Anasayfa / Aile / İnternet Bağımlılığı Zararları

İnternet Bağımlılığı Zararları

İnternet Bağımlılığı Zararları

İnternet bağımlılığı küçük büyük herkesi etkisi altına alan bir bağımlılık haline gelmiştir. İnternet bağımlılığı ve internet bağımlılığından kurtulma yollarını arıyorsanız sitemizi takip edebilir, İnternet bağımlılığının zararlarını öğrenebilirsiniz.

Günümüz madde bağımlılığı dışında, tehlikeli bir bağımlılık daha ortaya çıkmaya başladığının farkında mısınız? Her ne kadar görünüşte saf, masum ve temiz gibi gözükse de tüm çabalara rağmen bırakılmayan “internet bağımlılığı” da var. Geçtiğimiz haftalarda bir haftalığına kadar internete girmeyeceğimi, sadece site içeriklerimi güncellemek amaçlı gireceğimi söylemiştim bir arkadaşıma. Fakat, sonra hayatımın internetsiz ne kadar sıkıcı olduğunu fark ettim. Baştan bu konuya tekrar değineyim, konumuz “Bilgisayar Bağımlılığı” ya da “Oyun Bağımlılığı” değil. Konumuz; “İnternet Bağımlılığı”

Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu internet bağımlılığının olumsuz sonuçlarını anlatırken internet bağımlılarının ellerini kaybedebileceği uyarısında bulundu.

Bağcılar Belediyesi ve Bağcılar Milli Eğitim Müdürlüğü, “Hayat Senin, Kontrol Kimin?” sloganıyla okullarda “bağımlılık” seminerleri düzenliyor. Abdurrahman ve Nermin Bilimli Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde düzenlenen seminerde, uzmanlar öğrencilere, sigara, alkol, kumar, internet, bilgisayar ve uyuşturucu madde bağımlılıklarına ve bunların zararlarına ilişkin bilgi verdi.

Sigara, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılıklarına ilişkin bilgi veren Türkiye Yeşilay Cemiyeti Eğitim Sorumlusu Arif Çiftçi, her gün 328 kişinin sigara ve sigara kullanımından kaynaklanan hastalıklardan dolayı öldüğünü söyledi. Türkiye’de sigara kullanım yaşının 10, alkol kullanım yaşının ise 13’e kadar düştüğüne dikkat çeken Çiftçi, gençlerin sigara içmeye “sosyalleşmek” için başladığını söyledi.

Seminerde yeni ortaya çıkan internet ve teknoloji bağımlılığı da ele alındı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu, gençlerin en büyük bağımlılık adresinin internet olduğunu söyledi ve günümüz hastalığı olan internetin neden olduğu fiziksel ve ruhsal rahatsızlıkları anlattı. Bilgisayar kullananlarda atar damar, toplardamar ve sinir hastalıklarının yaşandığına değinen Balcıoğlu, internet kullanımında en önemli rahatsızlığın ise ”Carpal Tunnel Sendromu” olduğunu söyledi. El bileği ağrısı ve zamanla elin kullanılamaz hale gelmesi Carpal Tunnel Sendromu’na yakalanmamak için internet bağımlılığından kurtulmak gerektiğini ifade eden Balcıoğlu, “İnternet bağımlılığından kurtulmanın en önemli yolu spor yapmak. Özellikle de yüzmek ve jimnastik yapmak önleyici olabilir” dedi.

İlginizi çekebilir

Hamilelik Nasıl Önlenir

Hamilelik Nasıl Önlenir Çocuk için erken olduğunu düşünüyorsanız ve doğum kontrol yöntemlerini bilmiyorsanız işte size …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir