Anasayfa / Beslenme / Kemikleri Güçlendiren Besinler

Kemikleri Güçlendiren Besinler

Kemikleri Güçlendiren Besinler

Kemikleri güçlendiren besinler nelerdir diyorsanız, kemiklerimizin güçlenmesi için öncelikle beslenme şeklimizi değiştirmemiz gerekmektedir. Kemiklerin güçsüz olmasının en önemli nedeni demir ve mineral eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bol bol demir mineral ve kalsiyum alımında kemiklerin güçlenmesi de artacaktır.

Son yıllarda et gibi proteinli yemek yemek ağırlık kazandı.Oysa günde 100gr 150gr dan fazla et –tavuk vb tüketimi kemikleriniz için bir risk oluşturmaktadır.Çünki fazla protein kalsiyumun kemiklere yerleşmek yerine vücuttan atılmasına neden olur.Aynı şey aşırı kafein için de geçerlidir.

Süt

Kalsiyum kemiklerimiz için en temel ihtiyaçtır. Yaşı 50’den fazla olan erişkinlerin günde ortalama 1000 mg kalsiyum almaları gerekir. 50 yaş altı yetişkinlerin ise günde 1200 mg kalsiyum tüketmeleri sağlıklıdır. Kalsiyum hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın. Birçoğumuzun bildiği üzere süt en önemli kalsiyum kaynağıdır; çünkü sütün her 35 gramı 510 mg kalsiyum içerir. Dolayısıyla günlük beslenmemizde mutlaka olması gereken bir besindir.

Yoğurt ve peynir

Diğer süt ürünlerinden yoğurt ve peynir çeşitleri de kalsiyum açısından önemlidir. Her ikisinde de yüksek oranda kalsiyum vardır. Örneğin yoğurdun 245 gramında neredeyse yüzde 50 kalsiyum; peynirin 40 gramında ise günlük kalsiyum ihtiyacını karşılayacak kadar kalsiyum vardır. Dolayısıyla her gün mutlaka 40 gram peynir ve 200 gram yoğurt tüketilmesi kemikleriniz için çok faydalı olacak ve vücudunuzun kalsiyum ihtiyacını karşılamasını sağlayacaktır.

Sardalya balığı

Sardalya da kalsiyum açısından çok zengin bir balıktır ve bu lezzetli küçük balık kemiklerinizin kuvvetlenmesi sağlar. Hatta üç tanecik sardalya balığı kuyruğunun bir bardak sütle eşdeğer olduğunuz biliyor muydunuz? Anlayacağınız sardalyanın azı bile bizim kalsiyum ihtiyacımızı karşılamaya yeter!

Soya ürünleri

Tofu, soya sosu, tempe, soya sütü gibi özünde soya fasülyesi barındıran tüm besinler lezzetli oldukları kadfar kemiklerimiz için çok sağlıklıdır da. 100 gram soya fasülyesini düşünün; onun yüzde 28’inin her birinin 277 mg kalsiyum içerdiğini bilin. Anlayacağınız günlük beslenmenize biraz soya katmanız sizin için çok faydalı olacaktır.

Somon

Somon ve onun en büyük gücü Omega 3 cildimizden gözümüze; A’dan Z’ye sağlığımıza faydalı bir balıktır. Somonun onlarca faydasının yanı sıra bir diğer faydasının da kemik erimesini önlemesi olduğunu biliyor muydunuz? O zaman hem kemiklerinizin, hem cildinizin güzel olması için ara ara somon tüketmeye özen gösterin.

Fasulye

Fasulyeler; aynı badem, ceviz, fıstık, ayçekirdeği gibi kuruyemişler gibi kalsiyum açısından oldukça zengin besinlerdir. Yanı sıra hem protein, hem Omega 3, hem potasyum içermesinden dolayı her sağlıklı insanın alışveriş sepetinde bulunması gereken bir besindir.

Peki yararlı besinler nelerdir?

KALSİYUM – MAGNEZYUM: Otuzlu yaşlarınıza kadar beden kalsiyumu kemiklerde depolar. Kemiklerinizde yoğunluk zirveye ulaşır. Daha sonra vücut depolamayı bırakır.Artık ihtiyacınız olan kalsiyumu yiyeceklerden yeteri kadar almalısınız yoksa stokları kullanmak zorunda kalırsınız. Kalsiyum eklemlerinizi iltihaplanmalardan koruduğu gibi,kasların sağlıklı kasılıp gevşemelerini de sağlar.(Eksikliğinde kramplar artar)Aynı zamanda beynin sinirlerle daha rahat iletişim kurmasını, tansiyonun dengelenmesini ve kolon kanserinden korunmayı sağlar.

Süt-Yoğurt ve türevleri çok iyi bir kalsiyum kaynağıdır. 2 su bardağı ölçüsü yeterlidir.Fazlası kolesterolünüzü de olumsuz yönde etkiler.Yoğurt tercih edilir.

Yeşil yapraklı sebzeler kalsiyum açısından da zengindir. Beslenmenize bu sebzeleri katmanız için pek çok sebep vardır. Magnezyumdan da zengindirler.Magnezyum kalsiyumun sinir sistemi üzerindeki etkisini dengeler.Badem, ceviz iyi bir Mg kaynağıdır.Ama tüketimi abartılmamalıdır.

D VİTAMİNİ : D vitamini kalsiyumun vücuda emilimini kolaylaştırır. Aynı zamanda eklem sağlığı için de önemlidir.En iyi D vitamini kaynağı güneştir.Deniz ürünlerinde de önemli derecede bulunur.

OMEGA-3 :Balıklarda, cevizde, keten tohumunda , avakadoda, semizotu, kıvırcık marul da vb bulunan omega-3 yağlar pek çok konuda faydalıdır. Eklem iltihaplanmasını azaltır. Menüsküs zarının yenilenmesinde de etkindir.Hayatınızdan balığı eksik etmeyin.

İlginizi çekebilir

keten tohumu zayıflatır mı

keten tohumu zayıflatır mı? Lifli gıdaların, tokluk hissini artırdığı biliniyor. Kısa süre önce Danimarka’da yapılan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir