Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

Kalp Çarpıntısının Nedenleri

Genel kategorisine
21 Mayıs 2012
eklenmiştir.

Kalp Çarpıntısının Nedenleri
Aşırı zorlanma. Birkaç kat merdiveni koşarak çıktınız ve kalbiniz çok hızlı çarpıyor. Aşırı fiziksel zorlama hızlı kalp atışının sık görülen bir nedenidir. Egzersiz yaparken kalp atışının dakikada 160 vuruşa çıkması göğüs ağrısı veya baygınlık gibi başka belirtiler yoksa, sağlık durumunuz iyiyse ve yaşınız 60’ın altındaysa, anormal ve genellikle tehlikeli değildir.

İlacın yan etkisi. Reçetesiz satılan bir soğuk algınlığı hapı kullanıyor sunuz ve zaman zaman kalbiniz hızlı çarpıyor; kalbiniz göğsünüzden fırlayacakmış gibi oluyor. Reçeteli ve reçetesiz satılan pek çok ilaç yan etki olarak kalp çarpıntısı yapabilir.

İştah bastırıcı ilaçlar, antihistaminler, depresyon ilaçları, astım ilaçları ve dekonjestanlar (pek çok dekonjestan-da bulunan yapay efedrin ve fenilpropanolamin hidroklorid gibi madde¬ler) bunlar arasındadır. Eğer bunlardan birisini kullanıyorsanız ve kalp atışlarınız hızlıysa, başka bir ilaca yönelebilirsiniz. Kalp hastalığı. Kalbiniz hızlı çarpıyor ve çok az hareket yapmanıza rağmen nefes darlığı çekiyorsunuz. Kalp hastalığı hızlı çarpıntının nedeni olabilir ve çoğu kez nefes darlığı , göğüs ağrısı, baygınlık veya sersemlik ya da sıvı tutma gibi belirtilerle birlikte söz konusu olur.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
Normal kalp atışınız dakikada 60 – 100 vuruş arasında olmalıdır. Bunaltı, sigara, aşırı kafein ve alkol de hızlı kalp atışının en yaygın neden-lerindendir. Krizler çabuk geçiyorsa ve başka belirtiler yoksa, endişelenmeyin. Aşağıdaki yön¬temleri uygulayın:
• Birkaç kere öksürün.
• Birkaç yudum buz gibi su için.
• Burnunuzu kapatın ve burun deliklerinizden hava vererek kulaklarınızı açın.

• Dinlenin ve derin nefes alın. Başınız dönüyorsa, düşmemek için oturun veya uzanın.
• Kalbiniz hızlı çarptığında saati ve ne yapmakta olduğunuzu not alın. Nabzınızı ölçün. Bu bilgiyi doktorunuza iletin.

Önleme
• Alkol, kafeinli kahve, çay ve kola içmeyi azaltın.