Anasayfa / Cinsel / HPV VİRÜSÜ

HPV VİRÜSÜ

HPV VİRÜSÜ

Human Papillomavirüs (HPV) kadın ve erkekleri etkileyen, bulaşıcı ve belirti göstermeyen bir virüstür. HPV’nin birçok faklı tipi vardır. Bunlardan bazıları rahim ağzında bulunan hücreleri etkiler ve bu hücreler tedavi altına alınamadığı zaman rahim ağzı kanserine dönüşür. HPV’nin farklı bir tipi ise kadın ve erkeğin genital bölgelerinde siğillere neden olabilir.

Dünya Sağlık Örgütüne göre her 10 kişiden 1’inde olan virüs çoğu zaman vücut tarafından kendiliğinden temizlenir. Fakat virüsün kimde kendiliğinden temizlendiği kimde hastalığa yol açacağını bilmek oldukça güçtür. Olası tehlikeleri göz önüne alındığında özellikle kadınların bu virüs konusunda duyarlı davranmaları ve korunmaya özen göstermesi gerekir.

HPV virüsü herhangi belirti taşımadığı için bu virüsü taşıyan kişiler durumu bir süre fark edemeyebilir. Hatta virüs bulaştıktan seneler sonra bile kişinin hiçbir şikayeti olmayabilir. Jinekolojik muayenelerin bir parçası olan PAP veya SMEAR testiyle rahim ağzı kanserine yol açabilecek anormal hücrelerin kişide olup olmadığını öğrenebilirler. Erkeklerin ise herhangi bir test ile bu virüsü taşıyıp taşımadıklarını öğrenme şansları yoktur. Ancak bazı durumlarda HPV virüsü kadın ve erkeklerin genital bölgelerinde gözle görülür siğiller oluşturabilir. Küçük yumuşak ve pembe renkli olan bu siğiller nadiren olsa bile kadınlarda vajina içlerinde, rahim ağzı üzerinde ve makat çevrelerinde gözlenebilir. Siğiller herhangi bir ağrıya sebep olmaz. Fakat kaşıntı ve yanma hissi yapabilir.

HPV kolaylıkla bulaşabilen bir virüstür. Bulaşması için deri teması yeterlidir. Cinsel ilişkinin oluşması şart değildir. HPV kolay fark edilmediğinden eşiniz veya aileniz size virüsü bulaştırabilir. HPV çok kolay bulaşabildiğinden 50 yaşına        kadar her 10 kadından 8’inde hayatının bir döneminde HPV virüsünün bulaşabileceği öngörülmektedir.

İlginizi çekebilir

MENOPOZ TEDAVİSİ

MENOPOZ TEDAVİSİ Bayanlarda kanama döneminin sona ermesi ile menopoz denilen evre zamanı başlar. Bu dönemde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir