Anasayfa / Ağız Diş / Kanal Tedavisi (Endodonti) Nasıl Yapılır

Kanal Tedavisi (Endodonti) Nasıl Yapılır

Kanal tedavisi (Endodonti)

Aşağıdaki belirtilerden bir veya birkaçı olduğunda kanal tedavisine fizik muayene ile beraber karar verilebilir. Kanal tedavisine karar vermek için ağrı olması şart değildir. Bazen hasta hiç ağrı duymasa da dişi kanal tedavisine gidecek kadar çürüyebilir veya hiç çürük olmasa da pulpada görülen dolaşım bozuklukları nedeniyle kanal tedavisi gerekebilir. Kanal tedavisi gerektiren belli başlı belirtiler şunlardır:

* Şiddetli sıklıkla zonklayıcı ve uzun süren ve kendiliğinden bir etken olmaksızın başlayabilen ağrı
* Yemek yerken ısırınca dişlerin birbirine değmesi ile ağrı
* Sıcak şeyler içildiğinde ağrı
* Gece uykudan uyandıran ağrılar

Sıklıkla dişe anestezi yapılır. Giriş kavitesi (opening) açılır. Kuron kısmındaki çürük temizlenir. Dişin damar ve sinir paketini içeren pulpa tirnerf adı verilen aletlerle çıkartılır. Akut bir durumda kanal tedavisi ağrılı olabilir. Onun dışında genellikle ağrısız olmaktadır. Eğer dişte tam anestezi sağlanamıyorsa sinir öldürücü konup 4-5 gün sonrasına randevu verilir. Kavite geçiçi dolgu ile kapatılır.

Dişin aletli (kanal eğeli) röntgeni alınarak kök boyları tespit edilir. Daha sonra pulpanın içinde bulunduğu kanal ya da kanallar yeterli genişliğe gelene kadar yaklaşık kök ucuna kadar kanal eğeleri genişletilir. Genişletme esnasında kanallar bol bol dezenfektan materyaller ile yıkanır.

Yeterli genişliye kavuşan kanallar güta perka ve bir kanal dolgu patı ile ( Endomethasone, AH 26 vs..) ile doldurulur. Gütaları kanal içinde sıkıştırmak için plugger aleti kullanılır. Gütalar kök seviyesinden kesilir ve kanal dolgu maddesi taşan kısımlarda dikkatlice temizlenir.

Kanal dolgusu tamamlandıktan sonra eğer çürük büyük ise kanallara yerleştirecek postlardan destek alınabilir.

Eğer çürük çok büyükse ve yapılacak dolgu tutma ihtimali düşükse dolgu yerine porselen kuron (crown) tercih edilebilir.

Tedavi dişin durumuna göre bir seans sürebileceği gibi birkaç seans da sürebilir.

Kanal tedavisi görmüş diş canlılığını yitirmiştir. Bu nedenle canlı bir dişe göre dış etkenlere karşı daha savunmasız olduğu fokal enfeksiyon odağı olabileceği iddia edilmiştir. Fakat yapılan çalışmalar sağlıklı bir kişide böyle bir etkisi olmadığını ortaya koymuştur.

Kanal tedavisi bir dişi kurtarmak için yapılacak son müdahaledir. Dişin ve hastanın durumuna ve yapılan tedavinin niteliğine göre kanal tedavili diş ağızda yıllarca sağlıklı bir şekilde kalabilir.

Kanal tedavisinin bir diğer adıda kök tedavisidir. Dişlerimizin içinde kanal denilen ince bir geçit bulunmaktadır. Bu geçitten hekimler sorunun tedavisini yapma imkanı buluyorlar. Bu dişin içindeki uzayıp giden kanalın etrafında irili ufaklı bir çok kanal bulunmaktadır. Bu kanallar ana kanala bir ağaç kökü gibi bağlanmışlardır. Bu ince kanalcıklar kan damarları bakımından oldukça zengindir. Çocukluk dişlerini dökmenin ardından olgun dişlerimizin çıkmasından sonra bu köklerin kendilerini sağlamlaştırmaları 1-2 sene sürmektedir. Kanal Tedavisinin Ücreti ise diş başına 150-350 TL arasında değişmektedir. Kanal tedavisinin Aşamaları ise şöyledir.

– Ağız filmi çekilerek sorunun tespit edilmesi.
– Diş hala canlı ise hastanın hissetmemesi için etrafına lokal anastesi yapılması
– Dişin yüzeyleri ve çürükleri temizlenerek, pulpaya ulaşılacak boşluğun oluşturulması.
– Dişlerin izole edilmesi
– Çeşitli aletlerle tedavi sürecinin belirlenmesi ve teyid edilmesi
– Döner aletlerle dişin üzerindeki ve etrafındaki istenmeyen tabakaların yok edilmesi
– Kök kanallarına giderken çeşitli kök dezenfektanlarıyla köklerin temizlenmesi

kanal tedavisi nasil yapilir, kanal tedavisi, kanal tedavisi nedir, kanal tedavisi nasil yapilir,

İlginizi çekebilir

aft nasıl geçer

aft nasıl geçer, Ağız ve Dil Ağrısının Nedenleri Pamukçuk. Dudaklarınızda, dişetlerinizde, yanaklarınızın içinde, dilinizde, damağınızda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir