Anasayfa / Hastalık / Kemoterapinin Faydaları

Kemoterapinin Faydaları

Kemoterapinin Faydaları

Kanser tedavisinin başında gelir kemoterapi Peki kemoterapinin faydalari nelerdir? Bunun ve diğer sorularınızın cevabını makalemizden bulabilirsiniz.

Bir kere klorak gibi zehirli olduğundan içerideki iyi kötü her şeyi toplu katliam yaparcasına yok ediyor. Dozajlar ve süreç tabiî ki her k ya göre farklı. Çünkü her bir k gerçekte birer kar tanesi gibi, dolayısıyla kemo da bulunduğu vücudun direncine bağlı etkisini gösteriyor.
Yani kemonun yani klorağin başarısı kişinin vücut direncine bağlı.
4. Kemomu geride bırakırken şöyle özet geçebilirim;
İlk kemonun ertesi günü hemen işe devam ettim. Sadece tüm gün 5 şişe lik klorak almanın yorgunluğu ve bir önceki gecenin kronikleşen uykusuzluğu vardı.
Tamam dedim bu iş kolay, işe de giderim kemoya da.
2. kemodan 2 gün önce saçlarım dökülüp banyodan çıkamayınca hayatim boyunca kesemediğim saçlarımı kazıtmak durumunda kaldım ama bu da acıtmadı ( üzdü sadece ama peruklarıma hemen adapte oldum). 2. Kdan sonra bir baktım işe gidiyorum ama kemiklerim beni taşımıyor, mide bulantısı hayatım boyunca kusmamış olmanın eksikliğiyle midemi yoruyor, terledikçe içimdeki zehir akıyor, gözlerimi yakıyor vücudum ruhumu tüketiyor ama hala işe yarar hissedebiliyordum.
3. K el nino kasırgası etkisiyle geçip gitti. Kimileri 2. K çok yorar sonra çok alışırsın derken kimisi de 4.K dan sonra alışırsın hikayesini okuyorlar ama nedense herkes çalışamazsın asla, unut diyorlardı.
3. Kdan sonra kan değerlerim azalınca 1 hafta gidemedim işe. Sonra yine devam edebildim tabi.
4. K dan sonra geçmek bilmeyen yorgunluğum başladı. Bunun tembellik mi yoksa k yorgunluğu mu olduğunu sorup duruyorum kendime. Bilmiyorum. Ama hislerim şu; sadece yatmak istiyorum ya da boş boş sessiz TV seyretmek.
Volkan gibi patlayabilir, sinirle sevdiklerimi kırıp geçirebilirim. Konuşurken olmadık yerde ağlayabilirim. 24 saat kıpırdamadan belirsiz bir noktaya bakıp beynimdeki milyon kelimeyi cümleleştirmeye çalışabilirim. Hormonsal dengem olmadığından diye düşünüyorum. Sonuçta k duyguları düzenleyen hormonları da zedeliyor. Güçlü asabi karakterli biri boynu bükük, gözü yaşlı bir kız çocuğuna dönüşebiliyor. Tabi tam tersi de mümkün. Fiziksel olarak da gayet tükenmiş durumdayım. Aşırı şişkinlik var üzerimde ve doktorlarımda resmen işe gitmemi yasakladılar. İzolasyon dönemi…
Ve daha birçok mızmızız nitelendirmelerim. Ama tüm bunlar kişiden kişiye göre değişen hisler, fiziksel değişimler. Her k’ lının kemosunun etkileri de aldığı ilaç dozuna ve gücüne, kan değerlerinin dayanma kapasitesine bağlı. K kısaca kişiye özerk diyebilirim. Kemo günlerinde diğer hastalara yaptığım gözlemler, onkologlarımın profesyonel görüşleri de böyle. Kısaca kemonun etkileri psikolojik değil, kimyevi diyebilirim. O yüzden faydaları var, çünkü tek amacını uyguluyor, kanseri küçültüyor. Çalışma şeklini ve bana etkilerini beğenmiyorum çünkü benim kemom agresif k’ mi öldürürken yaşam koşullarımı da etkiliyor artık. Ama bu geçici. Kemoterapiden korkun demiyorum sadece gözlemleyin, vücudunuz ve doktorlarınız izin verdiği oranda bu süreci atlatabilin diyorum. Ben deniyorum. Yeni iş yerim, beni kemo sürecim ve 2.ameliyatım bittiğinde tekrar isteyecek mi stresine girmeden, içimin tamamen temizlenip temizlenmediğini şimdiden öngöremeden sadece tüm kemo alanlara kloraklanıp arının diyorum

KEMOTERAPİNİN YAN ETKİLERİ NELERDİR?
Kanser ilaçları kanserli hücreleri yok ederken sağlıklı hücreleri de olumsuz anlamda etkileyebilmekte, böylece istenmeyen etkiler ortaya çıkabilmektedir.
KEMOTERAPİNİN YAN ETKİLERİ….
Kanser ilaçları kanserli hücreleri yok ederken sağlıklı hücreleri de olumsuz anlamda etkileyebilmekte, böylece istenmeyen etkiler ortaya çıkabilmektedir. Ancak bu yan etkiler geçici olup, sağlıklı hücreler kendini yenileyebilmektedir. Kemoterapiye bağlı en sık yan etkiler şunlardır: 1. Bulantı kusma 2. Saç dökülmesi (alopesi) 3. Yorgunluk 4. Enfeksiyon riski 5. Kansızlık (Anemi) 6. Kanama riski Bunların yanı sıra kemoterapiye bağlı olarak mide barsak problemleri, iştahsızlık ve kilo kaybı, kas güçsüzlükleri, ağız içi enfeksiyonları, cinsel yaşantının olumsuz etkilenmesi gibi durumlar da ortaya çıkabilir.
BULANTI KUSMA

İlginizi çekebilir

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuz harici ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kesin olmakla beraber uygulamada dikkat edilmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir