Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

işitme kaybı tedavisi

Hastalık kategorisine
27 Mayıs 2012
eklenmiştir.

işitme kaybı ve tedavisi

Yaşlanma. Muhtemelen 60’ınızı geçtiniz ve insanların sürekli mırıldandığını sanıyorsunuz; tiyatroda duymuyorsunuz ve aile fertleri sık sık sizden TV ve radyonun sesini kısmanızı istiyor. Bunlar yaşla ilgili işitme kaybının belirtileridir ve presbiküz olarak adlandırılır. Sinir tahribatı. Sık sık yüksek seslere ve jet motoru, makine, silah atışı veya çok yüksek müzik gibi yüksek desibelli gürültüye maruz kalıyorsunuz ve kulağınızın işitme gücünün azaldığını fark ettiniz. Bu tür gürültüler sesi yöneten hassas sinir uçlarını tahrip eder. Tıkanma. İşitme kaybı süreç içinde oldu ve kulaklarınızın tıkandığını ya da kirle dolduğunu hissediyorsunuz. Genellikle kendi kendine tedavi yöntemleri bu sorunu çözer.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
• Yaşlılık nedeniyle meydana gelen işitme sorunu söz konusuysa, insanlardan daha net, tane tane ve normal bir ses tonuyla konuşmalarını isteyin. Sağlık uzmanına ya da doktora danışın ve işitme desteğine ihtiyaç olup olmadığını sorun.

Çocuklar işitme özürlü doğabileceği gibi, sık sık kulak veya solunum yolu enfeksiyonlanna yakalanmanın sonucu olarak işitme yeteneklerini sonradan da kaybedebilir. Bebeğiniz çevresindeki seslere, özellikle (ıslık veya şaplak gibi) ürkütücü olanlara tepki vermiyorsa, işitme kaybı olabileceğini dikkate alın. Yaklaşık 4 aylıktan itibaren bebeğin seslere verdiği tepki fark edilebilir. Çocuğunuz sizin sesinize tepki göstermiyor ve yavaş konuşma öğreniyorsa (bebekler 1 yaş civarında konuşmaya başlar) işitme kaybı söz konusu olabilir. Kiri temizlemek: Yan yatarak iğnesiz bir enjektör veya bir damlalıkla kulağınıza dikkatle birkaç damla ılık su damlatın. 10-15 dakika bekleyin, sonra dışarı çıkartın. Bu işlemi bu kez hidrojen peroksit, madeni yağ veya reçetesiz satılan bir kulak kiri çıkarıcısıyla tekrarlayın. Fazla sıvıyı kulaktan dışarı akıtın. Birkaç dakika sonra aynı işlemi bu kez sıcak suyla tekrarlayın. (Dikkat: Kulak kirini çıkarmak için pamuklu çubuklar kullanmayın ve kulak zarınız zedelenmiş veya del inmişse, yukardaki işlemleri sakın yapmayın.)

Soğuk algınlığı, alerji veya uçak yolculuğu işitmeyi etkileyebilir. Bir dekonjestan (yapay efedrin içeren) ilaç kullanarak ve kulağınızı “açarak” bu durumu iyileştirebilirsiniz. Kulağınızı açmak için burnunuzu tutun, gazçıkarıyormuş gibi kendinizi kasın ve yutkunun. Kalp hastalığı, şeker, hipertiroidizm hastalıklarında, hamilelikte veya emzirme sırasında ilaç kullanmadan önce doktora danışmaksınız. Yapay efedrin alırken monoamin oksidaz inhibitörleri ya da kafein kullanmamalısınız.