Anasayfa / Hastalık / Güneş Alerjisi nedir?

Güneş Alerjisi nedir?

Güneş allerjisi aynı allerjik egzema gibi, genellikle yerel uygulanan bazı duyarlandırıcılara bağlıdır. Fakat bu maddelerin duyarlandırıcı olarak rol oynayabilmesi için güneş ışınlarının etkisine gerek vardır. Buna karşın bazı maddeler de tıpkı tahriş egzemaları gibi güneş ışınlarının deri üzerindeki olağan hasarlandırıcı etkisini artırırlar.

Bu durum köken olarak allerjik olmayıp güneş ışınlarının tahrişine bağlıdır. Abartılı bir örneklemeyle normalde 2 saatlik bir güneşlenme ile oluşabilecek bir güneş yanığının sözkonusu maddelerin katkısı ile 2 dakikada gerçekleşmesi şeklinde açıklanabilir. Ayrıca bazı ciltler güneş ışınlarına karşı özellikle duyarlıdııiar.

Beyaz tenli kişiler ve derileri kuru yapıda olanlar güneş ışınlarından daha kolay hasar görürler. Tüm bu faktörlerin neden olabileceği belirtiler genelde güneş ailerjisi olarak nitelenir. Ancak gerçek güneş allerjisi ilk tanımlanan tablodur ve fotoallerji olarak isimlendirilir.

SAĞLIKLI GÜNEŞLENME İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR? GÜNEŞ YANIKLARINDA YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

İlginizi çekebilir

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuz harici ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kesin olmakla beraber uygulamada dikkat edilmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir