Anasayfa / Hastalık / Hepatit C

Hepatit C

Hepatit C

Hepatit C, hepatitis C virusunun (hcv)’ nin sebep olduğu bir karaciğer enfeksiyonudur. Önceleri, ne A ne de B hepatit olarak isimlendirilen C hepatit, 1970’lerin ortalarında bulundu. 1989 yılına kadar kendine özgü antikorları tespit eden (anti-hcv gibi) bir test olmadığından, mevcut testlerle gösterilemediğinden varlığı bilinmesine karşın, ne A ne de B hepatit deniyordu. ABD’ de yılda yaklaşık 35.000 kişinin C hepatit virüsü ile karşılaştığı düşünülmektedir. ( Türkiye için ne yazık ki böyle bir istatistik bilgi yok). Kronik karaciğer hastalığı ve siroza neden olması, B hepatitinden daha sıktır. Önceleri akut C hepatitinin yarısının kronikleşeceği ( müzmin hastalığa yol açacağı) tahmin edilirken, şimdi bu oranın % 80 ‘i aşabileceği tahmin edilmektedir. Bunlardan bazılarında siroz gelişebilir. Siroz gelişen olgulardan bazılarında karaciğer kanseri de gelişebilir. Tedaviden yarar görebilecekleri belirlemek için uzun süreli çalışmalar çok merkezli olarak sürdürülmektedir.

Hepatit C, karaciğeri etkileyen bulaşıcı ve ciddi bir hastalıktır. Dünyada 170 milyon kişide Hepatit C virüsü bulunmaktadır. Bununla birlikte virüs, bulaştığı herkeste hastalığa sebep olmamakta, bazen kişi yalnızca “taşıyıcı” olarak kalmaktadır. Taşıyıcı olan kişilerin de hastalığı başkalarına bulaştırmamak için özen göstermesi gerekir.

Hepatit C Belirtileri: Bazen hiçbir belirti dahi göstermeyen hastalık zamanla karaciğer yetmezliği, siroz, karaciğer kanseri gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Hepatit C virüsü karaciğere yerleştikten sonra yıllarca herhangi bir belirti vermeden varlığını sürdürerek burada çoğalır ve karaciğere zarar verir. Yıllar sonra karaciğere verdiği bu tahribat siroz, karaciğer kanseri gibi hastalıklarla kendini gösterebilir.

Hepatit C Nasıl Bulaşır? Hepatit C’nin bulaşma yollarının başında “kan yolu ile” bulaşma gelir. Bu nedenle özellikle sürekli kan nakline ihtiyaç duyan hemofili ve diyaliz hastaları ile uyuşturucu bağımlıları, tarama yapılmamış kan alıcıları ve gayri meşru cinsel ilişkiye girenler risk altındadır.

Hepatit C hastaları, bu virüsü başkalarına da bulaştırmamak için, kan nakli, iğne, şırınga, diş fırçası, traş bıçağı, tırnak makası gibi aletlerin kullanımı vb. ile ilgili dikkatli olmalıdır ve bu aletleri ortak kullanmamalıdır. Ciltteki kesik ve yaralanmalara karşı dikkatli olmalıdır.

Hepatit C yiyecek-içeceklerden, yiyecek kaplarından, hapşırmadan vb. bulaşmaz. Cinsel yolla ve anneden çocuğa bulaşma riski olmakla birlikte, buna çok sık rastlanmaz.

Akut ve Kronik olmak üzere iki bulaşma söz konusudur.

Akut enfeksiyonda virüs 2 hafta ile 5 ay arasında hiç bir belirti vermeden vücutta barınabilir. Daha sonra çoğunlukla kendini yorgunluk, bulantı, kusma, iştahsızlık gibi belirtilerle gösterir. Bir kaç hafta sonra da sarılık görülebilir.

Hepatit C virüsü bulaşan hastaların %80’inde Kronik enfeksiyon gelişmektedir. Bu hastaların ortalama %15’inde siroz ve ortalama %3’ünde de 10-30 yıl sonra karaciğer kanseri görülmektedir.

Hepatit C bulaşan hastaların %15’inde hastalık kendiliğinden ve tamamen iyileşmektedir.

Siroz oluşumunda alkolün etkisi büyüktür. Bu nedenle alkolden kesinlikle uzak durmak gerekir.

Hepatit C Tedavisi: Hepatit C tedavisinde amaç öncelikle Karaciğer hasarını ve siroz gelişimini önlemek ve virüsü ortadan kaldırmakdır.

Tedavide kullanılan en yaygın yöntem iğne ve hap kullanımının birlikte yapılmasıdır. Hepatit C’nin aşısı yoktur. Hastaların düzenli ve dengeli beslenmeye önem vermeleri gerekir. Eğer siroz gelişimi varsa doktorun vereceği diyete uymaları gerekir.

Hepatit C için riskli olanlar kimlerdir?
* Kan transfüzyonu yapılan kişiler, ( kan verilen) kan ürünleri (plazma, eritrosit süspansiyonu, v.s.) verilen kişiler.( 1992 Temmuz ayından sonra pek çok ülkede kan vericileri C hepatit virüsü yönünden araştırılarak kan gereken kişilere verildiğinden, bu ülkelerde 1992 den önce kan verilmiş olanlar mühimdir. Bizim ülkemizde 1999 yılında bile hala pek çok hastanede C hepatit virüsü tespit eden testler yapılmadan kan alınıp verilmektedir.
*IV (damardan) ilaç kullanan kişiler, İV eroin kullanımı, (C hepatitli hastada kullanılmış bir enjektör ile başka bir hastaya ilaç verilmesi.
*Hemodiyaliz hastaları ( şu anki rutin uygulamada; hepatit C ve B’li hemodiyaliz hastaları- ki daha önceden saptanır- özel makinelerde ayrı olarak hemodiyalize girerler. Bu virüslerin araştırmasından sonra kendilerinde virüs bulunmayan hastalar ayrı makinelerde hemodiyalize girerler.)
*Hemofili hastası olanlar.(çok sık kan ve kan ürünleri verilmek zorunluluğu olduğundan)
*Diğer: Vücudu kesici-delici bir cisimle kesilenler ( örneğin operatör hekimlere ameliyat sırasında sıklıkla ellerine iğne batmaktadır.), tatuaj (dövme yaptırmak), kokain çekmek de risk faktörlerindendir.
Böyle kişiler hepatit c yönünden test edilmelidirler.

etiketler: hepatit c nedir, hepatit c nasil bulasir, hepatit c belirtileri ve tedavisi,

İlginizi çekebilir

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuz harici ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kesin olmakla beraber uygulamada dikkat edilmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir