Anasayfa / Göz / Göz Sulanması

Göz Sulanması

Göz Sulanması

Göz en hassas organlardan birisidir. Göz sağlığını korumak için göz sulanması gibi rahatsızlıklarda doktora başvurmalı, göz sulanması nedenini öğrenip, göz sulanmasını tedavi etmek çok önemlidir.

Göz Sulanması Nedir? Göz, gözü korumak ve gözün kayganlık ve berraklığını sağlamak için yavaş ve sabit bir hızda gözyaşı üretir. Gözyaşının yetersiz olması durumuna Göz Kuruluğu; göz kapaklarından taşacak seviyede salgılanmasına ise Göz Sulanması denir.

Göz Sulanması Nedenleri göze kaçan yabancı cisimler, göz ve göz kapağındaki bozukluklar, göz içinde iltihaplanma, nezle, özellikle çocuklarda glokom (göz tansiyonu yüksekliği) ve gözyaşı kanallarındaki darlık ya da tıkanmalar olabilir. Ayrıca; ağlama, heyecan, yorgunluk, sıcak, soğuk ya da ışık da gözün yaşarmasına neden olabilmektedir.

Göz Sulanmasının Belirtileri: En belirgin belirtisi gözden taşan gözyaşıdır.

Göz insanların en önemli organlarından biridir. Görme duyumuzu gözlerimiz ile sağladığımız için gözümüzü iyi korumalı ve dikkat etmeliyiz. Göz kuruluğunun göz kapaklarından taşacak kadar olmasına göz sulanması denir ve tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.
Göz sulanmasının birçok sebebi olduğu gibi en temel sebepleri de vardır. Temel sebeplerin başında göze kaçan yabancı maddeler ve tozlar gelir. Göz içine kaçan yabancı cisimler yada tozlar gözü sulandırır. Göze kaçan cisimleri temizlemek içinde insan gözü kaşır ve göz sululuğu oluşur. Bir diğer neden ise göz ve göz kapağındaki bozukluklardır. Göz de ki diğer sağlık problemleri yada göz kapağında ki çapaklar gözün sulanmasına neden olabilir. Göz içerisinde oluşan iltihaplanmada gözün sulanmasını sağlar. İltihap gözde ki bazı maddeleri yok ettiği için göz sulanması yaşanır. İltihaplanma ardından nezle başlarsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Diğer nedenler ise bilgisayar ve televizyon başında uzun süreler kalma, ağlama ve yorgunluktur. Özellikle televizyon yada bilgisayar başında çok kalanların yaşadığı bir sağlık problemidir. Göz sulanmasının en belirgin belirtisi ise adından da anlaşılacağı gibi gözün aşırı derecede sulanmasıdır. Tedavi için ise mutlaka ilk önce durum teşhis edilmelidir ve ardından doktora başvurulmalıdır. Tedavi için evinizde bitkisel yollardan da tedavi uygulayabilirsiniz.
Son olarak evde uygulayabileceğiniz bu tedavide bir kaşık susamın üzerine 4-5 damla su dökülür. Karıştırılıp göz kapaklarına sürülür. Bu işlem yarım saat süre ile göz kapaklarına uygulanır ve sulanmanın önüne geçilir.

Göz Sulanması Tedavisi Öncelikle gözde sulanmaya neyin neden olduğu tespit edilmelidir. Bunun için çeşitli testlerle iltihaplanma, yabancı cisim vs. olup olmadığı tespit edilir. Ayrıca, gözyaşı kanallarında tıkanıklık olup olmadığı da kontrol edilmelidir. Özellikle bebeklerde glokom (göz tansiyonu yüksekliği) ve gözyaşı kanallarının tıkanıklığından kaynaklanan göz sulanması sık görülür. Bebeklerde göz sulanması gözyaşı kanallarının tıkanıklığından kaynaklanıyorsa genelde 1 yaşına kadar kanallar kendiliğinden açılır. Eğer açılmazsa kanal tedavisi uygulanabilir. Daha ileri yaşlarda ve yetişkinlerde genellikle ameliyat tercih edilmektedir.

Göz sulanmasının nedenleri çeşitli olduğundan kesin teşhis ve tedavi için bir doktora başvurmak gerekir.

İlginizi çekebilir

Göz kaşıntısı nedenleri

Göz Kaşıntısı , Kızarıklığının Nedenleri Bakteriyel konjonktivit. Gözleriniz kaşınıyor, kızardı, şişti ve beyaz ya da …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir