Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

KAN UYUŞMAZLIĞI

Cinsel kategorisine
2 Aralık 2012
eklenmiştir.

KAN UYUŞMAZLIĞI

Bebeklerin kan grubu özellikleri anne rahmindeki 7.haftadan sonra diğer kalıtımsal özellikler gibi anne ve babanın kan gruplarının ortak çalışması ile oluşur. Bu eşleşme sonunda bebeğin kan grubu annenin kan grubundan farklı olursa “kan uyuşmazlığı” denilen hastalık meydana gelir. Bu hastalık bebeklerde doğumdan hemen sonra kansızlık ve sarılık riski doğurur. Genellikle ilk gebelik esnasında görülmez. Kan uyuşmazlığı AB0 grupları arası ve Rh uygunsuzluğu şeklinde olabilir. AB0 uyuşmazlığı genelde hafif seyrederken Rh uygunsuzluğu çok daha ağır rahatsızlıklara sebep olabilir. Annenin kan grubu Rh negatif veya 0 grubu iken bebeğin kan grubu farklı olursa “kan uyuşmazlığı” var demektir.

Bebek aslında annenin organizmasına yabancı bir madde gibidir fakat bu durumu engelleyen plasenta anne ve bebek arasındaki teması kontrol altında tutarken kordon bağının filtre etkisi ile gerekli olanları bebeğe ulaştırır. Herhangi bir nedenle gebelik veya doğum esnasında bebeğin kanı anne kanına karışacak olursa, annenin bağışıklık sistemi antikor salgılayarak kendine ait olmayan bu kan hücrelerini parçalamak için savunmaya geçecektir. İlk doğumda bebek dünya gelmiş olacağından etkilenmeyecektir fakat sonraki gebeliklerde aynı bağışıklık sistemi yeniden devreye girecektir.

Kan uyuşmazlığı günümüzde önlenebilir hastalıklar arasında yer almaktadır ve bu konuda aile sağlığı merkezlerinde gerekli destek verilmektedir. Halk arasında “uyuşmazlık aşısı” olarak da bilinen bu iğneyi yaptırmayan ailelerde ikinci doğumdan itibaren her bebekte uyuşmazlık görülmeye başlar. Anne vücuduna bir kez yerleşmesinin ardından tedavisi mümkün olmayacaktır. Günümüzde yapılan uygulamada gebeliğin 28. haftasında bebeğin kanı farklı bulunursa doğumdan sonraki 72 saat içerisinde gerekli aşı (anti-D iğnesi, Rhogam) yapıldığı takdirde bu hastalık neredeyse tamamen önlenebilmektedir. Bu sebeple eşlerin kan grupları öğrenilerek kan uyuşmazlığı için gerekli önlemler alınmalıdır. Detaylı bilgi için www.sagligin.net web adresini ziyaret edebilirsiniz.