Anasayfa / Göz / katarak nedir, katarak tedavisi

katarak nedir, katarak tedavisi

Katarakt, insanın normalde şeffaf olan göz merceğinin, çeşitli nedenlerden dolayı kireçlenmesi ve bunun sonucunda da saydamlığını kaybederek görmede bulanıklık oluşturmasıdır.

 

Nedenleri?

 

Katarakt, genellikle yaşın ilerlemesiyle beraber göz merceği içindeki proteinlerin yapısının bozulmasından kaynaklanır. Yaşlılık haricinde radyasyona maruz kalmak, güneşte fazla kalmak, kortizonlu ilaçlar kullanmak, çocukken göze darbe almak, daha önce glokom ameliyatı geçirmiş olmak ve göz içi iltihaplanmaları katarakt oluşumunu hızlandıran nedenler arasında yer alır.

 

Belirtileri?

Bir gözde katarakt başladığında, hafif görme bulanıklığı oluşur. Bu, zamanla ilerleyerek görmenin azalmasına hatta son dönemde görme kaybına bile yol açabilir. İlerleyen dönemlerde ise göz bebeğinin ortasında beyaz bir leke şeklinde ortaya çıkar.

 

Görülme Sıklığı?

 

Dünyada ameliyatı en sık yapılan katarakt hastalığı, 60 yaşın üzerindeki kişilerin yarısından çoğunda bulunur.

 

Kataraktta Nasıl Bir Tedavi Uygulanır?

 

Kataraktın tek tedavisi ameliyattır ve bu ameliyat günümüzde iki şekilde yapılır. İlki halk arasında lazerli yöntem olarak bilinen yöntemdir. Bu yöntemle ultrasonik ses dalgaları, göz içindeki kataraktlı merceği küçük parçalara bölerek bunların emilmesini sağlar.

 

 

Dolayısıyla kesi yerinin küçük olması nedeniyle dikiş atılmasına gerek kalmaz ya da bir veya iki dikiş atılarak ameliyat gerçekleştirilmiş olur. Yapılan bu yöntemin asıl adı Fako sistemidir. Diğer yöntem ise klasik katarakt ameliyatıdır.

 

Bu yöntem ise kataraktlı merceğin parçalanmadan gözün dışına çıkarılmasıdır.

Sonuçta, kesi yeri büyük olacağından dikiş sayısı da fazla olur. Her iki ameliyat sonrasında da göz içi yapılanlar uygun olduğu takdirde dışardan suni mercek takılır.

İlginizi çekebilir

Göz Ağrısının Nedenleri

Göz Ağrısının Nedenleri Göz bozukluğu. Gözleriniz yorgun ve başınız da ağrıyor. Kısa mesafede gözünüzde bulanıklık …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir