Anasayfa / Genel / hipertansiyon tedavisi

hipertansiyon tedavisi

Hipertansiyon Derecesi

Hipertansiyonun şiddetine göre en sık karışılan, sınırda ve hatif olanadır.

 

Tanı

Hipertansiyonun tanısı, sadece kan basıncının ölçümü ile mümkündür. Bireyin kan basıncı ayrı ayrı zamanlarda ölçümü ile mümkündür. Bireyin kan basıncı ayrı ayrı zamanlarda en az üç kez ölçülür ve çıkan değerlerin ortalaması” alınarak sonuç belirlenir. Kan basıncı” ölçülürken büyük tansiyon ve küçük tansiyon olmak üzere iki kan basınç” değerine bakılır ve tanı için birisinin normalden yüksek olması” yeterlidir.

 

Tedavisi

Tedavide temel amaç, organ hasar mı ı önleyerek sakatlık ve ölümleri azaltmaktır. Öncelikle mevcut olan diğer risk faktörleri ve organ hasarları tedavi edilir. Hipertansiyonu başka bir hastalığa bağlı olan hastalarda Hastalığın nedeni saptanmazsa kan basıncı, hastaların yaşam düzeni değiştirilerek veya ilaçla düşürülür.

 

Tedavi Edilmezse!

 

Özellikle kalp hastalıkları için ana risk faktörü olan hipertansiyon, tedavi edilmezse böbrek, kalp, damar hastalıklarına, felçlere, görme kaybına ve ölüm oranlarında artmasına sebep olur.

 

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir