Anasayfa / Kadın / Kemik Erimesi (Osteoporoz) Belirtileri

Kemik Erimesi (Osteoporoz) Belirtileri

Kemik Erimesi (Osteoporoz) Belirtileri

Düşük kemik yoğunluğuna bağlı olarak kemik direncinin azalması ve kırılma riskinin artması olarak tanımlanan kemik erimesi hastalığı (Osteoporoz) günümüzün en çok görülen kemik hastalıklarından biridir.

Çocukluk ve gençlik döneminde sürekli olarak yeni kemik yapımı olur. Otuz yaşına dek en yüksek kemik kitlesine ulaşılır. Otuz beş yaşından sonra insanlar yıllık olarak kemik kitlelerinin yaklaşık olarak %1 ni kaybederler. Menopozdan sonra kadınlar yaklaşık olarak her yıl kemik kitlelerinin % 2-4 ünü kaybetmeye başlarlar ve on yıl kadar sonra düşüş durmaya başlar.
Osteoporoz ortaya çıktığında, kemikler hassaslaşır ve kırılma olasılığı artar. Başlangıçta sırt ağrısı, bel ağrısı, boyda kısalma, sırtta kamburlaşma olabilir fakat en korkulan sonucu kırıklardır.
Osteoporik kırıklar en çok el bileği, omurga ve kalçada görülür. Osteoporoz, en fazla süngersi bir yapısı olan ve bütün vücudun yükünü taşıyan omurgaları etkiler.
Kemik erimesi hastalığında kadınlar daha fazla risk altındadır. Her üç kadından birinin bu sorunla karşılaşabileceği belirtiliyor.
Kemik Erimesi Belirtileri
Sessiz bir hastalık olan osteoporoz da hastalar çoğunlukla sırt, bel ağrıları gibi şikayetlerle doktora başvururlar. Hatta ilk kırık meydana gelinceye dek herhangi bir bulgu vermeyebilir. İlk omurga kırığından sonra yeni bir kırık olma olasılığı 5 kat artar. Bu sebeden dolayı ilk kırık oluşmadan doktora gitmek çok büyük bir önem taşımaktadır.
Kemik Erimesinin Nedenleri
Kemik erimesinde kalıtsal etkenler yaş, cinsiyet, ırk gibi faktörler değiştirilemeyecek etkenler arasındadır.
Kişinin yaşam şekli, beslenme şekli ve östrojen hormonu eksikliği gibi faktörler ise değiştirilebilecek etkenler arasındadır. Bunlarla ilgili alınacak önlemler kemik erimesinin önlenmesine, ilerleyişinin yavaşlatılmasına ve şikayetlerin hafifletilmesine yardımcı olabilir.
Kemik erimesini önlenmeye yardım edebilecek faktörler;
• Düşük kalsiyum, fazla miktarda et yenmesi, düşük oranda sebze ve meyve tüketilmesi, yüksek oranda kafeinli içeceklerin tercih edilmesi kemik erimesine sebep olabiliyor.
• Sigara ve alkolün bırakılması önemlidir. Alkol kalsiyumun emilimini zorlaştırarak kemiklerin zayıf ve kırılgan olmasına neden olur. Sigara içinler içmeyenlerden daha fazla kemik erimesi riski taşırlar.
• Kemik yapısının güçlendirilmesi için düzenli egzersiz yapılması öneriliyor.
• D vitamini kalsiyum emilimini, kemiklerin gelişmelerini ve güçlü kalmalarını sağlayıcı özelliktedir.
• Yeterli oranda D vitamini yoksa yeterli kalsiyum emilemez. D vitamini kalsiyumla beraber verildiğinde kemik kaybını ve kırık riskini düşürür.
• D vitamini balık yağı, yumurta süt ve süt ürünlerinde bulunur. Günde 10- 15 dk güneş ışığı almak D vitamini eksikliğini önlemek için yeterlidir.
• Yetişkinler için günlük D vitamini ihtiyacı 400 IU dur. Günlük 1000 IU nun üzerinde kullanım toksik etki yapabileceği için dr gözetimi altında olmadıkça fazla kullanımdan kaçınılmalıdır.
• Çikolata, tatlılar, gazlı içecekler içerisinde bulunan basit şekerler vücuttan kalsiyum atılımını artırabilir. Yine doymuş yağlar kalsiyum atılımını artırır.
• Son dönemlerde yapılan bir çalışmada kuru eriğin kemik sağlığının korunması ve kemik erimesinin önlenmesinde önemli rol oynadığı tespit edilmiştir. Menopoz dönemindeki kadınlara 3 ay boyunca kurutulmuş erik verilmiş ve süre sonunda serum kemik sağlığı göstergesi değerleri, toplam ve kemiğe özgün alkali fosfataz ve insüline benzeri büyüme faktörü-I değerlerinde iyileşmeler tespit edilmiştir.
• Omega-3 yağ asitleri kemiklerin tahribine neden olan sitokinlerin oluşumunu baskılayarak kemik erimesini azaltıcı etki gösterir. Bazı çalışmalar günde 4 gr Omega-3 yağ asitleri alımının kemik kütlesini koruyucu veya artırıcı etkinin olabileceğini göstermiştir.
• Yapılan araştırmalar K2 vitamininin menopoz sonrası kadınlarda kemik yoğunluğunu artırdığı ve kemik kırıklarında azalma sağladığını göstermektedir. Kemiklerin sağlam olması ve kalsiyumun kemik yapısına bağlanmasından sorumlu protein olan osteokalsinin aktive olması için K2 vitaminine gereksinim vardır. K2 vitamini eksikliği eklem kireçlenmeleri, kemik yoğunluğunda azalma, kemik erimesi ve damarlarda kalsiyum birikmesi gibi sağlık sorunlarına yol açar.
• Araştırmalar isoflavonların kemik kaybının durdurulmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor. Tofu, soya sütü, soya fasulyesi gibi besinler soya isoflavonların kaynağıdır.
• Soya ürünlerinde bulunan izoflavonlar östrojen hormonu gibi hareket ederler. Klinik çalışmalarda izoflavonların osteoporoz hastalarında kemik mineral yoğunluğunda belirgin artışa neden olduğu gösterilmiştir.
• Daidzein ve genisitein iki soya izoflavonudur. İzoflavonlar ağızdan alındığında sadece az bir bölümü vücutta doğrudan emilir ve kalın bağırsağa kadar gelir. Daidzein kalın bağırsaktaki mikroorganizmalar tarafından yapısal değişikliğe uğratılarak yüksek östrojenik aktivite gösteren equol maddesine dönüşür. Araştırmalar ekuolün izoflavonlara göre 100 kat daha etkili olduğunu göstermiştir.

KEMİK ERİMESİ İÇİN ÖNEMLİ RİSK FAKTÖRLERİ…

1. Kadın olmak

2. 50 yaşın üstünde olmak (Yaş arttıkça yoğunluğunu kaybeden kemikler zayıflar)

3. Menopoza girmiş olmak (Menopoza girmiş kadınların ortalama üçte birinde osteoporoz gelişmektedir ki, bunun sorumlusu östrojen düzeyindeki azalmadır)

4. Erken menopoza girmek veya yumurtalıkların operasyon ile alınmasını takiben cerrahi (yapay) menopoza girmek.

5. Erkeklerde erkek cinsiyet hormonu olan testosterondaki azalma ile kemik kütlesi de azalabilmektedir (Erkeklerde gonad fonksiyonunun; işlevinin herhangi bir nedenle azalması osteoporoza bağlı kırıklara yol açabilmektedir).

6. Düşük kalsiyum içeren yiyeceklerle beslenme ve vitamin D eksikliği

7. Fiziksel aktivitenin, hareketliliğin ve egzersizin az olması, (egzersizin kemik kütlesini arttırdığı, kemiği kuvvetlendirdiği kanıtlanmıştır).

8. Ailede osteoporozlu kimselerin bulunması (kırıklara yatkınlığın bir kısmı kalıtsaldır; annelerinde omurga kırığı öyküsü olan genç kadınlarda da kemik kütlesinde azalmaya rastlanmaktadır)

9. Kısa boylu, ince yapılı kişiler iri yapılı, kilolu kişilere göre daha fazla osteoporoz riski taşımaktadırlar.

10. Beyaz tenli, açık renk gözlü olmak.

11. Sigara içmek

12. Alkollü, kolalı ve kafeinli içecekleri çok fazla tüketmek.

13. Bazı ilaçları uzun süreden beri veya yüksek dozlarda kullanıyor olmak (örneğin; kortikosteroidler, lityum, alüminyum, antikonvülzanlar, antiasitler, antikoagülanlar, siklosporin, tiroid ilaçları ve bazı kanser ilaçları gibi).

14. Bazı hastalıkların olması. Örneğin; şeker hastalığı, tiroid veya paratiroid bezinin fazla çalışması, mide-barsak operasyonu geçirmiş olmak, uzun süren hareketsizlik, felçler, bazı romatizmal hastalıklar ve diğer bazı endokrin (hormonal) hastalıklar osteoporoza neden olabilmektedirler.

Bütün bu nedenlerden dolayı osteoporoz hastalığının sebebinin araştırılmasında tanısında takibinde sadece muayene yeterli değildir; film, kemik yoğunluğu ölçümleri, kan ve idrar incelemeleri de gerekmektedir.

Belirtileri:

Bel ve sırt ağrısı
Boyda kısalma, omurgada kırık
Sırtta kaburlaşma, omuzlarda yuvarlaklaşma
El bileğinde kırık
Kaburga kırıkları
Kalça kemiğinde kırık
Hastalığın önüne geçmek için bol sebze ve süt ürünleri tüketilmesi gereklidir.Peynir, lor, yoğurt, süt ve bol sebze sofradan eksik edilmemelidir. Günde 15-20 dakika mutlak surette güneşte kalınmalı ve egzersiz yapılmalıdır. Egzersiz günde en azından yarım saat tempolu yürüyüş şeklinde olabilir.

Osteoporozda tanı kemik mineral yoğunluğu ölçümü ile konur. Osteoporozun tipini belirlemek için bununla birlikte kan biyokimya değerleri araştırılmalıdır.

Erken tanı konması son derece önemlidir !!!

Etiketler: kemik erimesi nedir, osteoporoz belirtileri, kemik erimesi belirtileri,

İlginizi çekebilir

KREŞ EĞİTİMİ

KREŞ EĞİTİMİ Kreş, okul öncesi bir eğitim ya da hazırlık gibi düşünülerek çocuklarını gönül rahatlığı …

1 yorum

  1. değerli paylaşımlarınız için teşekkürler sağlık hakkında çok önemli bilgiler veriyorsunuz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir