Anasayfa / Genel / Katkı Maddelerinde Uluslararası Numaralandırma Sistemi

Katkı Maddelerinde Uluslararası Numaralandırma Sistemi

Katkı Maddelerinde Uluslararası Numaralandırma Sistemi

Her gıda katkı maddesinin uluslararası kabul görmüş bir numarası vardır. Örneğin 621: Monosodyum glutamat (MSG), 102 : Tartrazin, 330: Sitrik asit gibi. Avrupa Birliği’nde kullanımına izin verilen katkı maddelerine “Europe” kelimesinin baş harfi olan E kodu verilmiştir. E621: MSG, E102: Tartrazin, E330: Sitrik asit gibi. Aroma maddelerine E kodu ve numara verilmemiştir. Çünkü bu grup çok geniştir. Yaklaşık olarak 340 gıda katkı maddeleri varken, aroma maddelerinin sayısı 1700 civarındadır.
Besin etiketinde içindekiler kısmında kullanılan katkı maddelerinin fonksiyonları (koruyucu, antiok-sidan, asit, asit düzenleyici v.b) ile birlikte adı ve/ veya E kodu belirtilmesi zorunludur.
•     Tüketiciler satın aldıkları besinin etiketini mutlaka oku-malıdırlar.
•     İlk dikkat edilecek kısım Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın vermiş olduğu üretim iznidir. Bu izinin tarih ve sayısına bakılmalıdır.

• Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan üretim izni almış ürünün denet-lenmiş olduğunu ve katkı maddelerini doğru kullandığını; yani kullanı-mına izin verilen katkı maddelerini, izin verilen besinde ve izin verilen miktarlarda kullandığını düşünebiliriz.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir