Anasayfa / Göz / göz tembelliği nedir?

göz tembelliği nedir?

göz tembelliği nedir? çocuğunuzun okul başarısını etkileyen faktörlerden biridir.

 

Göz tembelliği nedir?

 

Erken çocukluk çağında ortaya çıkan, bir gözün yeterince görmemesi şeklinde tanımlanabilen, yüz kişinin 2-3’ünde görülen ve çocukluk çağının en sık rastlanılan göz hastalığıdır. Gözde ciddi görme kayıplarına neden olur. Erken yaşlarda tespit edilmesi durumunda tedavi imkânı varken ilerleyen yıllarda tam bir iyileşme sağlanması zorlaşır.

İlerleyen bir hastalık olmadığından görme tamamen ortadan kalkmamakla birlikte sağlam göze bir şey olması durumunda görme sıkıntısı artabilir. Ayrıca pilotluk, askerlik gibi meslekleri seçmeyi engelleyen bir hastalıktır.

 

Nedenleri

Şaşılık, saydam olması gereken göz dokularında bulanıklık ve kırma kusurları göz tembelliğinin nedenleridir.

 

Şaşılık

 

Göz tembelliğinin en sık görülme nedenidir. Şaşılığa eşlik eden tembellik olması durumunda öncelikle tembellik iyileştirilmeli, şaşılık ameliyatı sonra yapılmalıdır. Bazen ameliyat sonrası da kapama tedavisi uygulamak gerekebilir.

 

Saydam olması gereken göz dokularında bulanıklık;

 

Göz dokularında bulanıklığın en sık görülme nedeni katarakttır ve en erken gelişen göz tembelliğidir. Katarakt cerrahi açıdan en kısa sürede tedavi edilmelidir.

 

Kırma Kusurları

 

Gözde bir değişikliğe neden olmadığından en zor tespit edilen tembellik nedenidir. Belirtilen nedenlerden herhangi birinin bulunması durumunda beyin, sağlam olan gözü görecek, diğer göze görüntü göndermeyerek tembelleşmesine neden olacaktır.

 

Tanı 

Göz tembelliğine eşlik eden neden belirgin değilse (şaşılık gibi) çocuğun gözünde tembellik olduğunu fark etmek çok güçtür. Bu nedenden ötürü görünürde herhangi bir problem hissedilmese bile bebek doğduktan sonra ve dört yaşından önce göz doktoru muayenesinden geçmesi sağlığı açısından faydalı olacaktır. Göz tembelliği kalıtsal olabileceğinden aile bireylerinden birinde hastalığın olması durumunda mutlaka muayene gerektirir.

 

Tedavi

 

Göz tembelliğine neden olan hastalık tedavi edildikten sonra erken yaşlarda fark edilmiş (7 yaşına kadar) bir tembellik için sağlam gözün kapatılarak diğer gözün çalıştırılabilmesi için kapama tedavisi uygulanır. Sağlam gözü kapatılan çocuk huzursuz olacak ve tedaviyi reddedecektir. Ancak ailelerin konunun ciddiyetinin farkında olmaları ve tedavide ısrarcı olmaları gerekmektedir.

İlginizi çekebilir

Göz Ağrısının Nedenleri

Göz Ağrısının Nedenleri Göz bozukluğu. Gözleriniz yorgun ve başınız da ağrıyor. Kısa mesafede gözünüzde bulanıklık …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir