Anasayfa / Cinsel / İSTENMEYEN GEBELİĞİN SONLANDIRILMASI

İSTENMEYEN GEBELİĞİN SONLANDIRILMASI

İSTENMEYEN GEBELİĞİN SONLANDIRILMASI

Gebelik sonlandırılması (kürtaj), doğumun gerçekleşmemesi için rahim içerisindeki gebeliğin bazı özel yöntemler kullanılarak sona erdirilmesidir. Türkiye’de özellikle istenmeyen hamilelik durumlarında reşit olan kadınlarımız bu yasal ve çağdaş haklarını kullanabilmektedirler. Ancak bu işlem sadece Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları tarafından ve yetkili hekimlerce uygun koşullar altındaki muayenehanelerde veya sağlık kuruluşlarında uygulanmalıdır.

Ülkemizdeki mevcut yasalara göre istenmeyen hamilelikler kadının da talebi ile 10. haftayı geçmemek şartıyla sonlandırılabilir. Eğer kadın evli ise eşinin de onayı gerekirken evli değil ve 18 yaşının tamamlamış ise kendi arzusu ve kabulü yeterlidir. 18 yaşından küçük bayanlarda ise kürtaj ancak velinin onayı ile yapılabilir. Birden fazla uzman doktorun kurul kararı üzerine gebeliğin anne veya bebek için tıbben tehlikeli olduğunun tespit edildiği vakalarda 10 haftadan sonraki gebelikler de sonlandırılabilir. Kürtaj(gebelik sonlandırılması)’da gebelik süresi (haftası) uzadıkça risk yüzdesi artar. Zaten yasal kısıtlamalar da bu sebeple yürürlülüğe konulmuştur. Bu nedenle gebeliğin sonlandırılması kararı alınırken yasal zorunluluk olan 10 haftanın geçirilmemesine dikkat edilmelidir. Gebelik şüphesi oluştuğunda (adet gecikmesi olmasa dahi) mutlaka bir jinekoloji uzmanına müracaat edilmelidir.

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de gebelik sonlandırılması vakum tekniği ile uygulanmaktadır. Bazı yabancı ülkelerde kullanılan RU-486 isimli düşük ilacı ülkemizde kullanılmamaktadır. Ayrıca bazı durumlarda doktorların uyguladıkları ve halk arasında adet söktürücü olarak bilinen hap ve iğneler gebelik sonlandırmada işe yaramazlar.

İlginizi çekebilir

MENOPOZ TEDAVİSİ

MENOPOZ TEDAVİSİ Bayanlarda kanama döneminin sona ermesi ile menopoz denilen evre zamanı başlar. Bu dönemde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir