Anasayfa / Genel / hipertansiyon belirtileri

hipertansiyon belirtileri

Kalıcı sakatlıklara ve hatta ölüme yol açabilir.

Yüksek kan basıncı anlamına gelen hipertansiyon, kanı kalpten dokulara taşıyan damarların kan basıncının normalden fazla olmasıdır. Normalin üst sınırı kabul edilen kan basıncı değeri 140/90 mmHg üzerinde seyrediyorsa hipertansiyondan bahsedilir.

 

Yaygınlığı Nedir?

 

Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre yetişkin nüfusun %10-20’sinde yani toplumdaki 5-6 erişkinden birinde hipertansiyon bulunur. Yaygın bir hastalık olan hipertansiyon, kalıcı sakatlıklara ve hatta ölüme yol açabilir. Hastaların çoğunun kan basıncı yüksekliğinin farkında olmaması , hipertansiyon önemini arttırır.

 

Belirtileri

Hipertansiyonun başlıca belirtileri; baş ağrısı, çarpıntı, nefes darlığı, yorgunluk, burun kanaması, yol yürüme ve merdiven çıkmada zorlanma, sık idrara çıkma ve bacaklarda şişliktir. Kan basıncının çok yükseldiği durumlarda, çift görme, dilde peltekleşme, yüzde veya vücutta karıncalanma olabilir. Ancak hastaların önemli bir kısmında hiçbir belirti yoktur.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir