Anasayfa / Genel / Koleradan Korunmada Hijyenik Önem

Koleradan Korunmada Hijyenik Önem

Kolera salgını olan yerlerde içme suları kesinlikle kaynatılmadan içil-memelidir.
Şehir şebekesindeki sular bilimsel olarak klorlanmalıdır. Kuyu ve akarsulardan sağlanan sular dezenfekte edilmelidir.
Sodyum hipoklorit, çamaşır sularının içinde ortalama %5 oranında bulunmaktadır. Bu tür çamaşır sularından 1 lt suya 2-3 damla; ya da 1 teneke suya 1 çorba kaşığı ilave etmek içme sularının dezenfeksi-yonu için yeterlidir.
Çiğ sebze ve meyveler önce 1/5000’lik permanganat solüsyonunda 15 dakika veya sodyum hipoklorit solüsyonunun 10 kat yoğun hazır-lanmışında yarım saat bekletilmeli ve daha sonra iyice yıkandıktan sonra yenilmelidir.
Kanalizasyonlar ile irtibatlı deniz, göl ve nehirlerden sağlanan midye, istiridye ve balık gibi su ürünleri de bulaşmada önemli rol oynarlar.
Ayrıca sinek ve hamamböceklerine karşı etkili mücadele yapılmalıdır.
Salgınlar sırasında topluma, hastalığın bulaşma yolları hakkında bilgi verilmeli,
İnsanlara, karışık gıda tüketmemeleri, alkollü içecek almamaları öne-rilmelidir.
Portör taraması yapılmalı, portör olarak kabul edilen kişilere bir gün-de oral yolla 8 g streptomisin verilerek bulaştırıcılıkları engellenme-lidir.
Büyük salgınlarda okulların kapatılması, gereksiz seyahatlerin ön-lenmesi ve koleralı bölgeye gidip gelenlerin ülke sınırlarında ciddi şekilde kontrol edilmeleri sağlanmalıdır.
Salgın esnasında asitli içecekler, radyasyondan geçirilmiş gıdalar, pişirilmiş, pastörize edilmiş veya konserve gıdaların tüketilmesinde sakınca yoktur.
Halen kullanılmakta olan kolera aşısı, ısı ile öldürülmüş vibriyonların, fenollü tuzlu su süspansiyonu olup bir mililitresinde 8 milyar bakteri bulunur. Cilt altına ya da adale içine olmak üzere 3-4 hafta ara ile 2 kez uygu-lanır.

Aşıdaki antijen ölü bakterilerden yani endotoksinlerden oluşmasına karşılık, hastalık bir ekzotoksin olan kolerajenik toksin ile oluştuğun-dan aşının koruyucu etkisi zayıftır ve ancak %30-80 vakada koruyucu olur. Koruma süresi 3-4 ay olup rutin olarak uygulanmamaktadır.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir