Anasayfa / Bitki / Kan Dolaşımı Bozukluğu Bitkisel Tedavi

Kan Dolaşımı Bozukluğu Bitkisel Tedavi

Kan Dolaşımı Bozukluğu Bitkisel Tedavi

Kan dolaşımı bozukluğu bitkisel tedavi yöntemleri ve daha fazlasını sitemizden bulabilirsiniz.

-Atardamarlardan kaynaklanan kan dolaşımı bozuklukları: soğuk ve morarmış parmaklar veya ilgili bölgede oluşan ani ağrılar, solgun ve soğuk deri.

-İşlevsel kan dolaşımı bozuklukları: Solgunluk, mavimsi renk değişikliği, soğuğa karşı duyarlılıkta artış; bazı durumlarda damar krampları ve ağrılar; migren ağrıları da kafadaki kan dolaşımı bozukluklarından kaynaklanabilir.

Nedenler

Kan dolaşımı bozuklukları, bedenin çeşitli bölgelerine kan akımını azaltan damar daralmalarından veya damar kramplarından kaynaklanır. Bu yüzden, çeşitli organların kanla beslenmesi zaman içinde zorlaşır.

Genelde iki çeşit kan dolaşımı bozukluğu vardır:

Atardamarlardan kaynaklanan kan dolaşımı bozuklukları, kollarda ve bacaklarda, kalpte, böbreklerde görülebilir veya örneğin el ve ayak parmaklarında akut arteriyel tıkanmalar şeklinde de ortaya çıkabilir. Bu durumda hemen uzman hekime başvurmak gerekir!

İşlevsel kan dolaşımı bozuklukları genellikle ellerde, ayaklarda, kollarda, bacaklarda ve yüzde kendini gösterir ve bazı destekleyici önlemlerle rahatlıklar sağlanabilir.

Organik gerçekler

Bir damar zayıflığı çoğunlukla yapısal veya kalıtımsaldır. Ama kan dolaşımı bozuklukları soğuk nedeniyle veya stres baskıları nedeniyle de oluşabilir. Ama tüm bunların yanı sıra, duruş bozuklukları veya boyun omurlarındaki düzeltilebilir bir deformasyondan da kaynaklanabilir. Kan dolaşımının engellenmesi ve bu bozukluklar giderildikten sonra dolaşım yeniden normalleşebilir.

En basit kan dolaşımı bozukluklarının bile hemen üstüne gidilmesi gerekir, aksi halde kişi çok kötü sonuçlara katlanmak zorunda kalabilir.

Psikolojik gerçekler

Duygusal baskıların ve stres etkenlerinin sempatik sinir sistemini ve damar esnekliklerini olumsuz etkilemesinin sonucunda kan dolaşımı bozuklukları oluşabilir.

Önemli!

Atardamarlardan kaynaklanan kan dolaşımı bozuklukları, tromboza ve emboliye yol açabileceği için, mutlaka bir uzman hekim tarafından tedavi edilmelidir. Uzman kontrolüne başvurulmayan durumlarda, kanla beslenemeyen bazı organların ölümü bile söz konusu olabilir(örneğin, ayak, bacak veya parmak). Organ çürümesinden kaynaklanan zararlı maddelerin tüm bedeni zehirlemesinin önünü almak amacıyla, o organ cerrahi girişimle bedenden ayrılır(ampütasyon).

Kendinize yardımcı olabilirsiniz!

Alınacak önlemler sayesinde hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir ve hatta durdurabilirsiniz. Bu konuda yapabilecekleriniz:

Sigarayı hemen bırakın

Kilonuzu normalleştirin

Beslenmenizde yağa çok az yer verin

Yüksek kan basıncınızı dengeleyin

Şeker hastalığının kurallarına kesinlikle uyun

Aşağıdaki önlemler şikayetlerin azalmasını sağlayabilir:

Zaman zaman ortaya çıkan yürümedeki aksamalara karşı alınabilecek en yararlı önlem, yürüme egzersizleridir. Ağrı başlayana kadar yürüyebildiğiniz mesafeyi ölçün. Bu mesafenin ¾’ünü hızlı adımlarla yürüyün. Bu mesafeyi yeniden yürümek için birkaç dakika bekleyin. Günde bir saat boyunca bu egzersizi yapın. Her hafta, ağrısız yürüyebildiğiniz mesafeyi ölçün ve onu yavaş yavaş uzatın. Zamanla daha uzun mesafeleri ağrısız yürüyebildiğinizi göreceksiniz.

Yatağınızın baş tarafını 10-15cm yükseltin.

Sıcak termofor veya elektrikli battaniye kullanmayın.

Her gün ayaklarınızı kontrol edin; kızarıklıklar, sıyrıklar, yaralar ve nasırlar. Yere koyduğunuz büyükçe bir el aynasından ayak tabanlarınızı da dikkatle kontrol edin.

Ayaklarınızı her gün ılık su ve yumuşak bir sabunla yıkayın, dikkatlice ve iyice kurulayın.

Ayak başparmağını sıkmayan-vurmayan ayakkabılar giyin.

Asla çıplak ayakla yürümeyin.

Soğuk su tedavisi

Kan dolaşımı bozukluklarına karşı yapılabilecek en başarılı egzersizlerden biridir: Duşunuzdan akan basınçlı soğuk suyu yavaşça sağ ayağınızın dış tarafından belinize kadar yükseltin; sonra ayağın iç tarafından başlayarak kasığa kadar çıkın. Aynısını sol bacağınıza da uygulayın. Bu uygulamayı her bacak için 2 kere olmak üzere, günde en azından 2-3 kere tekrarlayın.

Damar egzersizleri

Bacakların kan dolaşımını arttırmak için şu hareketler yapılabilir:

Ayakta dururken ayak parmaklarınızın üstüne kalkın ve tekrar inin. Bu hareketi günde en az 20 kere yapabilirsiniz.

Ayakta dururken ayak parmaklarınızın üstüne kalkın ve dönüşümlü olarak sağ ve sol topuklarınızı yere değdirin. Bu egzersizi de günde 20-30 kere tekrarlayabilirsiniz.

Ellerinizi öne doğru uzatarak dizlerinizi bükün ve yeniden ayağa kalkın. Bu egzersizi günde en az 10 kere tekrarlayın.

Asansöre binmek yerine merdivenleri kullanın! Merdivenleri çıkarken mümkün olduğunca ayak parmaklarınızın üstünde yürüyün.

Homeopatik ilaçlar

-Aesculus – (Aesculus hippocastanum) Atkestanesi meyvesinden elde edilir.

Aesculus D2 veya D3 seyreltisi, öncelikle toplardamarlar olmak üzere, tüm damarların duvarlarındaki şekil bozukluklarını tedavi edebilecek çok etkili ve güvenilir bir ilaçtır.

Kullanım dozajı: Günde 3 kere 15-20 damla alınır.

Ayrıca, Atkestanesinden elde edilen standart preparatlar da (öncelikle Almanya’da) eczanelerden temin edilebilir: Lindigoa S(damla), Venostasin N forte(draje), Venostasin retard(kapsül), Venostasin S(damla).

Önlem alarak sağlıklı kalabilirsiniz!

Mümkün olduğunca bol C vitamini alın, çünkü o toplardamar duvarlarını güçlendirir. C vitamini en fazla, kivi, portakal, limon, greyfurt, domates ve maydanozda bulunur.

Soğanın ve sarımsağın etken maddeleri, kanda pıhtı oluşumunu gerçekleştiren maddelerin etkisini azaltır.

Açık havada gezintiye çıkmak veya yüzmek, kan dolaşımı bozukluklarına karşı alınabilecek etkili önlemlerdir.

1. tarif
Sarımsak ve soğan bol miktarda çiğ ya da pişirilerek yenir.

2. tarif
Adaçayı, papatya, söğüt yaprağı, portakal çiçeği, ayni sefa çiçeği, biberiye, mentollü nane, kuşburnu, alıç veya çiçeği, iğdenin çiçeği, mercan köşk, karabaş otu, oğul otu, tarhun, fesleğen, ayrı ayrı veya bir kısmı karıştırılıp aç veya tok karnına 1-2 bardak içilir.

3. tarif
Lahana, havuç, elma, kiraz, armut, ahududu, böğürtlen meyvesi, pırasa, kereviz bol miktarda yenir.

Diyabet, yüksek kolesterol ya da kan basıncı gibi sağlık problemleri ile karşılaşmamak için, kan dolaşımı bozukluğu sorununa acilen hal çare bulmalısınız. Tedavi edilmeyen kan dolaşımı bozukluğu, tüm bu sağlık problemlerine neden olabileceği gibi kalp krizi, demans, kan pıhtılaşması gibi sorunlarında ortaya çıkmasına zemin hazırlar.

Tedavi edilmediği sürece kalp ve beyini önemli derece de etkileyen kan dolaşımı bozukluğu, ilerledikçe damarlardaki kan akışını daha da azaltacaktır. Bunun sonucuna bağlı olarak Periferal arter rahatsızlığı ve periferal vasküler rahatsızlığı kan dolaşımının neden olduğu en önemli sorunlardandır.
Kan dolaşım bozukluğu ne kadar erken fark edilir ise, tedaviden cevap almakta o kadar erken ve etkili olur.Kan dolaşımı bozukluğu tedavisi için uzman doktorlar iletişim halinde olunmalıdır. Dolaşım bozukluğu tedavisi gören hastalar, yaşam tarzında değişiklik yaratmak zorundalar. Düzenli beslenme, egzersiz, sigarayı bırakma gibi değişiklikler doktor tarafından istenmektedir. Dolaşım bozukluğu yaşayan şeker hastalarının kan şekeri seviyeleri sürekli kontrol edilmelidir. Yüksek kan basıncı ve kolesterol için bazı ilaçlar önerilmektedir.
Kan dolaşımı bozukluğu bitkisel tedavi

Sarımsak ve soğan bol miktarda çiğ ya da pişirilerek yenir.
Adaçayı, papatya, söğüt yaprağı, portakal çiçeği, ayni sefa çiçeği, biberiye, mentollü nane, kuşburnu, alıç veya çiçeği, iğdenin çiçeği, mercan köşk, karabaş otu, oğul otu, tarhun, fesleğen, ayrı ayrı veya bir kısmı karıştırılıp aç veya tok karnına 1-2 bardak içilir.
Lahana, havuç, elma, kiraz, armut, ahududu, böğürtlen meyvesi, pırasa, kereviz bol miktarda yenir.

İlginizi çekebilir

Bakla Yaprağının Faydaları

Bakla Yaprağının Faydaları Bakla yaprağının faydaları nelerdir, hangi hastalıklara iyi gelir ve daha fazlası için …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir