Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

Hamilelikte Sigara İçmenin Bebeğe Zararları

Bebek kategorisine
7 Şubat 2012
eklenmiştir.

Hamilelikte Sigara İçmenin Bebeğe Zararları

Hamilelikte sigara içmenin zararları saymakla bitmez. Anne ve bebeğe olan zararlarından en önemlilerini ve daha bilmek istediğiniz bir çok şeyi sitemizden bulabilirsiniz.

Hamilelikte sigara tüketimi bebek ve hamilelik üzerine son derce olumsuz etkilere sebep olur. Sigaranın içerdiği zift, nikotin, karbon monoksit ve diğer zehirli birçok madde üst solunum yollarına, buradan bronşlara ve kana geçer, böylece de solunum sistemi, kalp ve damarlar olmak üzere vücudun tüm organ sistemlerine zarar verir.

Hamilelik esnasında göbek kordonu yoluyla anne bebek kanı alışveriş halindedir. Annenin sigara ile aldığı tüm zehirli maddeler bu alışverişte bebeğe direkt geçer.

NİKOTİN kuvvetli bir damar büzücü ajandır. Rahme giden kan akımını azaltır. KARBON MONOKSİT hücrelere zarar vererek gelişme geriliğine neden olabilir, ayrıca kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltır. Anne kanında oksijen azalınca bebeğe giden oksijen miktarı ve diğer besin maddeleri de azalacaktır.

Sigaranın bebek üzerindeki bu olumsuz etkilerini 10 başlıkta toplarsak:

1. Erken doğum eylemine neden olur. Zamanında gebelik haftası 38 – 40 hafta olarak kabul edilir. 38 haftadan çok daha önce doğumun gerçekleşmesine neden olur.
2. Erken membran rüptürü: Doğum eylemi esnasında açılması gereken su kesesinin olması gereken zamandan çok önce açılması, bebeğin gelişimini tamamlamadan doğum yoluna girmesine neden olur.
3. İntrauterin gelişme geriliği: Sigara bebeğe giden kandaki oksijen ve besin maddelerinde azalmaya neden olarak, anne karnında bebeğin gelişiminin geri kalmasına neden olmasıdır.
4. İntrauerin exitus: Bebeğin anne rahminde ani ölmesidir.
5. Preaklampsi: Tansiyon yükselmesi, idrarda protein çıkması, vücutta aşırı ödem, görme bulanıklığı ile giden gebelik zehirlenmesi tablosudur. Anne ve bebek hayatı için risk söz konusudur.
6. Hipertansiyon: Nikotinin damar büzücü, daraltıcı etkisi ile gebedeki tansiyon yükselmesidir. Bu durumda bebeğin beslenmesi üzerine olumsuz etki yapacaktır.
7. Dekolman Plasenta: Plasentanın erken ayrılmasıdır. Normal şartlarda doğum eylemi esnasında bebeğin doğumunu takiben plasenta ayrılır. Dekolman plasentada ise bebek anne rahminde iken plasentanın zamansız ayrılması ve tehlikeli boyutlarda kanamanın olmasıdır.
8. Respiratuar Distres sendromu: Doğum sonrası bebeğin solunum sıkıntısı olmasıdır. Prematür dediğimiz erken doğan bebeklerde akciğerlerin gelişmemesi sonucu ölümcül olabilen solunum sıkıntısı sigara içilen gebeliklerde daha sık gözlenmektedir.
9. Süt miktarının azalması: Loğusalık döneminde süt miktarının azalmasına neden olmaktadır.
10. Yine loğusalık döneminde sütün C vitamini seviyesinde ve besleyici etkisinin azalmasında rol oynamaktadır.

Gebelikte sigara içilmesinin, bebekte bilinen zararların yanı sıra hormonal problemlere de yol açabileceği bildirildi.
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de hem sigaraya başlama, hem de kadınlarda sigara tiryakiliği oranının arttığını söyledi.
Kadınlarda sigara içme oranının yüzde 30’a yaklaştığını, genellikle kadınların gebelik döneminde sigara içmeyi azaltıp emzirme döneminde tekrar artırdıklarını belirten Prof. Dr. Kurtoğlu, günde 10’dan fazla sigara içilmesinin bebek sağlığında ciddi sorunlara yol açtığını kaydetti.
Gebelerin çevresinde sigara içilmesinin de bebek sağlığını tehdit ettiğini belirten Prof. Dr. Kurtoğlu, şunları söyledi:
“Sigaranın verdiği zararlar, günümüzde herkes tarafından bilinmektedir.
Ancak gebelikte sigara içilmesi, doğacak bebekte bilinen zararlı etkilerin yanı sıra hormonal problemlere de yol açabilir. Annenin sigara içmesi sonucu erkek çocuklarda yumurtalıkların inmemesi, kız çocuklarında ise testosterone düzeyini artırarak cinsel organında büyüme (klitoris büyümesi), ileri yaşlarda tüylenme hastalığında artma ve erkek davranışları sergileme gibi yan etkiler görülebilmektedir. Annenin içtiği her sigara, bebeğin ağırlığında 10-15 gram azalmaya yol açar.
Ayrıca erken doğum riski artar. Anne karnında sigara ile tanışan bebekler, ergenlik çağında sigara tiryakisi oluyor. Sigara içen annelerin bebeklerinde tiroit bezi büyümesi, kemik gelişim bozuklukları, damar sertliği, tansiyon, şişmanlık ve diyabet gibi ciddi hastalıklar ortaya çıkıyor.” Hastanelerinde yenidoğan ünitesinde yaptıkları çalışmada, sigara içen annelerin bebeklerinin yağ miktarlarının fazla ve damar duvarlarının daha kalın olduğunu belirlediklerini kaydeden Prof. Dr. Kurtoğlu, bu tür sorunların önüne geçilmesi için, gebelikte sigara içiminin önlenmesi konusunda toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Birçok araştırma, hamilelik döne­minde sigara içmenin zararlı etkile­rini ortaya çıkarmıştır. Sigarayı bı­rakmak için yardımcı bir araç, örne­ğin bant, sakız ve sigarayı bırakma hapı kullanıp kullanamayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Bu üç aracın fetal gelişim üzerindeki kesin etkileri bilinmemektedir.

Solukla içeri çekilen bir araç olan Ni-cotrol, bir geniz spreyi, sakız veya bant sigarayı bırakmak için yaygın olarak kullanılır. Nicotrol, Nicoderm ve Nico-rette marka isimleriyle aynca yaygın olarak satılır. Bütün Nİcotrol ilaçları ni­kotin içerir ve bunların hamilelik döne­minde kullanılmaları önerilmez.

Zyban (bupropion hidroklorik), si­garayı bırakmaya yardımcı olmak için nikotin içermeyen, ağız yoluyla kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç, aynca antidepresan Wellbutrin veya Wellbutrin SR olarak da satışa sunulur. Hamile kadınların Zyban kullanma­ması önerilmektedir.

Hamileyseniz, araştırmacılar sa­kız, bant veya haplardan kaçınmanı­zı önerirler. Eğer sorularınız varsa bu konuyu doktorunuzla görüşünüz.

Tütün dumanı; nikotin, karbonmonoksit, hidrojen siyanür, katran, reçine ve bazı kansere neden olan etmenler (karsinojen) gibi birçok zararlı madde içerir. Bu maddeler tek başına veya hep birlik­te gelişen bebeğinizin alacağı zararlar­dan sorumlu olabilirler.

Bilimsel kanıtlar, hamilelik dönemin­de sigara içmenin bebeğin ölüm riskini veya zarar görme riskini artırdığını gös­termiştir. Sigara İçmek, bir kadının B ve C vitaminleri ve folik asit emilimini en­geller. Folik asidin olmaması nöral tüp defektleri ile sonuçlanabilir ve anne ada­yında hamileliğe bağlı komplikasyon riskini artırır.

30 yıldan uzun bir süredir, sigara içen annelerin bebeklerinin hemen hemen 200 gr. az kiloyla doğduklarını biliyo­ruz. Bu yüzden sigara paketlerinde ha­mileyken sigara içmek konusunda ka­dınlara yönelik bir uyan bulunmaktadır. Azalan doğum kilosu doğrudan anne adayının içtiği sigara sayısı ile bağlantı­lıdır. Eğer anne diğer hamileliklerinde sigara içmezse bu etkiler diğer bebekle­rinde görülmez. Sigara içmek ve fetal gelişimin azalması arasında doğrudan bir ilişki vardır.

Büyümekte olan bir bebek annesinin sigara içmesinden çok fazla etkilenir. Sigara içmek, plasentadaki kılcal damarlann tıkanmasına neden olur; kıl­cal damarlar bebeğe kan, oksijen ve di­ğer besin maddelerini taşır. Kılcal damarlardaki bu daralma, bebeğinizin sizden aldığı besinin azalmasına neden olabilir, bu da düşük kilolu ve boy açı­sından kısa bebeklerin doğmasına ne­den olur.

Hamileyken sigara içen annelerin ço­cuklarının, sigara içmeyen annelerin ço­cuklarına göre, daha düşük IQ seviyesi­ne sahip olduğu ve okuma zorluğu oranının daha yüksek olduğu gözlemlen­miştir. Minimal – beyin – disfonksiyon sendromu (hiperaktivite) oranı da hami­leyken sigara içen annelerin çocukları arasında daha yüksektir.

Hamileyken sigara içmek, düşük yap­ma ve fetal Ölümü veya bebeğin doğum­dan sonra kısa bir süre içinde ölme riski­ni artırır. Risk ayrıca, hamile kadının iç­tiği sigara sayısıyla da doğrudan ilişkili­dir. Risk, günde bir paketten fazla sigara içen kadınlarda % 35 oranında artar.

Sigara içmek ayrıca, bir anne adayındaki ciddi komplikasyonların oranını da artırır. Bunun bir örneği, 33. Hafta bölü­münde detaylı olarak ele alınan plasen­tanın erken ayrılması olayıdır. Plasenta­nın erken ayrılması riski, orta düzeyde sigara içenlerde hemen hemen % 25 ve çok sigara içenlerde % 65 ‘ten fazla oran­da artar.
Plasenta previa da (önde gelen plasen­ta) (35. Hafta bölümünde ele alınmıştır) sigara içenler arasında daha çok ortaya çıkar. Bu oran, orta düzeyde sigara içen­lerde % 25 ve çok sigara içenlerde % 90 artar.

Bu içerik için bazı arama önermeleri

  • Sigara ien bebek
  • hamilelikte sigara içenler
  • hamileyken sigara içmenin bebeğe zararları
  • hamilelikte sigara içmenin zararları