Anasayfa / Göz / Göz Tansiyonu (Glokom)

Göz Tansiyonu (Glokom)

Göz Tansiyonu (Glokom)

Halk arasında göz tansiyonu veya karasu olarak blinen tıp diliyle Glokom, birçok belirtisi vardır. göz tansiyonu nedenleri arasında şok geçirmekten başlayan daha bircok neden vardır. Göz tansiyonu teşhis ve tedavisi için bir hekime başvurulmalıdır.

Glokom yani göz tansiyonu hastalarının %5-%10 ‘luk bölümü bu hastalığa sahiptir. Çoğunlukla daha öncede sitemizde belirttiğimiz gibi çok sinsi bir şekilde ilerleyen ve ne zaman ortaya çıkacağı belli olmayan göz tansiyonunun bir değişik versiyonudur ve normal glokomdan farklı olarak şiddetli bir şekilde ortaya çıkar. Gözlerde şişlik, kızarıklık, görme bozukluğu ve baş ağrısı gibi etkenler ortaya çıkartabilmektedir ve belirtileri herkes tarafından anlaşılmaktadır.

Bu şikayetler ile doktora giden hastaların göz tansiyonu genelde 40-50 mm veya daha fazla civa basıncı şeklinde çok yüksek düzeylerde bulunmaktadır. Bu yüksek glokomun acilen ilaç tedavisiyle tedavi edilmesi ve hastanın ameliyat edilmesiyle rahatsızlığın giderilmesi gerekir. Eğer hasta doktora gitmekte gecikirse yüksek göz tansiyonu nedeniyle birkaç gün içerisinde tam olarak görme kaybı görülecektir.

Halk arasında “karasu” olarak da bilinen ve genellikle ilerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkan göz tansiyonu (glokom), göz içinde yer alan göz içi sıvısının basıncının artması ve bu basıncın görme işlevini gerçekleştirmeye yardımcı sinirlere baskı yapıp zarar vermesiyle meydana gelir. Basınç gören bu sinirler yeteri kadar beslenemeyip görevini yerine getiremez ve bu nedenden dolayı görmede azalma nüks eder, hattâ zamanla görmedeki bu azalma tam körlüğe bile sebebiyet verebilir. İlk başlarda herhangi bir belirti göstermeyen bu hastalığın açık açılı ve kapalı açılı olmak üzere yaygın iki çeşidi vardır.

Göz Tansiyonunun Çeşitleri

10-21 mmhg değerleri arasındaki göz basıncı normal kabul edilen seviyedir. Eğer 21 mmhg’den daha yüksek ya da 10 mmhg’den daha düşük bir göz içi basıncı ortaya çıkarsa göz tansiyonu başlangıcı ortaya çıkmaktadır. Bu şekilde ortaya çıkan göz tansiyonunun genel olarak dört ana tür vardır:

A. Açık Açılı Göz Tansiyonu: En sık görülen göz tansiyonu biçimidir ve göz tansiyonu rahatsızlıklarının yaklaşık %85’lik bir kısmını oluşturur. Daha çok 40 yaşın üzerindeki kişilerde görülen bu göz tansiyonu çeşidi başlarda hiçbir belirti göstermeden seyreder. Nasıl oluştuğu tam olarak bilinmez; fakat “aköz hümör” olarak tabir edilen göz içi sıvısının dışarı atılamayıp buna bağlı olarak bu sıvının göz içinde birikip basıncı artırmasıyla ortaya çıktığı belirtilir. Bu basınç ise zamanla göz içi sinirlerinde hasara ve zedelenmeye yol açar.

B. Kapalı Açılı Göz Tansiyonu: Açık açılı göz tansiyonunun aksine gözde şiddetli ağrı, kızarıklık, bulanıklık; kusma, bulantı ve hassasiyet gibi belirtilerle ortaya çıkan ve akut glokom krizi olarak da tabir edilen bu göz tansiyonu biçiminde göz içi basıncı oldukça yüksek seviyelerdedir. Bu biçim göz tansiyonunda, basıncın düşürülüp hastanın ameliyata alınması gereklidir; aksi halde birkaç günlük zaman dilimi içerisinde tam görme kaybı gerçekleşebilir.

C. İkincil Göz Tansiyonu: Katarakt, iridosiklit gibi göz hastalıklarına ya da romatizmal, diyabetik hastalıklara bağlı olarak gelişen bu göz tansiyonu biçiminde göz içi kanamaları, iltihaplanmalar gibi belirtiler ortaya çıkar.

Ç. Doğuştan Olan (Konjenital) Göz Tansiyonu: Bu göz tansiyonu çeşidi genellikle İri ve devamlı sulanan göze sahip bebeklerde ve çocuklarda ortaya çıkmaktadır. Bu çeşit göz tansiyonu hastaları ışıktan rahatsız olur ve az yemek yerler. Ayrıca göz bebekleri hızlı bir şekilde büyüyüp küçülür.

Bunların dışında, pek yaygın olarak görülmeyen Eksfoliasyon, Neovasküler, Pigmenter, Uveit gibi göz tansiyonu çeşitleri de vardır.

Göz Tansiyonu Riski Taşıyanlar

– 40 yaş üzeri kişiler
– Şeker hastaları
– Romatizma hastaları
– Yüksek miyopisi olanlar
– Yakın akrabaları içerisinde göz tansiyonu hastası bulunanlar
– Uzun süre kortizon kullananlar
– Yüksek ya da düşük kan basıncı olanlar
– Kansızlık hastaları
– Şok geçirenler

Belirtileri ve Teşhis

Göz tansiyonu çeşidine göre belirtileri de farklılık gösterebilir; fakat en yaygın çeşidi olan açık açılı göz tansiyonunda gözün görme işlevinde herhangi bir kayba kadar hiçbir belirti görülmez. Bu yüzden belli aralıklarla göz muayenesi yaptırılmalı ve göz içi basıncı ölçtürülmelidir. Zaten göz tansiyonu, genellikle göz muayeneleri sırasında ortaya çıkar. Bundan dolayı herhangi bir göz muayenesinde göz tansiyonu da kontrol ettirilmelidir.

Diğer göz tansiyonu türleri baş ağrısı, gözde bulanma, kızarıklık ve yaşarma gibi belirtilerle fark edilebilir. Göz tansiyonunun erken teşhis edilmesi, rahatsızlığın ortaya çıkardığı ya da çıkaracağı zararları en aza indirecektir.

Göz içi basınç, tonometre adı verilen bir cihaz sayesinde göz korneasına algılayıcı uçların temas ettirilmesi ya da göz yüzeyine kontrollü bir şekilde hava püskürtülmesi suretiyle ölçülür.

göz tansiyonu, göz tansiyonu nedenleri ve belirtileri, glokom nedir,

İlginizi çekebilir

Göz kaşıntısı nedenleri

Göz Kaşıntısı , Kızarıklığının Nedenleri Bakteriyel konjonktivit. Gözleriniz kaşınıyor, kızardı, şişti ve beyaz ya da …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir