Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

İshalin Nedenleri

Çocuk kategorisine
5 Mayıs 2012
eklenmiştir.

İshalin Nedenleri

Enfeksiyon. Pek çok defa dışarı çıktınız ve kendinizi hasta hissediyor¬sunuz; aynı zamanda kusuyor olabilirsiniz. İshal mide ve bağırsak enfeksiyonlarının sık görülen bir belirtisidir. Bu enfeksiyonlara yiyecek ya da içilen suyla kapılan bakteriler veya yiyeceklerle ilgisi bulunmayan virüsler yol açabilir. Her iki durumda da ishal, vücudun enfeksiyonu bağırsak yoluyla temizlemesidir. Bu nedenle ishali seyrine bırakmak, bu arada bol sıvı almak genellikle en iyisidir. Bazı mide ve bağırsak enfek-siyonlarında antibiyotik gereklidir.

Laktoz (süt şekeri) dayanıksızlığı. Kısa süre önce dondurma veya başka bir süt ürünü yediniz ve şimdi de ishal oldunuz. Birçok yetişkinde laktozu (süt ürünleri içindeki şeker) sindirecek laktaz enzimi eksikliği görülür. Bunun sonucu olarak bağırsakta sıvı birikir ve ishale yol açar.

Ciddi ishallerde ilk 24 – 48 saat katı yiyecekler yemeyin; sadece sıvı alın

• Çocuğunuza bol miktarda sıvı verdiğiniz sürece çocuklardaki kısa süreli ishalin ciddi bir nedeni olmaz ya da sağlığa zarar verme ihtimali azdır. Dehidrasyon (su kaybı) sorunu olursa, s. 35’e bakın. Süt ve elma suyu içen pek çok çocukta ishal görülebilir.
• Meme emen bebekler (anne sütünün terkibi nedeniyle) sık sık yumuşak büyük abdest yapar ve bunun ishal olup olmadığına kolaykarar verilemez. Dışkı kötü kokuyorsa ya da bebeğiniz az yiyor ve hasta gibi davranıyorsa, doktora başvurun. Çocuğunuzun birkaç gün dışkısının kötü kokması ve yumuşak olmasının nedeni “sıralama ishali” olabilir. Çocuğunuz hareketli ve sağlıklıysa, ateşi yoksa ve bol sıvı alıyorsa, endişelenmeyin. İshal 3-4 günden fazla sürerse, sağlık uzmanına ya da doktora danışın.

İshallerdeki en büyük tehlike susuz kalmaktır; bu nedenle attığınız kadar sıvı almaya özen gösterin. Katı yiyeceklere başlayabileceğinize kanaat getirince, pirinç, elma püresi, muz ve kuru ekmekle başlayın. Kafeini kesin. Bağırsakları hareketlendirir ve ishali artırır. İshal sırasında ve bittikten hemen soma süt ürünleri, alkol ve mevsim meyveleri de yenmemelidir. İshalinizin nedeninin laktoz dayanıksızlığı olduğunu düşünüyorsanız, laktozsuz süt ürünlerini deneyin (süpermarketlerde vardır) ya da laktaz ikame eden ürünler alın (bütün eczanelerde bulunur).