Anasayfa / Hastalık / Guatr Hastalığı

Guatr Hastalığı

Guatr Hastalığı

Guatr nedir?
Boyun ön kısımda bulunan tiroid (kalkan) bezinin iltihap ve kanser dışındaki bir sebeple büyümesine guatr denir

Guatr hastalığı,tiroid bezinin büyümesi sonucu ortaya çıkan guatr ve boynun ortasında, yutkundukça aşağı yukarı hareket eden şişlikle kendini belli eden bir sağlık sorunudur.
Bu hastalığa guşa veya cedre de denir.Tıp dilindeki adı ise strumadır.
Guatr özellikle geceleri nefes darlığı yapar. Bazen de rahatsız edici öksürüklere neden olur. İki çeşit guatr vardır.

Basit guatr
Bu çeşit guatrda tiroid bezi balon gibi şişer. Nedeni alınan iyotun yetersiz olmasıdır. Dağlık bölgelerde oturanlarda, ergenlik yaşlarında ve hamilelerde çok görülür.

Yumrulu guatr
Bu çeşit guatrda, tiroid bezinin iki yanında kabarıklık veya üzüm salkımını andıran şişlikler görülür. Her iki çeşit guatrda da endişelenecek bir durum yoktur. Ancak tedaviye erken başlamak gerekir. Yemeklerde iyotlu tuz kullanmak, mümkün olduğu kadar çok balık, pırasa, kuru erik, yumurta, taze fasulye, pazı, soğan, sarmısak, dut veya dut kurusu, havuç yemek; inek sütü, erik hoşafı, ve havuç suyu içmek çok faydalıdır. Ayrıca kabız olmamaya gayret etmek gerekir. Lahana, mısır ve turp da yenmemelidir.

Kadınlar,troit bezi hastalıklarında erkeklerden daha fazla risk altında..

Özellikle ergenlik, hamilelik sonrası ve menopoz dönemlerinin fırtınalı hormonal çatışmalarını yaşayan kadınlar daha fazla risk altında.
Erken tanı, troit bezi hastalıklarında da tedaviyi kolaylaştıran en önemli faktördür.

Tiroid bezinin görevi nedir?
Tiroid bezi boynumuzun ön kısmında yerleşik, iki parçalı, küçük bir içsalgı bezidir. Salgıladığı hormon ile vücudumuzun çalışma hızını belirler. Ürettiği hormon azalırsa vücudumuzun çalışma hızı düşer, fazla hormon salgılarsa vücudumuzun çalışma hızı artar.

Guatr nasıl bir hastalıktır? ‘Ben guatr hastasıyım’ denilince ne anlamak gerekir?
Guatr tek bir hastalık değildir. Belirtileri ve tedavileri birbirinden farklı hastalıklar grubudur. Bu sebeple guatr hastasıyım demek, biz hekimler için yetersiz bir tanımlamadır. Tiroid bezinin iltihaplarını ve kanserlerini bir kenara bırakırsak, guatr hastalıklarını üç ana gruba ayırabiliriz. Bu gruplar da kendi içinde alt gruplara ayrılır. Bunlar:

Tiroid bezinin az hormon salgıladığı durumlar; hipotiroidi hastalığı.
Daha çok iç hastalıkları veya endokrinoloji uzmanlarının tedavi ettiği hastalıklardır. Bezin salgıladığı hormon yetersiz olduğu için vücudun hızı yavaşlar, hareketler ağırlaşır, duygular küntleşir. Bu hastalara gereken hormon ilaç şeklinde verilerek tedavi edilir.

GUATR HASTALIĞININ ÇEŞİT VE BULGULARI:
Halk arasında yapılan iç guatr – dış guatr ve erkek guatr – dişi guatr sınıflamasının bilimsel değeri yoktur.Zayıf ve uzun boylularda rahat göründüğü için bunlara dış guatr,şişman ve kısa boyunlularda ancak muayeneyle tesbit edilebildiği için bunlarada iç guatr denir.Erkek dişi ayrımıysa tedaviden sonra tekrarlamasına göre yapılır.Tedaviden sonra tekrarladıysa dişi guatr tekrarlamazsa erkek guatr olarak adlandırılır.
Boğazda sıkılma hissi,nefes darlığı,yutma güçlüğü,sıkıntı basması,ses değişmesi gibi bulgular daha çok hastanın çevresinden duyduğu ve kendi yakıştırdığı şikayetlerdir ve guatr hastalığıyla ilgisi olmayan şikayetlerdir.
Sınıflama guatrın tipine ve hormon düzeyine göre yapılır ve şikayetlerde buna göre değişir.
FONKSİYONUNA(HORMON DÜZEYİNE) GÖRE SINIFLANDIRMA:
– HİPERTİROİDİ (Zehirli guatr , toxik guatr , tirotoksikoz):Guatrın tipinden bağımsız bir şekilde hormon düzeyi çeşitli derecelerde yüksektir.
Hormon yüksekliğine bağlı olarak;
-Çarpıntı (nabız istirahat halinde bile dakikada 100 den fazladır)
-Aşırı terleme ( özellikle ellerde terleme ) ve sıcağa tahammülsüzlük
-İştah artışı
-Gerginlik ve aşırı reaksiyon
-Dışkılama alışkanlığında değişiklik
-Kilo kaybı(fazla yemeye rağmen)
-Adet düzensizliği
-Gözlerde ileri doğru çıkma ve buna bağlı şikayetler olur.
-HİPOTİROİDİ : Tiroid dokusunun yaptığı hormonun normalden az olması halidir ve oldukça seyrek görülür.
Hormon düşüklüğüne bağlı olarak
-Ciltte kuruluk
-Nabızda yavaşlama
-Soğuğa dayanıksızlık
-Yeme ve çalışma isteksizliği
-Kabızlık
-Adet düzensizliği
-Saç kalitesinde bozulma ve buna bağlı dökülme ve kırılma görülür.
-ETİROİD:Guatr vardır ama hormonlar normal düzeydedir % 90-95 oranında bu tip guatr görülür.
DOKU TİPİNE GÖRE SINIFLANDIRMA:
DİFFÜZ GUATR:Tiroid dokusu tümüyle homojen olarak büyümüştür.Türkiyede en sık rastlanan tiptir.Büyüklüğüne göre 1+, 2+, 3+, 4+ olarak sınıflandırılır.
NODÜLER GUATR:Tiroiddeki büyüme ur ( nodül ) şeklindedir tek veya çok sayıda ur (nodüller) oluşur. Ensık ameliyat gerektiren tiptir nodüller hormon salgısına göre sıcak ve soğuk diye sınıflandırılır.
HAŞİMATO:Vücutta tiroid dokusuna zarar veren madde salgılanmasına bağlıdır.Ağrılıdır ve seyrek görülen bir tiptir.

Guatrın Nedenleri: Guatrın en önemli nedeni iyot eksikliği ve genetik yatkınlıktır. A vitamini eksikliğinden de kaynaklanabilmektedir.

Guatr Belirtileri: Troid bezinin fazla çalışmasının belirtileri iştahta artış olmasına rağmen kilo kaybı, sık idrara çıkma, ellerde titreme, seyrek adet görme, terleme, sinirlilik vb. olarak sayılabilir. Zehirli Guatr olarak da anılır.

Troid bezinin az çalışdığının belirtileri ise kilo alma, kabızlık, fazla adet görme, hareketlerde yavaşlama ve güçsüzlük, soğuktan şikayetçi olma, nabzın düşmesi, kısık ses vb. olarak sayılabilir.

Guatr Tedavisi: Tedavide uygulanacak yöntem hastanın uzman hekimler tarafından muayene edilmesi ile belirlenir. İlaç tedavisi ve iyot tedavisinin dışında cerrahi müdahale de gerekebilir. Guatırın tedavisinde geç kalınması durumunda hastalık ilerler ve tedavi zorlaşır. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

Guatr hastalığı bitkisel tedavi ile de iyileşme gösterebilir. İyot ve vitamin eksikliğini ortadan kaldırmak kaydı ile çeşitli şifalı bitkiler guatr tedavisi için kullanılabilir. Yoğurtotu Çayı yapılarak 5-6 hafta boyunca sürekli boğazda gargara yapılır ve içilirse faydası görülür. Tere Tohumu bal ile karıştırılıp yenirse guatra iyi gelir.

etiketler: guatr belirtileri, guatr tedavisi, guatr hastaligi nedir,

İlginizi çekebilir

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuz harici ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kesin olmakla beraber uygulamada dikkat edilmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir