Anasayfa / Hastalık / Kemik Yumuşaması (Osteomalazi)

Kemik Yumuşaması (Osteomalazi)

Kemik Yumuşaması (Osteomalazi)

Daha yaygın olarak raşitizm diye bilinen osteomalasi, kemiklerin zayıflamasına ve yumuşamasına neden olan nadir görülen bir hastalıktır. Genellikle, D vitamini eksikliğinden kaynaklanır. D vitamini eksikliği, gastrointestinal yolun (mide, ince bağırsaklar ve kalın bağırsakların) besinlerden kalsiyum ve fosfor emmesini engelleyerek vücudun kemik yapmasını ve kemiği kuvvetlendirmesini engeller Kronik böbrek yetmezliği çölyak hastalığı bazı tip sindirim borusu ameliyatları ve antiepileptik ilaçlarla uzun süreli tedavi gibi birçok şey D vitamini eksikliğini arttırır. Çoğu kişi yeterli D vitaminini süt gibi besinlerden ve güneşten karşılar.

Osteoid matriksin üretimi ile mineralizasyonu arasındaki sürenin (normalde 1-2 hafta kadar) aşırı uzaması veya mineralizasyonun gerçekleşememesidir. Büyüme döneminde görüldüğünde, uzun kemiklerde eğrilikler ve büyüme bölgelerinde (uzun kemiklerin uçlarında) daha belirgin olmak üzere biçim bozuklukları görülebilir (raşitism). Erişkinlerde oluşan tabloda ise; kemik ağrıları, kırıklar ve kırık iyileşmesinin gecikmesi gibi bulgulara rastlanır. Her iki durumdan da D vitamini eksikliği veya D vitamini metabolizması ile ilgili bozukluklar
Osteoporozdan farklı bir durum olan osteomalazi, “kemik yumuşaması” durumuna verilen isimdir. Osteoporosdan çok daha ciddi şikayet ve bulgulara yol açabilir. Çocuklarda görülen osteomalazi durumuna özel olarak “Raşitizm” adı verilmektedir. Osteomalazi menapoz dönemindeki yaşlılarda da görülebilmektedir.

Tıp dilinde “Osteomalazi” olan kemik yumuşaması daha çok 50 yaşını aşmış bayanlarda daha sık görülmektedir. Kemik yumuşaması çocuklarda görülüyorsa bu, “Raşitizm” adını almaktadır.
Normalde beslenmeye dikkat edilerek ve güneşten yararlanma ile çözümlenebilen kemik yumuşaması, dikkat edilmediğinde, kişiyi, yatağa hapsedebilecek seviyeye taşıyabilmektedir.
Kemik yumuşaması, vücuttaki kalsiyum ve fosfor eksikliği sonucunda meydana gelir. Bunun sonucunda ise kemikler yumuşar, çarpıklaşır.
Yazımızda kemik yumuşamasına iyi gelen şifalı bitkileri ve hazırlanışlarını sizler için araştırdık.
1. Taze incir ve fıstık içi, badem yağı beraber dövülür. Meydana gelen ezilmiş karışım, macun gibi olana kadar gül suyu ile yoğrulur. Oluşan macundan her akşam bir çorba kaşığı yenir.
2. Salebin kök yumruları toz haline getirilir. Bu toz, keçi sütü ile karıştırılarak, karışımdan günde üç defa içilir.
3. Cersiye ve pelin otu birlikte demlenerek, oluşan dem süzülür, bir gün dinlendirilir. Sonra bu karışımdan sabah ve akşam bir bardak içilir.
4. Bir litre suya bir avuç turp yaprağı konulup beş dakika kaynatılır, süzülür. Süzülen karışımdan günde üç kez birer fincan içilir.
5. Bir litre suya bir avuç alıç meyvesi konur, on dakika kaynatılır, süzülür. Günde üç defa birer çay bardağı içilir.
6. Salkım söğüt yaprakları kaynatılıp, süzülür. Elde edilen suyu bir gün dinlendirilir. Suyuna bir miktar sirke katılır. Bu su ile boydan aşağı banyo yapılır.
7. Bir litre suya bir avuç yabani gül meyvesi konur, on beş dakika kaynatılır, süzülür. Karışımdan günde üç kez birer fincan içilir.

etiketler: kemik yumusamasi nedir, osteomalazi nedir, kemik yumusamasi nedenleri ve tedavisi, kemik yumusamasina bitkisel cozum,

İlginizi çekebilir

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuz harici ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kesin olmakla beraber uygulamada dikkat edilmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir