Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

HAMİLELİKTE DEPRESYON TEDAVİSİ

Kadın kategorisine
31 Aralık 2012
eklenmiştir.

HAMİLELİKTE DEPRESYON TEDAVİSİ

Hamilelik depresyonu normal depresyon gibi bir duygu durum bozukluğudur. Hamilelikte depresyonun oluşmasında birçok etken vardır. Anne adayının kişilik özellikleri, çevresinden ne kadar destek aldığı, hamileliğin bekletin üzerine mi olduğu, nasıl karar verildiği gibi etkenler bu depresyonun oluşmasına neden olur. Hamilelik öncesi yaşanan depresyon ya da sinirsel rahatsızlıklar hamilelik sonrası depresyon riskini artırır. Bu dönemde daha çok endişeler, sıkıntılar, takıntılar meydana gelmektedir.

Anne adaylarının hamilelik süresini şiddetli veya daha hafif geçmesi kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bazen hamilelik süreci zarfında aynı anne adayı farklı süreçlerde farklı şiddette sıkıntılar yaşabilirler. Bunlar çevresel faktörlere, o anki duygu durumlarına ve aldıkları desteklere göre değişiklik gösterir. Hamilelikte depresyon tedavisi de bu faktörlere bağlı farklılıklar gösterebilir. En çok görülen sorun hassasiyettir. Anne adaylarının % 80’inde hassasiyet görülür. Bunun dışında sıkıntı, kaygı, endişe, korku, güvensizlik gibi olaylar da oldukça sık görülen durumlardandır.

Hamilelikte depresyon tedavisi hamilelik sürecinde yaşanan depresyonun şiddetine göre değişiklik gösterir. Eğer orta şiddet veya ağır şiddette bir depresyon yaşanıyorsa bu durumda ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu ilaç tedavisi uzman bir doktor tarafından uygulanmalıdır. Yalnızca ilaç kullanımının yeterli olmadığı durumlarda psikolojik destek de alınabilir. Bunun amacı kaybedilen güven, endişe, özgüven gibi sorunları ortadan kaldırmaktır.