Anasayfa / Genel / HPV Virüsü

HPV Virüsü

 HPV Virüsü

Hpv 100 ün üzerinde türü olan cinsel yolla bulaşan bir virüs çeşididir. Genellikle kadınlarda görülmesinin yanında erkek bireylerin taşıyıcı olduğu bilinir, Fakat bazı durumlarda erkeğin bünyesinde bulunan virüs kendi vücudunu da olumsuz yönde etkileyebilir. Hpv nin Türkçe karşılığı ise insan siğil virüsü demektir. Virüs genelde cinsel temasla bulaşabildiği gibi tensel temas ile de bulaşabilmektedir. Virüsün belirtileri genital bölgelerde beliren kabarcık şeklinde siğillerdir, bu siğiller el, parmak ve kollarda çıkan siğillerden tamamen farklıdır.

Hpv genital bölgenin etrafındaki çatlak, kesik gibi yerlerden de vücuda girip yerleşebilir. Uzmanlar rahim ağzı kanserlerinin büyük bir bölümünün bu virüs ile alakadar olduğunu saptamıştır. Vücuda giren virüs 1 ila 6 ay arasında belirtilerini göstermeye başlar. İnsan vücudundaki bağışıklık sistemi sayesinde genelde bu virüsle savaşılır ve büyük oranda virüs etkisiz hale getirilir. Fakat bazı durumlar virüsler vücuttan atılamaz ve ağır geçirilen gripler, alerjiler, çok büyük stresli durumlarda HPV kendi belirtilerini göstermeye başlar.

Bu virüsten korunmak için cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanımı kesinlikle yeterli değildir. Eğer tamamen korunmak istiyorsanız düzenli ve tek eşli bir cinsel ilişkiniz olması gereklidir. Virüsü taşıyan taşıyıcılar, HPV’yi birçok kişiye cinsel ilişki ile çok hızlı bir şekilde yayabilir.

HPV nin en fazla görülen çeşitleri 16. ve 18. türleridir. Doktorlar bu tiplere karşı aşı geliştirmiştir, Fakat yapılan aşılar yine de yeterli olmayıp kontroller sıklıkla yapılmalıdır.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir