Anasayfa / Genel / kepçe kulak ameliyatı

kepçe kulak ameliyatı

KEPÇE KULAK

Okul çağı çocuklarının en büyük kabusu!

Kulak, insanın dış görünümünü etkileyen, estetik ve aynı zamanda fonksiyonel önemi olan bir organdır. Kulakta doğuştan hiç gelişmeme de dahil olmak üzere, birçok değişik şekil bozuklukları görülebilir. En sık rastlanan şekil bozukluğu kepçe kulaktır. Bu bozukluk, kulakların normal anatomik duruşundan öne doğru açılanması şeklinde görülür. Çocuğun yatış pozisyonu ve anne karnındaki duruşu ile hiçbir ilişkisi yoktur.

 

ERKEN TEŞHİS

Kepçe kulak okul çağındaki çocukların en büyük kâbusudur. Çünkü okulda arkadaşları için alay konusu olurlar ve bu durum onların okul başarılarını ve sosyal ilişkilerini ciddi oranda etkiler. Okula uyum problem-leri yaşarlar. İlerde bazen telafisi mümkün olmayan ciddi psikolojik problemlere bile neden olabilir. En iyi tedavi kepçe kulak tespit edilen bebeklerde doğumdan 2-3 hafta sonra devamlı olarak fakat uzman doktor kontrolünde kulaklara bir elastik bandajın bir kaç ay süre ile uygulanmasıdır. Sonuç genellikle başarılı olur ve ilerde ameliyata gerek kalmaz.

Bu fırsatı kaçırmış olan çocuklar için en iyi tedavi zamanı ilkokula başlamadan önce 6 yaşında cerrahi olarak düzeltilmesidir. Çünkü okula başladığı zaman alay konusu olmadan ve psikolojik olarak olayın farkına varmadan tedavi olmuş olacaktır. Kulak gelişimi 4-5 yaşlarında tamamlandığı için 6 yaşında ameliyat olmalarında bir sakınca yoktur. Kişisel şartlara ve ailenin tercihine göre ameliyat daha sonraki yıllarda da yapılabilir.

 

CERRAHİ TEDAVİ

Çocukluk çağındakilerin, tam teşekküllü bir hastanede, genel anestezi altında, erişkinlerin ise lokal anestezi altında ameliyatları yapılır. Ameliyat yaklaşık 1 saat sürer ve o gün eve dönme imkanı vardır. Kulak 3 gün süre ile bandajlı olarak kalır. Bandaj çıkarıldıktan sonra duş alınabilir. Ameliyattan sonra kulakta ödem (şişlik) ve morarma olabilir, bu durum 1-2 hafta içinde normale döner. Kulağın son şeklini alması birkaç ay sürebilir, ancak bu süre içinde rahatsız edici bir görüntü olmaz.

 

ANNE BABALARIN GÖREVİ

Çocuklarınızda bu durumu saptadığınızda bir doktorla görüşmenizde büyük yarar vardır. Eğer çocuğunuz okul çağında ise bu durumun çocuğunuzu etkileyip etkilemediğini araştırmalısınız. Çünkü, bazen çocuklar bunu dile getirmezler ve sıkıntıları bunalıma girmelerine neden olabilir. Şayet çocuğunuz bu durumdan şikâyet ediyorsa onu ciddiye alıp ona yardımcı olmaya çalışmalısınız. Ancak çocuk kulaklarından şikayetçi değilse, ameliyatı ve değişimi kendisi istemiyorsa ameliyat için zorlanmamalıdır. Kulakların şeklinden rahatsızlık duyan ve cerrahi isteyen çocuklar genellikle tedavi sırasında daha uyumlu olmaktadırlar

 

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir