böğürde ağrı
* Bağırsaklarda gaz
* Karnın şişmesi
* Cilt rengi ve bazen de göz akında sararma
* Yüz ve ellerde çil gibi lekeler
* Hazımsızlık
* Sabahları dilde pas ve ağızda acılık hissi
* Nefes kokusu
* Sabah saatlerinde ensede ağrı
* Çarpıntı
* İştahsızlık
* Sabahları idrarın sarı ve koyu olması. Sık sık idrara çıkma.
* Kas ağrısı
* El ve ayaklarda şişlik
* Uykusuzluk
* Görme ve işitmede zayıflama

* Hepatit A

Halk arasında “sarılık” olarak bilinen Hepatit A çok bulaşıcı bir hastalık. Karaciğerin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan Hepatit A, bu hastalığı taşıyan bir kişiyle gıda ya da su paylaşımıyla bulaşabilir. Risk faktörleri arasında cinsel ilişki, kan ya da idrar teması da var. Ayrıca hastalık, kanalizasyon sularının toprağa ve suya karıştığı bölgelerde yetişen sebze-meyve tüketimiyle de insanlara bulaşır. Hepatit A’ya yakalanmamak için sebze-meyveleri iyi yıkamak ve temiz su içmek dolayısıyla çok önemli. Hastaların büyük bir çoğunluğu iyileşir ancak hastalık ağır geçer.

Belirtiler:

* Bulantı, kusma, ishal
* İştahsızlık
* Mide – bağırsak şikayetleri
* Karın üst bölgesinde ağrı
* Yorgunluk, halsizik
* Yüksek ateş (38 derece)
* Eklem ağrıları
* Göz akı ve cildin sararması
* Koyu idrar
* Açık renk dışkı

* Hepatit B

Hepatit-B virüsü karaciğere yerleşerek iltihaba yol açar ve karaciğer hücrelerine zarar verir. Ayrıca metabolik hastalıklar, karaciğerdeki kan dolaşımını bozan ilaçlar, bazı bakteriler, parazitler ve bazı enfeksiyonlar da Hepatit B’ye yol açabiliyor. Hepatit B virüsüne yakalanmış insanların sayısı dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok yaygın. Dünyada her yıl 50 milyon kişi bu virüse yakalanıyor. Bugün dünyada yaklaşık 2 milyar insan Hepatit B virüsüyle yaşıyor. Her yıl Hepatit B virüsüne bağlı olarak 2 milyon insanın öldüğünü biliyor muydunuz? Türkiye’de ise her yıl 200 bin kişi bu virüse yakalanıyor. Virüs kan yoluyla, cinsel yolla ve hamilelik sırasında anneden bebeğe bulaşıyor.

Belirtiler:

* Kırıklık
* Yorgunluk
* Hafif ateş
* Mide bulantısı
* Karın ağrısı
* Eklem ve kas ağrıları
* Sarılık

* Hepatit C

Hepatit C virüsü zamanla karaciğerde hasar oluşturarak karaciğer sirozuna yol açar. Bu virüs ise kan yolu ve cinsel ilişkiyle bulaşır. Uzmanlar bu nedenle özelikle adet döneminde cinsel ilişkide bulunmamayı öneriyor. Ayrıca aynı iğneyi iki kişinin kullanması, aynı tıraş bıçağını ya da diş fırçasını paylaşmak da bunlara kan bulaşmış olabileceğinden riskli. Hepatit C mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık. Aksi taktirde virüs, siroz ve karaciğer kanserine yol açarak ölüme neden olabilir. Hepatit C virüsü karaciğer dışında deri, böbrek, tükürük bezleri, göz ve romatizmal sorunlara da yol açabiliyor.

Belirtiler:

* Bulantı
* Ateş
* Zaman zaman görülen sarılık
* Kusma
* Halsizlik

* Siroz

Siroz kronik bir karaciğer hastalığıdır. Siroz, geri dönüşü olmayan ve karaciğer hücrelerini zamanla öldüren ve karaciğer yetmezliğine yol açan bir hastalık. Bu hastalığın ise çeşitli nedenleri var. Kalıtsal yatkınlığın dışında hepatit ve aşırı alkol tüketimi siroza yol açıyor. Ayrıca karaciğerde demir birikmesi veya kalp yetmezliği de siroza neden olabiliyor.

Belirtiler:

* Sert karaciğer
* Çoğunlukla dalak büyümesi
* Sarılık
* Kızarmış el ve yanaklar
* Zayıflamış bacaklar
* Karında su birikmesi

İlginizi çekebilir

Göz kaşıntısı nedenleri

Göz Kaşıntısı , Kızarıklığının Nedenleri Bakteriyel konjonktivit. Gözleriniz kaşınıyor, kızardı, şişti ve beyaz ya da …

2 yorum

  1. Halil İbrahim

    Hocam benim gözlerimin içi sarı neden oluyor

  2. Menim goz üçün regional sarısı men ne edim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir