Anasayfa / Hastalık / Kore Hastalığı

Kore Hastalığı

Romatizmanın bir şekli olduğu zannedilen bir hastalıktır ve vücudun çeşitli kısımlarında aylarca devam edebilen çekilme ve kıvranma tarzında hareketlerle kendini gösterir Yüzdeki adalelerin çekilmesi, yersiz mimiklere sebep olur omuz evvela bir istikamete sonra başka istikametlere çekilebilirgövde adalelerin çekilmesi vücudun hafifçe silkinmesine sebep olurparmaklar ve ellerde çekilmeler veya kıvrılmalar olabilir Çocuğun el yazısı bozula bilir ve elindeki şeyleri düşürebilir adalelerin hareketleri düzenli değildir Önce biri,sonra diğeri kasılır
Kore en çok yedi yaşla ergenlik çağı arasındaki yıllarda
Meydana gelirbu yaşlarda görülebilen tikler veya başka asabi hareketler kore ile karıştırılmamalıdır Tikli bir çocuk göz kırpmak,boğazını temizlemek, omzunu silkmek gibi aynı hareketi bir çok defalar sinirli bir şekilde tekrarlar Buna karşılık koredeki hareketler bir yerden diğerine atlar ve devamlı olarak değişir
Kore sırasında çocuk dengesizdir Kolayca güler,ağlar ve ufak bir tahrikle fena halde kızarbunları önlemek elinde olmadığı için evde kalmasına müsaade etmelisinizkoreli bir çocuk yatağa yatırılarak doktorun kontrolü altına alınmalıdırkore’nin kendisi zamanla muhakkak iyileşir Fakat çocukta ateş ,kalp veya hastalıklarında iltihap bulunmadığından emin olmak için çocuk devamlı olarak muayene edilmelir

Sıklıkla elde daha az sıklıkla baş ve dilde görülen istemdışı, ani kısa süreli hareketlerdir.
Romatizmal Korenin nedeni nedir?
Akut romatizmal ateşin santral sinir sistemi komplikasyonu olduğu, A grubu streptokoklara karşı gelişen bir bağışıklık reaksiyonu olduğu kabul edilir. Romatizmal ateşi izleyen aylarda hastalık ortaya çıkar.
Kimlerde görülür?
Puberte dönemindeki kız çocuklarında daha sıktır.
Belirtileri nelerdir?
Sinsi ve yavaş olarak başlar. Çocuklarda hırçınlık, huysuzluk, huzursuzluk gibi psikiyatrik belirtiler gözlenir. Aileler çocuklarının huyunun değiştiğini ifade ederler. Daha sonra ellerde ve yüzde istemdışı koreik hareketler ortaya çıkar. Hastalar ellerini ellerini kullanmakta güçlük çekmeye başlarlar ve istemdışı hareketler nedeniyle hastaların yazı yazma, yemek yeme gibi günlük faaliyetleri aksamaya başlar. Heyecanlanma ile istemdışı hareketler artar. Dil ve ağız çevresindeki kaslardaki istemsiz hareketler nedeniyle hastanın konuşması da bozulur.
Tanı nasıl konulur?
Hastalık belirtilerin gelişimi ve muayene bulguları ile tanı kolaylıkla konulabilir. Kan tahlillerinde ASO, CRP ve sedimentasyon artışı saptanır.
Tedavi:
– İstirahat: Hastaların sessiz ve sakin istirahat ettirilmelidir.
– İlaç Tedavisi:
İstirahat ile istemdışı hareketleri önlenemeyen hastalarda haloperidol, klorpromazin ve diazepam gibi ilaçlar kullanılır. Tedaviye dirençli olgularda kısa süreli kortizon kullanılabilinir.
Romatizmal ateş tedavisi için 21 yaşına kadar penisilin kullanılır.
Ne kadar zamanda iyileşir?
Genellikle 4-6 haftada iyileşirse de bazı olgularda iyileşme 2-3 yıla kadar uzayabilir.

Hastalık sinsi bir şekilde başlar; semptomlar genellikle 30-50. yaşlar arasında kendini gösterir. İstemsiz, sıçramalar şeklinde düzensiz, kore tarzındaki hareketlerin önce veya bu hareketlerle birlikte kişilik değişiklikleri (inatçılık, karamsarlık, ilgisizlik) ve uygunsuz davranışlar görülebilir. Bu harekteler genellikle önce kollarda, yüzde ve boyunda gözükür ve ilkbaşta hafif kıpırdamalar şeklindeyken zamanla şiddet kazanarak yüz ekşitme, duraklayarak konuşma, torticollis, gövdede düzensiz hareketler şeklini alır. Hasta adımlarını atarken yere geniş basar ve adeta zıplayarak yürür. Hastalık ilerledikçe yürümek imkansızlaşır, yutma zorlukları ve şiddetli bir bunama ortaya çıkar. Çocukluk çağında başlayan ve daha sonra kore’ye dönüşen rejidite ve bradikineziler şeklinde bir Huntington hastalığı alt-tipi tarif edilmiştir.

Hastalıklı ana-babaların çocuklarında bu hastalığın görülme ve portörlük oranının %50 olmasına karşılık; hangi çocuğun hastalığa yakalanacağını kişi çocuk sahibi olma yaşına gelene kadar bilebilmek imkansızdır. Taşıyıcıları ortaya çıkarmak amacını güden ve levodopa kullanılan bir provokasyon testi vardır; ancak buna ne dereceye kadar güvenebileceğimiz bilinmemektedir. Bu nedenle, hastalıklı geni taşıma olasılığı yüksek olanlara çocuk sahibi olmamalarını tavsiye edilmelidir. Kendisinde hastalık görülmeyenler, bu hastalığı kendi çocuklarına nakletmezler.

NEUROFİBROMATOSİS

Otozomal dominat olarak soya geçen ve deride pigmante lekelerin ve tümörlerin meydana gelmesine;n.opticus’ta, n.acusticus’ta ve periferik sinirlerde tümörlerin ortaya çıkmasına ve deialtında kemiklerde deformitelere yol açan kalıtsal bir hastalık.

Semptomlar, Belirtiler ve Teşhis;

Neurofibromatosis ve vakalarının üçte-birinde herhangi bir semptom yoktur ve vakalar, rutin muayeneler sırasında ortaya çıkarılır. Hastaların üçte-bir kadarında önde gelen şikayet konusu, kozmetik sorunlardır. Hastaların %90’ından fazlasında doğum sırasında veya bebeklik çağında mevcut olan karekteristik deri lezyonları daha çok gövdeye, pelvise ve dizlerle dirseklerin fleksor yüzeylerindeki deri kıvrımlarına yayılmış olan sütlü kahve rengi lekeler şeklindedir. Çile benzeyen bu lekelerden altı tane veya daha fazla sayıda ve bunlardan birinin 1,5 cm’den daha büyük olması, o kişide neurofibromatosis teşhisi koymamız için yeterlidir. Et rengi ve değişik büyüklükte, biçimde çok sayıda deri tümörü, geç çocukluk döneminde ortaya çıkar.

Hastaların geri kalan üçte-bir bölümünde nörolojik sorunlar vardır. Puberte öncesinde nadiren görülen neurofibroma’lar, Schwann hücrelerinin ve sinir fibroblastlarının tümörleridir ve deri altında seyreden sinirler boyunca hissedilebilir. Bu tümörler spinal sinir köklerinde yerleşebilir ve bir intervertebral foramen içerisine doğru büyüyerek hem intraspinal, hem ekstraspinal olarak yer alan bir külte (“halter şeklinde” tümör) meydana getirirler. Tümörün intraspinal bölümü, omiriliğe baskı yapabilir. Pleksiform nöroma’lar periferik sinirlerde ortaya çıkabilir ve lezyonun distalinde bazı kusurların belirlemesine neden olabilir. Kafa çiftlerindeki tümörler ilerliyici körlük (optik glioma) veya baş dönmesi, ataksi ve sağırlık (akustik nöroma) yapabilir. İki yanlı akustik nöroma’lar neurofibromatosis’in karekteristik bir bulgusudur; bu hastalarda glioma ve meningioma’larda anormal derecede sık rastlanır. Hastanede yatmayan ve herhangi bir şekilde seçilmemiş olan neurofibromatosis vakaları üzerinde yapılan son araştırmalardan biri, bu kimselerde nöral tümör görülme oranının toplum geneline göre erkeklerde 40, kadınlarda 87 defa daha fazla olduğunu göstermiştir

etiketler: kore hastaligi, kore, kore hastaligi belirtileri ve tedavisi,

İlginizi çekebilir

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuz harici ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kesin olmakla beraber uygulamada dikkat edilmesi …

1 yorum

  1. Merhaba, 14 yasimda uzun suren nezle, grip, soguk alginligi, bogaz agrisi, öksürük ile baslayan ve sol hemikorea olarak devam eden hastaligim oldu. Vücudumun tamamen sol tarafinda istem disi hareketler seklinde ortaya cikan hastaligim sirasinda sinirlilik, ögrenmede yavaslama, hassasiyet hatirliyorum. Tedavim ilacla, bol vitamin, kalsiyum sağlık takviyesiyle ve kalp romatizmasini önlemek icin ayda bir i.m. penisilinle yapildi. Iki bucuk ay sonra iyilestim. Simdi 44 yasindayim ve akut romatizmal koreanin irsi olup oladigini ve tekrarlama riskini ögrenmek istiyorum. Cevaplarsaniz sevinirim. Selamlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir