Anasayfa / Bebek / hamilelikte sigara

hamilelikte sigara

Bilindiği gibi sigaranın içerisinde bırakın bebeği normal bir insana bile etki yapan, insan üzerinden binlerce etkisi bulunan birçok zararları madde vardır. Sigaranın içinde bulunan maddelerden birisi olan nikotin ve karbon monoksit doğacak olan çocuğunuz açısından son derece zararlıdır. Bebek plasenta ve kordon aracılığıyla beslenmektedir. Hamilelik döneminde sigara içen annelerde, bebeğe yeterli miktarda oksijen taşınamadığından dolayı bebekler yeterince beslenememekte ve gelişememektedir. Oksijen bebeklerin büyümesini ve gelişmelerini sağlayan en önemli taşıma aracıdır.

Oksijen çocuğunuz için hayati önem taşımaktadır. Anne kanında oksijen azaldığı zaman bebeğe giden oksijen miktarı ve diğer besin öğelerinin miktarı da azalmaktadır. Dolayısıyla sigara içen annelerin bebeklerinde büyüme ve gelişme geriliği ortaya çıkabilmektedir. Sigarada bulunan diğer zararlı maddeler ise, anne kanı ile taşınarak, bebeğe kadar ulaşabilmekte ve bebek bu maddelerden zarar görebilmektedir.

Hamilelikte Sigara;

Bebek anneye bağlıdır ve annenin yaptığı her hareketten etkilenmektedir. Gebelikte anne sigarayı bırakmaya başladığı andan itibaren bebek sağlığı da olumlu yönde etkilenmeye başlayacaktır. Anne sigarayı bıraktığında kanı zehirli maddelerden arınacak ve bebeğe daha bol miktarda oksijen gitmeye başlayacaktır. Bu nedenle anne adayı gebeliğinin hangi aşamasında olursa olsun sigarayı bırakma konusunda geç kalmış sayılmayacaktır. Sigara ilk trimestirde (gebeliğin 12. haftasına kadar olan dönem) bırakıldığı zaman anne karnındaki bebek (fetüs), diğer dönemlere göre daha az zarar görür. Anne adayı ne kadar az sigara içerse, fetüs o düzeyde daha az etkilenir. Bu nedenle anne adaylarının sigarayı bırakmaları için çok fazla düşünecek zamanları yoktur ve bir an önce sigarayı bırakmaya karar vermeleri gerekir. Çünkü fetüs, TEK BİR SİGARA İÇİLDİĞİNDE BİLE etkilenmektedir.

Bireyler, çoğu zaman kendi sağlığını riske atarak sigara içebilmekte-dir. Sigara içmek, sadece bireyin kendi sağlığına değil aynı zamanda baş-kalarının sağlığının da bozulmasına neden olmaktadır. Anne karnındaki bebeklerin ise ne yazık ki henüz tercih yapma şansları yoktur. Gebelik süresince anne adayları, bebekleri adına tercih yapmakta ve bebek¬lerde bu tercihlerden etkilenmektedirler. Örneğin; anne adayının gebeliği süresince sağlıklı beslenmesi ve aşılarını zamanında yaptırması bebeklerinin de daha sağlıklı doğmasına neden olacaktır. Sigara ise, anne adayının tercih yapmasını gerektiren en önemli konulardan birisidir. Sigaranın bağımlılık yapıcı bir madde olması nedeniyle anne adayları gebelik öncesinde başla-dıkları bu bağımlılıktan hemen kurtulama-makta ve gebe kaldıklarında da bu alışkanlıklarına devam edebilmektedirler. Aksi halde hiçbir anne adayı, bilinçli olarak bebeğinin zarar görmesini istemez. Sigaranın zararlı etkileri gebe¬lik oluşmadan önce başlamakta ve fetüsün ve yeni doğan bebeğin bütün hayatını etkilemektedir. Sigaranın gebelik oluşmadan önce, gebelikte ve yenidoğan bebeğin sağlığı üzerine etkileri aşağıda özetlenmiştir.

Sigaranın Gebeliğin Oluşmasına Etkisi
Sigarada bulunan zararlı maddeler anne ve baba adaylarının doğurganlıkları/üretkenlikleri üzerine etki ederek, onların sağlıklı bir eş ve anne-baba adayı olmasını önlemektedir. Sigaranın daha gebelik oluşmadan verdiği zararlar;
• Hormonları etkileyerek, üreme potansiyelini / doğurganlığı azaltmak-tadır.
• Erkeklerde sperm sayısını, spermlerin hareket etme yeteneğini ve hızını azaltmakta, şeklini değiştirmektedir.
• Kan damarlarını etkilediği ve kanlanmayı azalttığı için erkeklerde ereksiyon problemlerine neden olmaktadır.
• Sigara ovum ve spermlerin hareket etme hızını azaltarak düşük ve dış gebelik riskini artırmaktadır.
Sigaranın Plasentaya Etkisi
• Anne karnında bebeği saran zarın erken yırtılmasına (erken membran rüptürü) neden olmaktadır.
• Aşırı vajinal kanamaya neden olmaktadır.
• Plesentanın doğru yere yerleşmemesine (plesenta previa) ve/veya erken ayrılmasına (ablasyo plesenta) neden olmaktadır.
Sigaranın Gebelik Üzerine Etkisi
• Düşük riskini artırır.
• Erken doğum eylemine neden olabilir.
• Bebeğin anne karnında ölmesine neden olabilir.
• Bebeklerin yarık dudak ve yarık damaklı doğmasına neden olabilir.

GEBELİK VE SİGARA
• Bebeğin doğum ağırlığının düşük olmasına neden olabilir.
• Bebeğin akciğerlerinin yeterince gelişmemesine neden olabilir.
• Bebeğin anne karnında yeterince gelişememesine (intrauterin gelişme geriliğine) neden olabilmektedir.

İlginizi çekebilir

Bebeklerin Et ile Beslenmesi

Bebeklerin Et ile Beslenmesi Et, önemli miktarda biyolojik değeri yüksek protein ve biyoyararlılığı yüksek demir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir