Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

HAMİLELİKTE MİDE YANMASI

Genel kategorisine
4 Aralık 2012
eklenmiştir.

HAMİLELİKTE MİDE YANMASI

Hamilelik döneminde kadın vücudundaki hormon seviyelerinin artması ve rahmin büyümesi sonucunda mideye bası yapması ile midede yanma, ekşime ve ağrı gibi çeşitli rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bu durum çoğu kadında görülmekle beraber psikolojik rahatsızlık verici ve beslenme alışkanlığını olumsuz yönde etkileyici olabilmektedir. Buna paralel bebeğin gelişimi de olumsuz etkilenebilir.

Hamilelik dönemindeki mide yanması ve diğer mide şikâyetleri beşinci aydan itibaren artarak seyrederek son üç ayda çok daha fazla rahatsız edici olabilir. Progesteron’un etkisi ile mide kaslarındaki gevşeme sonucu özellikle üst kapakçıktan yemek borusuna kaçan mide içeriği ve asidi bu bölgeyi tahriş eder. Bunun sonucu olarak hamile kadın özellikle kalbin bulunduğu göğüs bölgesinde şiddetli yanma hissi yaşar. Kronik mide rahatsızlığınız (gastrit, reflü vb.) yoksa çoğu zaman bu belirtiler doğumu takiben kendiliğinden geçer. Doğru tanının konulabilmesi için bir gastroenteroloji uzmanı ile detaylı öykünüzün paylaşılması faydalı olacaktır.

Tedaviye yönelik bazı önlemler ve yapılacaklar aşağıdaki gibidir:

  • Yaşam tarzında değişiklikler (yürüyüşe çıkmak, beslenme alışkanlıklarını değiştirmek vb.)
  • Yatak başucu kısmının kaldırılması
  • Gebenin şikâyetlerini arttıracak öne doğru eğilme ya da karın için basıncını arttıracak diğer pozisyonlardan (ıkınmak, öksürmek, ağır kaldırmak) kaçınılması
  • Az miktarda fakat sık yemek yenmesi
  • Yatmadan 3 saat öncesinden itibaren su dışında yiyecek ve içecek alınmaması
  • Yağlı yiyecekler tüketmemek
  • Sigara içmemek

Bu saydığımız tedbirlerle şikâyetleri azalmayan gebeler için bir sonraki tedavi basamağı doktor kontrolünde ilaç tedavisine başlamaktır.