Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

Kirpik Dibi İltihabı

Göz kategorisine
12 Şubat 2012
eklenmiştir.

Kirpik Dibi İltihabı

Kirpik gözlerimizi dış etkenlerden koruyan bir kalkan gibidir. Kirpik dibi iltihabı tedavi edilmezse ciddi problemlere neden olabilmektedir. Kirpik dibi iltihabı belirtileri ve tedavisiyle ilgili herşeyi sitemizden bulabilirsiniz.

Kirpik dibi iltihabı (blefarit) hayli yaygın bir durumdur. Akne rozasea denen cilt hastalığında, blefarit daha sık görülür.

Blefaritin belirtileri

Kirpik diplerinde kızarma
Kirpik diplerinde pullanma
Kirpik diplerinde kaşıntı
Kapak kenarlarında kalınlaşma
Göz kuruluğu: Gözde yanma, batma, kızarma
Blefaritin 2 tipi vardır:

Ön blefarit
o Seboreik: Kirpik diplerinde kepeklenme ve yağlanma. Cilt yapısından kaynaklanır.
o Stafilokokal blefarit: Kirpik diplerinde yer alan “stafilokok” denen bakteriye karşı vücudun bir reasiyonudur. Kirpik diplerinde sarı birikintiler vardır.

Arka blefarit: Kirpik diplerinde cilt kırmızı, kalındır. Yağ bezlerinin salgıları kıvamlı şekilde birikir. Göz yaşı köpüklü bir görünümdedir.
Blefaritin tedavisi

Ön blefaritin tedavisi:
o Bebe şampuanı ile kirpik diplerinin yıkanması ve sıcak su ile durulanması
o Antibiyotikli ve kortizonlu damlalar
o Suni göz yaşı damlaları

Arka blefaritin tedavisi
o Bebe şampuanı ile kirpik diplerinin yıkanması ve sıcak su ile durulanması
o Antibiyotikli ve kortizonlu damlalar
o Suni göz yaşı damlaları
o Antibiyotikli haplar

Blefarit, kronik bir problemdir. Yani süreğendir. O yüzden bebe şampuanı ile kirpik temizliği sürekli yapılmalıdır. Blefarit, tedavi edilmediği takdirde şunlara yol açabilir:

Şalazyon (göz kapağında yağ kisti)
Kirpiklerin içe dönmesi
Kirpiklerde dökülme
Kirpiklerde beyazlama
Konjonktivit
Korneada (gözün en öndeki şeffaf tabakası) kuru noktalar
Marjinal keratit (korneada alerjik reaksiyon)

“Aşırı sıcak ve nemde toz, kir, sigara dumanı vücutta daha çabuk tutunur. Bu da bakteri oluşumunu artırarak ‘kirpik dibi’ iltihabına neden olabilir. Kirpik dibi tedavi edilmediği zaman gözkapağı bezlerinde arpacık ve salazyon denilen sert yağ kistleri oluşturabilir. Blefarit yani kirpik dibi iltahabı gözün görme işlevini etkilemez. Çok nadiren gözün kornea tabakasında iltihaba ve görme sorunlarına neden olabilir. Göziçi ameliyat geçirecek hastalarda, ameliyattan sonra enfeksiyon gelişmesi riskini arttırabilir.

Bu hastalık ergenlik döneminden başlayıp uzun yıllar devam edebilir ve yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Özellikle yaşlılarda kirpiklerde içe dönme, göze batma ve dökülme gibi sorunlar olabilir. ”

Prof. Dr. Elibol, kirpik dibi iltihabının tedavisiyle ilgili şu önerilerde bulundu:

“Bebek şampuanı veya kapak hijyeni için özel geliştirilmiş temizleme solüsyonları ile kirpik diplerinin yıkanmasını ve sıcak su ile durulanmasını tavsiye ediyoruz. Gözkapağı kenarlarının düzenli temizlenmesi ve bakımı tedavinin temelidir. Hastalar gözkapağı bakımını uzun süre uygulamalıdır. Bu bakımda önce gözkapağı kenarına, yakmayacak biçimde, sıcak pansuman uygulanır. Böylece birikmiş ve sertleşmiş olan yağlı maddeler, kabuklar yumuşar. Daha sonra ıslak bir gazlı bez ya da kulak pamuğu gözkapağı kenarına sürülür, kirpik dipleri ve çevresindeki birikintiler temizlenir. Eğer gerekli ise son aşamada gözkapağı kenarına antibiyotikli-steroidli ilaçlar uygulanır. Bu tedaviye bazı hastalarda yapay gözyaşı damlalar da eklenir. Bazı hastaların doktor kontrolü altında 1-2 ay süreyle ağızdan antibiyotikli ilaç kullanması da önerilir. ”

Bu içerik için bazı arama önermeleri

  • kirpik dibi iltihabı
  • kirpik ucu sararması ne yapmalı