Anasayfa / Cinsel / KADINLARDA RAHİM ALINMASI

KADINLARDA RAHİM ALINMASI

KADINLARDA RAHİM ALINMASI

Kadınlarda rahim alınması rahmin ameliyat sonucu çıkarılması anlamına gelir. Birçok jinekolojik sorun rahmin alınmasından sonra sona erer. Fakat büyük bir cerrahi operasyon olduğundan dolayı doktorlar diğer tedavi yöntemlerini önerirler. Kadın hastalıkları ve doğum grubunun en sık yaşadığı ameliyatlarından biridir. Kadınlarda rahim alınmasının nedenleri; miyomlar (rahmin düz kasından gelişen iyi huylu urlar), endometriozis, anormal kanamalar, uzun süren tedavilerde yanıt alınamayan rahim kaynaklı ağrılar, rahim sarkması ve kanserdir.

Rahmin alınması operasyonunu geçirmiş kadıların ameliyat sonrası cinsel yaşamları pek dikkate alınmaz. Oysaki cinsel yaşam devam etmektedir. Ameliyat olmuş kadınların rahminin olmaması cinsel yaşam yönünden herhangi bir engel ya da eksiklik yaratmayacaktır. Hekimlerde bu konuyu pek dikkate almazlar ve ‘Budan sonra ne olacağı?’ hakkında bir bilgi vermezler. Öyle ki bu konu en az ameliyatın başarılı geçmesi kadar önemli bir konudur.

Rahim ameliyatı olan hastalar birkaç gün hastanede kalırlar. Hastanede kalma süresi ameliyatın şekline göre ve ameliyat sonrasındaki gelişmelere göre değişiklik gösterir. Ameliyattan sonra en kısa sürede yürümeye çalışmalısınız. Yürümek kan dolaşımınızın düzenlenmesini sağlayacak ve toplardamarlarınızda pıhtı oluşmasını da engelleyecektir. Risk grubunda bulunuyorsanız pıhtı gelişiminin önlenmesi için size ek olarak ilaç tedavisi de uygulanacaktır.

Ameliyattan sonrası birkaç gün ağrılar oluşabilir. Dinlenmek iyileşmenizi hızlandırır. Hastaların %10 ila 25’i ameliyata bağlı problemler yaşayabilir. Bunlar ateş,idrar enfeksiyonu, vajina kuruluk, baş dönmesi, depresyon gibi olabilir.

İlginizi çekebilir

MENOPOZ TEDAVİSİ

MENOPOZ TEDAVİSİ Bayanlarda kanama döneminin sona ermesi ile menopoz denilen evre zamanı başlar. Bu dönemde …