Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

HAMİLELİK SONRASI EGZERSİZLER

Bakım kategorisine
28 Aralık 2012
eklenmiştir.

HAMİLELİK SONRASI EGZERSİZLER

Doğum yapan kişi eğer doğum öncesi spor yapmış ise farklı, yapmamış ise doğumdan sonra farklı egzersiz programları uygulanır. Doğumdan sonra anne kendini iyi hissettiği zaman egzersizlere başlayabilir. Sezaryen olduğu zaman süreç biraz daha uzayabilir.

Eğer doğum normal bir şekilde olmuşsa farklı, sezaryenle doğum yapmışsa farklı egzersizler yapılır. Genellikle 3. aydan sonra (annenin vücudu toparlandıktan sonra) yürüyüşler tavsiye edilir. Annenin yürüyüşler dışında evde terlemeden yapabileceği egzersiz hareketlerini yapması gerekir. Yüzme, yoga hareketleri, esneme hareketleri, kuvvetlendirme hareketleri tavsiye edilen birkaç egzersiz hareketidir.

Hamilelik sonrası egzersiz yapmanın en önemli faydası bebeğini taşıyan annenin özellikle boyun, sırt,  bel ve bacak kaslarıyla ilgili dayanıklılığını arttırmaktır. Ayrıca anne adayı doğum öncesinde egzersiz yapıyorsa doğum sonrası hareketlerini devam ettirerek öncelikle psikolojik olarak sonra da bedensel olarak bir kuvvete sahip olmalıdır. Eğer anne adayı doğum öncesi herhangi bir egzersiz yapmamış ise doğum sonrasında onu bekleyen çok ciddi sorunlar vardır. Bunlardan birkaçı; hamilelik sürecinde hormon değişikliği, beden değişikliği, ruhsal değişiklikler, depresyon doğum sonrası anneyi bekleyen önemli sorunlardandır. Bu dönemi daha iyi geçirebilmek adına anne çok fazla kendini yormadan, terlemeden (süt bezlerinde sorun yaşamamak için) kuvvetlendirme hareketleri yapmalıdır.

Hamilelik sonrası egzersizlerde süt verme süresince hareketlerde çok aşırıya kaçılmaması gerekmektedir. Eğer aşırıya kaçılırsa laktik asit üretimi süte de yansıyabilir ve bu bir toksin çeşidi olduğundan bebeğe zararı dokunabilir. Haftada 3 veya 4 gün birer saat sürebilecek egzersizler yapılmalıdır.