Anasayfa / Bitki / Kasık Ağrısına Bitkisel Çözüm

Kasık Ağrısına Bitkisel Çözüm

Kasık Ağrısına Bitkisel Çözüm

Kasık ağrısı sadece bayanların değil aynı zamanda erkeklerinde yaşadığı sıkıntıdır. Kasık ağrısına bitkisel çözüm şu şekildedir.

Kasık ve bel ağrısı kadınların doktora başvurmalarına neden olan en önemli yakınmalardan biridir. Kasık ağrıları bazen kadınların günlük yaşantılarını etkileyecek ve hatta işine gidemeyecek kadar ağır olabilir. Cinsel yaşantısını da etkileyebilen bu durum, zamanla psikolojik problemlere de neden olabilir. Kasık ve bel ağrısı üreme organlarından kaynaklandığı gibi, idrar yolları, sindirim veya iskelet sisteminden de kaynaklanabilir. Ağrının başlama şekli, niteliği, şiddeti, yeri ve yayılması önemlidir. Ani başlayan ağrılar ile uzun süredir devam eden ağrıların nedenleri birbirinden farklıdır.

Ani Başlayan Ağrı Nedenleri

Üreme Organlarının İltihabi Hastalıkları:

Pelvik enflamatuvar hastalık olarak adlandırılan bu durumda, çoğunlukla üreme organları vajen içinde kolonize olan mikroorganizmalar tarafından enfekte olur. Enfeksiyon yukarıya doğru yayılarak rahim ağzı, rahim, üreme kanalları, yumurtalıklar ve karın içindeki diğer organlara yayılabilir. Ağrı ile birlikte ateş, üşüme ve titreme gibi sistemik bulgularda olabilir. Üreme organları üzerinde kalıcı bir hasar olmaması için erken teşhis ve uygun antibiyotik tedavisi ile büyük başarı ile tedavi edilebilen bir durumdurYumurtalık Kistleri:

Basit folikül kistleri ve çikolata kisti (emdometrioz kisti) olabileceği gibi, kanser başlangıcı veya kötü huylu bir yumurtalık kisti olabilir. Yumurtalık kistleri çoğunlukla çevre organlarına bası yaparak veya nadiren yumurtalığın kendi etrafında kıvrılıp torsiyone olup kangren olması ile ağrıya neden olurlar. Basit yumurtalık kistleri klinik takip ve ilaç tedavisi ile çoğunlukla tedavi edilebilirler. Nadiren cerrahi müdahale gerekir. Diğer tip kistlerde çoğunlukla cerrahi müdahale ve akabinde ilaç tedavisi kaçınılmazdır.

Dış Gebelik:

Gebeliğin anne rahimi dışında oluştuğu duruma denir. dış gebelik çoğunlukla kanallara, nadiren rahim ağzı veya karın içine yerleşir. Büyüyen gebelik kesesi bulunduğu organın sınırlarını zorlar ve ağrıya neden olur. Daha da ilerleyen gebelik bulunduğu organın yırtılmasına ve karın içine kanama yapan acil bir tabloya neden olur.

Apendisit:

Apendisitin iltihaplanması acil müdahale gerektiren bir durumdur. Çoğunlukla karın ağrısı yapan diğer durumlarla karışabilir. Apendisitin erken teşhis edilmedi ve alınması hayat kurtarıcı olabilir.

Sindirim Sistemi İltihabı:

Enterit olarak bilinen ve karın, kasık ağrısı ve çoğunlukla ishal ile birlikte seyreden klinik bir tablodur. Hastanın kaybettiği sıvı ve vitaminler yerine konmalı ve gerektiğinde uygun antibiyotik ile tedavisi mümkün olan bir durumdur.

İdrar Yolları Enfeksiyonu veya Taşları:

İdrarda yanma, sık idrara çıkma, bel ve kasık ağrısı, ateş, üşüme ve titreme ile birlikte seyreden bir durumdur. Bol sıvı alımı ve etkin antibiyotik ile tedavi edilebilir. idrar yollarındaki taşların bazen ultrason ile kırılması ve bazen de cerrahi müdahale ile alınması gerekebilir.

Cinsel ilişki sırasında ağrı duyulması organik veya psikolojik nedenli olabilir. Organik nedenler arasında endometriozis (karın içerisine kanamalara neden olan bir hastalık), vajendeki yaralar ve çok sayıda doğuma bağlı üreme organlarının bağlarındaki yırtılmalardır. Psikolojik nedenli ağrılar belli bir yerleşim göstermeyen künt ağrılardır. Hastaya detaylı bir inceleme yapıldıktan sonra hiçbir organik neden bulunamazsa ağrının psikolojik olabileceği düşünülür. Ayrıca rahim içi araç’da (spiral) zaman zaman hareket ederek ağrıya neden olabilir. Bu ağrı kramp şeklinde, veya batıcı niteliktedir. Kronik ağrılar genelde altı aydan uzun sürer ve ağrı kesicilere cevap vermez. Kronik ağrılar üreme organlarının hastalıkları, mide, barsak hastalıkları ve psikolojik nedenlerle oluşabilir.

Osteitis pubis adı verilen ve halk arasında kasık ağrısı olarak adlandırlan bu rahatsızlık, aslında kasık bölgesinde görülen mikropsuz bir iltihaplanma türüdür. Daha çok kendisini kasık bölgesi ve leğen kemiğinin şiddetli ağrısıyla belli eder. Son dönemlerde tüm dünyada görülme sıklığı artmıştır. Bunun en önemli nedeni ise profesyonel spor dallarında artan rekabetin sporcuların antrenman ve fiziksel egzersiz yükünü artırmış olmasıdır. Şimdi Osteitis Pubis belirtileri ve nedenleri hakkında kısa bir bilgi verelim. Daha sonra da Osteitis Pubis nasıl tedavi ediliyor göz atalım.

Osteitis Pubis Nedenleri:
Osteitis Pubis sebepleri genellikle kasık bölgesinin eklem, kas veya kemik yapısını olumsuz etkileyen bir takım aktiviteler veya etkenler neticesinde ortaya çıkan nedenler olarak göze çarpmaktadır:

– Hamilelik ve doğum süreci,
– Jinekolojik cerrahi,
– Ürolojik cerrahi,
– Atletik e sportif aktiviteler (örneğin, koşmak, futbol, ​​buz hokeyi, tenis müsabakaları),
– Kasık bölgesinde majör travmaya uğramak,
– Genellikle futbol gibi sürekli sakatlıkların yaşandığı spor dallarında görülen ve sürekli tekrarlayan minör travma,
– Romatolojik rahatsızlıklar ve bozukluklar,
– Etyolojisi bilinmeyen haller,
– Atrenmanlarda kasık ve leğen kemiği bölgesine aşırı yüklenmek,
– Hatalı antrenman teknikleri uygulamak,
– Beton gibi sert zeminde yapılan antrenmanlar ve egzersizler,
– Yeteri kadar ısınmadan ve esnemeden egzersiz veya profesyonel spor dallarında antrenman yapmak,
– Egzersizlerin kademeli olarak artırılması yerine aniden yoğun antrenman programına geçerek bünyeye yüklenmek,
– Kalitesiz spor ayakkabıları kullanmak,
– Yürümede ve koşma esnasında ortaya çıkan ortopedik yürüyüş bozuklukları, biyomekanik bozukluklar,
– Kalitesi düşük koşu bantları ve yürüyüş bandı da Osteitis Pubis’e neden olmaktadır,
– Kalça, İç bacak ve kasık bölgesi kaslarının aşırı derecede gerilmesi,
– Bacaklar arasındaki uzunluk farkları neticesinde vücut ağırlığının kalçaya ve kasıklara dengesiz dağılımı.

İlginizi çekebilir

Bakla Yaprağının Faydaları

Bakla Yaprağının Faydaları Bakla yaprağının faydaları nelerdir, hangi hastalıklara iyi gelir ve daha fazlası için …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir