Anasayfa / Çocuk / c nasıl geçer

c nasıl geçer

İştahsızlığın Nedenleri

Yaşlanma. Altmış yaşını geçmişsiniz ve sık sık iştahınız kesiliyor. Yaşlanma süreci önemli bir kilo kaybına yol açmadan iştahsızlık yaratabilir. İnsanlar yaşlandıkça, metabolizma yavaşlar ve kas kütleleri azalır; artık fazla kaloriye ihtiyaçları olmaz; bu nedenle iştah azalır. Buna ek olarak, tat alma ve mide salgılarının azalması da iştahsızlığa yol açar.

• Başka belirtiler yoksa, çocuğun iştahındaki dalgalanmalar normaldir. Çocuklar hastalandığında genellikle iştahlarını kaybeder. Bu normaldir. Yemeye zorlarsanız, kusabilir.

• Çocuğun midesinin büyüklerinkine oranla daha küçük olduğunu unutmayın. Çocuğun porsiyonları büyüklere oranla ‘A veya ‘A daha az olabilir.

• Yetişkinler çoğu kez yemekten haz aldıkları için yer, ama çocukların iştahı daha çok vücutlarının enerji talebiyle belirlenir. Çocukların çoğu büyüme çağında daha iştahlı olur; aktif büyüme dönemleri dışında çok az yemek yiyebilirler. Çocuğunuz normal büyüyorsa ve yorgun ya da hasta değilse, kendisini yemeye zorla¬yarak doğal iştah düzenleme mekanizmasını zorlamayın.

Çocukların çoğu öğünlerinde bir iki çeşit yemeği yedikleri dönemlerden geçer. Az yiyen bir çocuğun gıdasız kalma tehlikesi azdır. Bununla baş etmenin en iyi yolu, üzerine gitmemektir. Sonunda can sıkıntısı ya da merak çocuğun daha fazla yemeği kabul etmesini sağlayacaktır. Sadece çocuk yorgun ve hasta görünüyor ya da normal hızla büyümüyorsa, sağlık uzmanına başvurun. Sırf besleyici yemeklerden daha fazla sevdiği için çocuğa sağlıksız yiyecekler almaya kalkışmayın. Yeni yürümeye başlayan çocuklar (can sıkıntısı, hayal kırıklığı ya da yorgunluk yüzünden) biberonla süt, meyve suyu ya da sıvı almaya daha besleyici gıdaları reddedecek ölçüde eğilimlidir. Çocuğun biberonla aldığı sıvı miktarını günde 680 gramla sınırlayın. Gerçekten susadıysa, normal bir bardaktan içebilir.

Kuruntulu iştahsızlık. Çok az yemek yiyor¬sunuz ve kilo kaybettiniz. Sürekli çok zayıf olduğunuz söyleniyor, ama neden olduğunu anlamıyor, şişman olduğunuzu düşünüyorsunuz. Bir kadınsanız, âdet görme döneminiz bitmiş olabilir. Kuruntulu iştahsızlık çoğunlukla kadınların ve genç kızların tutulduğu, yemek yeme gerekliliğinin sanal reddi şeklindeki bir rahatsızlıktır. Gerektiği gibi tedavi edilmediğinde hayati önem kazanan bu hastalığı hiçbir zaman kendi başınıza tedavi edemezsiniz.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
• Son zamanlarda belirli bir ya da birkaç ilaç kullanırken iştahınız kesilmişse, doktorunuza ilacı değiştirip değiştiremeyeceğini sorun.
• Az, sık ve iştah açıcı yemekler yiyin. Sevdiğiniz yemekler iştahınızı açmaya ve ihtiyaç duyduğunuz kalorileri almanıza yardımcı olabilir.

Önleme
• Her gün vitamin ya da mineral alın. Çinko eksikliği iştahın azalmasına ya da tat almanın değişmesine yol açabilir. Reçetesiz satılan ilaçlarla bu durumu düzeltebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Yaramaz Çocuğa Nasıl Davranılmalı

Yaramaz Çocuğa Nasıl Davranılmalı Yaramaz ve hiperaktif çocuğa nasıl davranmalı, onlara yaklaşım nasıl olmalı merak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir