Anasayfa / Genel / Kadın genital organları

Kadın genital organları

Kadın genital organları

Vulva
Kadında mons pubis, klitoris, labia major, labia minor, üretra ve vajina girişi dış genital organlar olarak tanımlanır ve vulva olarak bilinir. Vulva bölgesi uyarıldığında zevk duygusu verir.

Mons Pubis: pubik kemiğin üzerinde, pubertede üzeri kıllanan bir doku ile örtülü yapıdır. Temel görevi iç cinsel ve üreme organlarını korumaktır.

Klitoris
labia minorların birleştiği yerde, cinsel uyarılar ile erekte olabilen bir dokudan oluşmuş bir çıkıntıdı r. Kadında penise karşılık gelen organdır. Klitoris kadının en hassas erotik bölgesidir. Bir çok sinir hücresinden oluşmaktadır. Bu nedenle oldukça duyarlıdır.

Labia major labia minor, klitoris, üriner meatus ve vajinayı kapatan iki ayrı deri kıvrımı olarak tanımlanabilir. Skene kanalları buraya açılır. İçinde yer labia minör’ün iç kısmında Bratholin bezleri yer alır. Bu bezler cinsel ilişki sırasında vajinanın kayganlığını sağlamak üzere mukus salgılar.

Vajina
Tüp biçiminde, vulvadan servikse ulaşan fibromuskuler bir kanaldır. Uyarıyla vajina duvarındaki zar dokusundan sızan renksiz ve az kokulu salgı vajinanın kayganlaşmasını sağlar ve penisin vajina içindeki hareketini kolaylaş tırır. Ön duvarı arka duvara nazran daha fazla duyu sinirine sahiptir. Grafenberg spot yada G-noktası olarak adlandırılan bölge vajinanın ön duvar ında mesane ve üretraya yakın küçük bir alandır. Bazı kadınlarda cinsel uyarıya bu bölge daha hassas yanıt verir.

Serviks uterusun alt parçası olan bu bölgeye vajinal cinsel ilişki sırasında temas cinsel haz verebilir.

Uterus ve fallop tüpleri iç genital organlar olarak farklı fonksiyonlara sahip olmakla birlikte orgazm sırasında kasılırlar.

Ovaryumlar ise salgıladıkları hormonlarla genital organların kayganlaşması ve elastikiyetine katlıda bulunur.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir