Anasayfa / Beslenme / güzel bir cilt için ne yapmalı

güzel bir cilt için ne yapmalı


Işıl ışıl bir cilt için öncelikle genel vücut sağlığınızın iyi olması gerekir. Sigaradan uzak durmak, aşırı alkol tüketmemek, düzenli egzersiz yapmak çok önemlidir. Omega 3 gibi sağlıklı yağlardan zengin, taze sebze-meyve içeren ve kan şekerini dengeleyen bir beslenme planı da şarttır.

ÇATLAKLAR OLABİLİR
Yaz-kış, güneş koruma faktörlü kremleri de kullanmalısınız. Son dönemde yapılan çalışmalar kilo fazlalığının da cilt sağlığını etkilediğini gösteriyor. Obezite; cilt enfeksiyonlarını sıklaştırıyor, yara iyileşmesini yavaşlatıyor, hatta melanom gibi cilt kanserlerinin riskini artırıyor. Obezitede, cildin koruyucu epidermis tabakası değiştiği için cilt kuruması sıklıkla görülebiliyor. Hızlı kilo alıp verenlerde ise ciltte çatlaklar oluşabiliyor.

BESLENMEYE DİKKAT
Aşırı kilo, sedef hastalığı belirtilerinin şiddetini de artırıyor. Kilo fazlalığına bağlı testosteron yüksekliği gelişirse, ciltte aşırı kıllanma ve akne oluşabiliyor. Obeziteye bağlı olarak gelişen insülin direnci ve diyabet de, cilt şikayetlerini şiddetlendiriyor. Sağlığınızı koruyabilmek için vücut kitle endeksinizi 25’in altında tutmaya çalışın. Sağlıklı bir cilt için önce beslenme planınızı ve yaşam şeklinizi inceleyin.

İlginizi çekebilir

keten tohumu zayıflatır mı

keten tohumu zayıflatır mı? Lifli gıdaların, tokluk hissini artırdığı biliniyor. Kısa süre önce Danimarka’da yapılan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir