Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

KEMİK ERİMESİ TESTİ

Hastalık kategorisine
6 Aralık 2012
eklenmiştir.

KEMİK ERİMESİ TESTİ

Kemiklerdeki kalsiyum miktarının ortaya konulabilmesine kemik yoğunluğu testi denir. Kemik yoğunluğu testi kemik erimesinin mevcut durumunu ortaya koymak ve erken dönemde teşhisini gerçekleştirmek için yapılmaktadır.

Bu test için en iyi uygulama Dexa denilen bir cihaz kullanılarak gerçekleştirilmektedir.  Bu cihaz sayesinde kemiklerdeki kalsiyum miktarının yanı sıra kemiklerin kırılganlığı da ölçülebilir. Bu ölçümler bir matematiksel hesap üzerine oturtulmuştur. Bu kırılganlık kendi yaşı ve gençlere olan oranı ile ortaya konulur. Kemiklerin %25 ve daha üzeri kaybediliyorsa Osteoporoz, %10 -25 arasındaki kayıplar da Osteopeni (kemik azlığı) olarak adlandırılmaktadır. Testin yapılabilmesi için hasta Dexa cihazının üzerine rahat bir yatak şeklinde yatar ve üzerinde bir detektör yardımı ile tarama yapılır. Bu taramanın sonuçları grafiksel bir ekrana dökülerek, ekran içerisinde kemiklerle ilgili skalalar izlenir. Bu sayede kaybın olduğu bölge ve hangi miktarda kayıp olduğu çok net bir şekilde anlaşılabilmektedir.

Menopoz çağından sonraki kadınların kemik yoğunluğu testi yaptırmaları hekimlerce önerilir. Ancak daha öncesinde test yaptırılmasını gerektirecek bazı nedenler olabilir. Kullandığı ilaçlar, kişinin hareketsiz bir yaşam sürmesi, uzun süre ishal nöbetleriyle beraber bir yaşamın olması ve diyaliz hastası olmak gibi kemik erimesini kolaylaştırıcı faktörler varsa yaşı ne olursa olsun kemik yoğunluğu testinin erken yapılması gerekebilir. Aynı zamanda annede kemik erimesine bağlı bir kırık meydana gelmişse bu kişilerin de erken dönemde kemik yoğunluğu testi yaptırmaları gerekir. Erkeklerde ise alkol ve sigaranın fazla tüketilmesi Osteoporoz riski oluşturduğundan hangi yaşta olursa olsun test yaptırmaları tavsiye edilir.