Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

idrar tutama tedavisi

Genel kategorisine
4 Mayıs 2012
eklenmiştir.

idrar tutama tedavisi, İdrar Tutamamanın Nedenleri

Mesane enfeksiyonu. Aniden, ağrılı, sık, kanlı fakat az idrara çıkıyorsunuz; ateşiniz var ve sırtınızın alt kısmı ile leğen kemiğiniz (pelvis) ağrıyor. Mesane enfeksiyonları veya sistit, idrar tutamamanın en sık görülen nedenidir ve antibiyotikle tedavi edilir. Prostat sorunu. Zor idrar yapıyor, geceleri idrara kalkıyor, sık idrara çıkıyor, ama az yapabiliyorsunuz. Bu önemsiz bir prostat iltihabından veya büyümesinden kaynaklanabileceği için doktorunuza bildirin. Sırtınızın alt kısmında ve leğen kemiği bölgesinde, boşalma sırasında ya da büyük apdest yaparken ağrı varsa bu, ciddi bir prostat sorununun belirtisi olabilir.

Östrojen eksikliği. Menopoza yakın veya menopoz dönemindesiniz ve idrarınızı zaman zaman kaçırıyorsunuz. Yumurtalıkların östrojen üretiminin azalması sonucu üretrayı kaplayan zarların incelmesi idrar tutamamaya yol açar. Doktora gittiğinizde hormon ikamesi konusunu danışın.

• Büyükler için alt bezini ancak doktor tavsiyesiyle kullanın; başka türlü tedavi olmanız gerekebilir.
• Tuvalete daha sık ve düzenli giderek mesaneniz üzerindeki kontrolünüzü yeniden kazanmaya çalışın.

Kadınlar Kegel egzersizleriyle leğen kemiği tabanı kaslarını güçlendirmeyi öğrenebilir. İdrar yaparken durdurma ve tekrar yapma denemeleri yapın. Vajina ve makat böl¬gelerindeki kasları birkaç saniye kasın ve bırakın. Bunu gün boyunca yapın. İki defa boşaltma: Mesaneyi mümkün olduğu kadar boşaltın. Birkaç dakika sonra tekrar boşaltmayı deneyin.

Önleme
• Akşam yemeğiyle yatma saatiniz arasında hiçbir şey, özellikle de alkol ve kafeinli içe¬cekler içmeyin.
• İdrar tutamamaya aldığınız bir ilacın yol açıp açmadığını belirlemeye çalışın ve doktoru¬nuzla bu ilacı değiştirmeyi konuşun.