Anasayfa / Genel / KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine ilişkin modern cihazlar ile donatılmış kliniklerdir. Adet düzensizliklerinden menopoza, infertilite (kısırlık) tedavisinden aile planlamasına kadar birçok konuda uzman hekimler kadın sağlığı merkezlerinde hizmet vermektedir. Doğum ve kanamalı diğer kadın hastalıklarının müdahalesi için bazı sağlık merkezlerinin acil üniteleri de bulunabilmektedir.

Kadın sağlığı merkezleri sağlık bakanlığınca düzenlenen “ana çocuk sağlığı aile planlaması merkezleri” hakkında yönetmeliğe tabidir. Bu merkezlerde ayrıca koruma sağlığı ve eğitim hizmetleri de verildiğinden herhangi bir sağlık problemi olmayan kadınlar da yararlanabilmektedir. Birçok kadın sağlığı merkezi meme, rahim kanseri gibi hastalıklarda erken tanının çok önemli olduğunu vurgulayarak bu nedenle belli periyotlarda kadınlarımızı bu merkezlere gelerek tetkiklerini yaptırmalarını önermektedir. Kadın sağlığı merkezlerinde, kemik gelişim ve erimesi, rahim ağzı kanseri, meme kanseri, genital enfeksiyon, dijital mamografi, standart kemik yoğunluğu ölçümü taramaları yapılıyor. Merkezlerde ayrıca, beslenme, osteoporoz, monopoz, üreme sağlığı, gebelik, rahim ağzı kanseri, meme kanseri, emzirme, evlilik öncesi danışmanlık, kişisel temizlik konularında eğitim verilmektedir. Kemik, Jinekoloji ve Eğitim birimlerinden oluşan Kadın Sağlığı Merkezlerinde verilen hizmetlerin bazıları şöyledir;

1- Jinekoloji Birimi;

• Meme kanseri taraması: Meme muayenesi yapılırken kişiye kendi kendine meme muayenesi yapması gerektiği de öğretiliyor.

• Rahim ağzı kanseri taraması: Kişiden smear alınarak patolojik incelemesi yapılıyor.

• Genital enfeksiyon taraması: jinekolojik muayene yapılıyor, taze yayma alınıyor.

2-  Kemik Birimi;

• Topuktan kemik ölçüm taraması yapılıyor.

• Riskli kişilere bölgesel ileri kemik yoğunluğu ölçümü ( dexa=dual energy X- ray Absortiometry) yapılıyor.

3- Eğitim Birimi;

• Talep edilen tüm sağlık konuları ve üreme sağlığı ile ilgili olarak yetişkin ve adolesanlara (genç – erişkin) bireysel ve grup eğitimleri veriliyor.

İlginizi çekebilir

MEME ULTRASONU

MEME ULTRASONU Mamografi (meme ultrasonu) X-ışınları aracılığı ile meme dokusunun görüntülenmesidir. Oldukça eski bir yöntemdir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir