Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

güneş yanığı nasıl geçer

Genel kategorisine
15 Mayıs 2012
eklenmiştir.

güneş yanığı nasıl geçer, Güneş Çarpması Hakkında Önemli Bilgiler

Güneş yanığı genellikle aşırı ultraviyole (UV) ışınlara maruz kalmaktan kaynaklanır. UV ışınlar ince bulutlar tarafından süzülmez; bu nedenle bulutlu günlerde bile güneş yakabilir. Kum, kar ve su güneş ışınlarını yansıtır; bu ise kumsalda veya kış ya da yaz sporları esnasında güneşin daha çabuk yakmasına yol açar. Ciltlerindeki melanin miktarı az olanlar – açık renkli ve mavi gözlü olanlar ve kumral ya da kızıl saçlılar – güneş yanığı riski en yüksek kişilerdir. Sulfa içeren ilaçlar, tetrasiklinler, amok-sisilin, ağızdan alınan kontraseptifler ve bazı diüretikler gibi belirli ilaçlar da güneşe karşı hassasiyeti artırır.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
Cildiniz iyileşirken aşağıdaki kendi kendine tedavi yöntemleriyle kendi¬nizi rahatlatın. Güneş yanığı ağrısı güneşe maruz kalmayı izleyen 6-48 saatte en kötü durumdadır.

• Çocuklar güneş yanığını fark etmeden saatlerce güneşte oynayabilir. Çocuğunuzun güneşte kalması konusunda dikkatli olun; güneş yağı sürmesi, şapka ve koruyucu giysi giymesi için ısrar edin. Çok küçük çocuklara güneş kremi sürmeyin; onları güneşe çıkarmamaya çalışın. Büyükler için geçerli olan kendi kendine tedavi yöntemleri çocuklar için de geçerlidir.

Sıcaklığı ve ağrıyı azaltmak için havluyu veya gazlı bezi soğuk suya batırıp yanık böl¬gelere kompres yapın. Yulaf unu (eczanelerde satılır) karıştırılmış suyun içine girin veya kabartma tozu (yarım fincan toza bir leğen su) banyosu yapın. Doktor aksini tavsiye etmedikçe, benzokain içeren ürünler kullanmayın. Bunlar cildi geçi¬ci olarak uyuşturabilir, ama tahriş de edebilir ve bir alerjik reaksiyon oluşturarak gerçek iyileşmeyi geciktirebilir. Aspirin, asetaminofen veya ibuprofen (s. 27) gibi reçetesiz satılan ağrı kesiciler kullanın. Serin ve sessiz bir odada istirahat edin. Kaybedilen suyu geri kazanmak için bol bol su için.

Önleme
• Güneş yanığını önlemek, güneş yanığını tedavi etmekten daha kolaydır. Şiddetli ağrı ve rahatsızlığın yanı sıra güneş yanığı cildi-nizi vaktinden önce yaşlandırır ve deri kanseri riskini artırır. 11:00 – 15:00 arası güneşe çıkmayın. Bu süre içinde dışarıda olmanız gerekiyorsa, şapka, koruyucu giysi giyin ve koruyucu faktörü 15’in üzerinde olan bir güneş kremi (bronzlaşmak için olan¬lardan değil) kullanın. Güneşte uzun süre kaldıktan, yüzdükten ya da aşırı terledikten sonra bu kremi tekrar sürün.

Bu içerik için bazı arama önermeleri

  • güneş yanığı nasıl geçer
  • deniz yanığı nasıl geçer
  • deniz yanığı ne zaman geçer