Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

hamilelikte diş sağlığı

Genel kategorisine
13 Ekim 2012
eklenmiştir.

Hamileliğe bağlı olarak değişen hormon seviyeleriniz, diş eti sorunlarınızı doğrudan, diş çürüklerinizi ise dolaylı olarak etkileyecektir. Bu durum kendini diş etlerinde kırmızılık, şişlik, büyüme ve kanama olarak gösterebilir. Bu diş eti hastalığına “gebelik gingivitisi” denir ve ilerlemesi halinde diş etlerinizin kaybına neden olur.

Diş çürükleri de halk arasında çok yaygın olarak bilinenin aksine hamilelikte artmamaktadır. Hamilelikte çürük eğiliminin artması, enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla alınan şeker miktarındaki artış ile ilgili olabilmektedir. Bu nedenle gün içinde sıkça yemek yemeniz gerekiyorsa, tercihinizi şekerli ve nişastalı besinlerden çok meyve, sebzeler; asitli içeceklerden ziyade süt ürünleri ve su yönünde kullanmanız daha uygun olacaktır.

Hamileliğiniz süresince her türlü diş tedavisini yaptırabilirsiniz. Ancak hamileliğinizin ilk üç ayında çok acil olmayan tedavileriniz yapılmayacaktır. Diş tedavisi sırasında ağrı duymamanız için anestezik maddeler ve sonrasında gerekli görülen bazı ilaçlar kullanılmaktadır. Kullanılan anestezik maddelerin size ve bebeğinize zararı yoktur.

Aynı şekilde ağrı kesici veya antibiyotik kullanılması gereken hallerde diş hekiminiz kadın doğum doktorunuz ile irtibata geçecek ve en güvenli ilaçları size reçete edecektir. Hamileliğiniz süresince çok gerekmeyen durumlarda diş filmleriniz alınmayacaktır.

Araştırmalar hamilelik dönemindeki kötü ağız içi koşulların çocuk için de kötü sonuçlar doğurabileceğini gösteriyor. İleri diş eti hastalıkları erken doğum ve düşük doğum ağırlığı ile ilişkilendirilmektedir. Tıp alanındaki pek çok ilerlemeye rağmen son yıllarda dünyada enfeksiyona bağlı erken doğum oranının arttığı görülmektedir.

Gebelik gingivitisi dediğimiz, basit diş eti iltihabı ve gebeliğin 4. ve 7. ayları arasında yapılacak olan ayda bir kere tekrarlanan diştaşı temizlikleri ile gözlem altında tutulabilir. Hamilelik döneminde vücuttaki dengenin bozulması dişlerin çabuk çürümesine uygun bir ortam yaratır. Bu işlemler oral hijyeni de iyileştireceğinden çürük eğiliminin azalmasını sağlar.

Sonuç olarak; planlı bir gebelik beklentiniz var ise, gebelik öncesi, eğer plansız bir gebeliğiniz var ise gebeliğin 4., 5. ve 6. ayların başında toplam üç seansta yapılacak olan diştaşı temizlikleri ve diş hekimi kontrolleriyle gebelikteki diş kayıplarınızı en aza indirebilirsiniz.