Anasayfa / Cinsel / Kadın iç üreme organları

Kadın iç üreme organları

Kadın iç üreme organları

• Kadın üreme sistemi, yumurtalıklar (overler), döl yatağı- tüpler (fal-lopian tüpler), rahim (uterus), rahim ağzı (serviks), hazne (vajina) ve dış üreme organlarını (vulva) içerir.
• Yumurtalıklar, tüplerin sonunda yer alır. Her ay bir yumurta yumur-talıkların biri tarafından üretilir. Yumurta folikül olarak adlandırılan sıvı dolu bir kese içerisinde yer alır. Yumurtalıklardan serbest bırakılan yumurta tüp içerisine çekilir.
• Tüpler, rahmin her iki yanında uzanır. Rahim ve yumurtalıklar arasın-da bağlantıyı sağlar. Yumurta, yumurtalıklardan (overlerden) serbest kal-dığında tüpler tarafından tutulur. Daha sonra yumurta, tüpün yumurtalık-lara yakın olan kısmında erkek tohum hücresi (sperm) tarafından döllenir (döllenme-fertilizasyon). Döllenen yumurta sonra tüp içerisinden aşağıya rahme geçer.

• Rahim, bebeğin gelişeceği bir organdır. Rahmin en iç tabakası (en-dometrium), döllenmiş yumurtayı almaya hazırlanan bir tabakadır. Aynı zamanda bu tabaka adet kanaması (menstruasyon) sırasında dökülen bir tabakadır.
• Rahim ağzı, haznenin üzerinde yer alır.
• Hazne, rahim ağzı ve dış üreme organları arasında uzanan bir ka-naldır. Hazne, cinsel birleşmenin gerçekleştiği, adet kanamasının dışarı atılmasında ve doğumun gerçekleşmesinde bir yoldur.

Kadınlarda hormon salgılanması

Estrojen: Adet kanamasından itibaren salgılanmaya başlar, yumurtla-ma zamanında en yüksek düzeye ulaşır. Rahimin, tüplerin, haznenin ve dış üreme organlarının ergenlik döneminde gelişmesini sağlar. Ergenlik döneminde genç kızın, kadınlık özelliklerini kazanmasını sağlar. Tüplerin hareketini artırarak yumurtanın yumurtalıklardan rahme taşınmasını sağ-lar. Rahimin iç tabakasının (endometrium) kalınlaşmasını ve olası bir ge-beliğe karşı hazırlanmasını sağlar.

Progesteron: Yumurtlama olduktan sonra fazla miktarda salgılanmaya başlar. Gebelikte rahimin iç tabakasının (endometrium) yıkılmasını önle-yerek gebeliğin devamını sağlar. Vücut ısısını yükseltir. Rahim kaslarının gevşemesini sağlar. Yumurtalıklardan salgılanan estrojen ve progeste-ron hormonları beyinde yer alan ve hipofiz adı verilen bir salgı bezinin salgıladığı hormonlar ile etkileşerek salgılanırlar. Hipofizden salgılanan ve yumurtalık hormonlarını etkileyen bu hormonların kısaltılmış isimleri FSH ve LH’dır.

SİGARA VE İNFERTİLİTE

FSH (Folikül stümüle edici hormon): Her ay yumurtalıklardan, içinde yumurta hücresini de barındıran bir folikülün, yumurtlama yapabilecek bir kapasiteye kadar gelişmesini sağlar. Gelişen bu yumurta hücresi estrojen hormonu salgılar. Estrojenin kanda yükselmesi FSH’in düşmesine neden olur.

LH (Luteinize edici hormon): FSH ile birlikte yumurtlamayı sağlar. Yu-murtlamadan hemen önceki günde LH salgısı artar. Progesteronun kanda yükselmesi LH’nin düşmesine neden olur.
Özetle Kadında Üreme İçin Gerekli Olan Unsurlar;

1. Servikal müküs (servikal akıntı), spermatozoanın (erkek üreme hücresi) hayatta kalmasına ve üst genital sisteme geçişine izin verecek şekilde uygun olmalıdır.
2. Rahim ağzı ve tüpler arasındaki geçiş açık olmalıdır.
3. Tüpler açık olmalıdır. Sperm (erkek üreme hücresi) ve yumurta hücresinin birbirlerini etkilemesine ve rahme normal taşınmasına olanak sağlayan peristaltik hareketlere sahip olmalıdır.
4. Yumurtalıklar uygun bir zamanda normal yumurta hücresi (ovum) üretmeli ve salıvermelidir.

İlginizi çekebilir

MENOPOZ TEDAVİSİ

MENOPOZ TEDAVİSİ Bayanlarda kanama döneminin sona ermesi ile menopoz denilen evre zamanı başlar. Bu dönemde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir