Bugün
sağlık, ağız sağlığı, diş sağlığı, kadın sağlığı, hastalıklar, beslenme, zayıflama, diyet, sağlık bilgileri, şifalı bitkiler, besinler

İdrar Yollarında Daralma

Pazar, 18 Mart 2012
İdrar Yollarında Daralma

İdrar Yollarında Daralma

İdrar yollarında daralma, iltihaplanma ve daha bir çok nedenle olabilmektedir. Tedavisinde ise sıklıkla alet takılıp genişletme kullanılmaktadır.

Üretra (penisin içindeki idrar ve meniyi taşıyan ince boru) o kadar daralır ki, idrarın geçmesine engel olur. Bu seyrek görülen bir olaydır. Üretra daralmasının birçok nedeni olabilir. Penisin incinmesi veya bir hastalık sonucunda oluşup, zamanla büzülerek yolu daraltan yara izi, bunlardan birkaçıdır. Çok ender olarak idrar yolu tamamen kapanabilir. Üretra daralması, akut bir belsoğukluğu olayından yıllar sonra ortaya çıkabilir.

Belirtiler

- İdrara çıkma zorluğu;

- Ağrılı idrara çıkma.

Teşhis

İdrar yaparken ağrı veya zorluk varsa bir ürologa görünmek gereklidir. Üretra daralmasından başka nedenler de bu sorunları ortaya çıkarabilir. Doktor penisi inceleyerek, çeşitli testler yapacak ve üretrayı ince, esnek bir aletle inceleyerek, sistoskopi uygulayacaktır.

Normal idrar yapabilmeyi sağlayabilmek için, üretra daralmasının tedavi edilmesi gereklidir. İlk yapılacak şey, içine ince bir alet sokarak üretrayı genişletmek olacaktır. Bu işlem lokal anestezi ile yapılır. Bu tedavinin birkaç kere tekrarlanması gerekir. Eğer idrar yolu bu açma çabalarından sonra yeteri kadar genişlemezse, ameliyat yöntemine başvurmak gerekebilir.

Darlığın derecesi sistoskop ile bakarak anlaşılabilir. Ameliyat uygulandığı zaman da, bu işlem sistoskopa bazı özel aletler takarak gerçekleştirilir.

İdrar Yollarında Yanma
İdrar yollarında ki ya da idrar dışarı atılırken oluşan yanma değişik sebeplerden kaynaklanır. Bunlar; ülser, prostat iltihabı, belsoğukluğu, mesane uru, mesane iltihabı, apandisit veya yumurtalık iltihabı olabilir. Bu sebeple tedaviye başlamadan önce, hastalığa sebep olan nedeni bulmak gerekir. Tedavi, hastalığa sebep olan olguya göre yapılır.

Gecikmeden Doktora Başvurmanız Gereken Durumlar
- 24 saatten daha uzun yanma hissi.
- Penisten ya da vajinadan gelen akıntılı yanma hissi
- Normalden fazla idrara çıkma, titreme, ateş ya da sırt ağrısı belirtileri
İdrara çıkarken oluşan yanma hissi, idrar yollarında ki enfeksiyonlar da çok sık görünen bir olgudur. Daha çok kadınlarda idrar yolunun başlangıç bölümüne rahatça giren bakteriler buradan idrar kesesine geçerek sistite sebep olurlar. Erkeklerde ise idrara çıkarken yanma hissinin oluşması cinsel yolla bulaşan bel soğukluğu ya da klamidya enfeksiyonu yüzünden oluşmaktadır. Prostat iltihabı, erkeklerde idrara çıkarken yanma hissine neden olabilir. Baharatı bol ve acı olan besinler, asitli ve alkollü içecekler, kahve, çay, hijyenik malzemelerin içinde bulunan kimyasal bileşenler ayrıca cinsel birleşmeden ileri gelen travmalar da cinsel organı tahriş ettiğinden idrara çıkarken acıya ve ağrıya sebep olabilir.

Bu içerik için bazı arama önermeleri

  • idrar yolu daralması
  • idrar yollarında daralma
  • mesane daralması
  • idrar yolu daralması bitkisel tedavi
  • idrarın ince gelmesi
  • idrar kesesi daralması
  • idrar yolunda daralma
  • mesane büzülmesi
  • kadınlarda idrar yolu daralması
  • idrar yolları daralması bitkisel tedavi

1. Yorumlar yazarken Türkçe kurallarına uyulması zorunludur.

2. Her üye yazdığı yorumdan kendisi sorumludur.

3. Küfür, argo ve hakaret içeren yorumlar asla yayımlanmaz.

Bu yorum isa işler tarafından 4 Nisan 2012 tarihinde yazıldı.

saygıdeğer arkadaşlar ve doktorlarımız mesane daralmasını yaklaşık 10 yıldır çekiyorum doktorum bir demir çubukla mesaneye giriyor daralma var diyor ancak amaliyat olman gerekiyor diyor ama kesin çözüm dehil ileride yine tıkanabilir diyor ben geceleri çok sık tuvalete kalkıyorum çok az idrar yapabiliyorum bu durumun böbreklerime ne kadar zararı olur ben bu durumda ne yapmalıyım bu hastalığın ilacı yokmu : saygılamı sunuyorum lütfen cevap verin email adresime iletirseniz sevinirim selam başarılar dilerim

Bu yorum halis tarafından 13 Mart 2014 tarihinde yazıldı.

saygı deger arkadaşlar ben gündüzleri çok idrara çıkıyorum günde 8.9 defa oluyor yanma yok sızı yok ama doktoora gittim idrar torbasın da dararma var dedi nasıl tedavi olurum

Copyright © Sagligin.Net Hastalık ve Sağlık bilgileri - sağlık, ağız sağlığı, diş sağlığı, kadın sağlığı, hastalıklar, beslenme, zayıflama, diyet, sağlık bilgileri, şifalı bitkiler, besinler