Anasayfa / Genel / Kızartma Yağlarının Tekrar Kullanılması Sakıncalı mı ?

Kızartma Yağlarının Tekrar Kullanılması Sakıncalı mı ?

Kızartma Yağlarının Tekrar Kullanılması Sakıncalı mı ?

Yağların yemek hazırlamada önemli bir yeri vardır. Ancak kimyasal ya-pılarındaki çift bağların kolayca bozulup sağlığa zararlı hale gelebildiği için yağların yemeklere doğrudan eklenmesi, önceden yakılmaması gereklidir. Kızartma çok tercih edilen bir yöntem değildir. Onun yerine haşlama ve fırında pişirme yöntemleri tercih edilmelidir. Eğer kızartma yapılacaksa de-rin yağda kızartma yöntemi tercih edilmelidir.
Derin yağda kızartma, kırıntıların az olması, besi-nin her tarafının düzgün şekilde kızarması ve az yağ çekmesi nedeni ile daha uygundur. Ancak bir sefer kızartma yapılmış ve okside olmuş yağın tekrar tekrar kullanılması doğru değildir. Bu nedenle fritözlerin kul-lanımında dikkat edilmeli, yağ her kızartma işleminden sonra süzülmeli, ağzı kapalı olarak karanlık ve serin bir yerde saklanmalıdır. Tekrar kullanılacak kızartma yağlarının içerisine %15-20 oranında yeni yağ katılma-lıdır. Kızartma yöntemi ile pişirme mümkün olduğunca seyrek yapılmalıdır.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir